به گزارش خزرآنلاین، در جلسه شامگاه یکشنبه گذشته شورای‌عالی حوزه علمیه، آیت‌الله اعرافی به‌عنوان مدیر حوزه‌های علمیه انتخاب شد تا حضور او در یکی از موثرترین مسئولیت‌های حوزه‌های علمیه تداوم داشته باشد. آیت‌الله اعرافی از امامت جمعه میبد و قم اکنون عضویت در شورای نگهبان و مدیریت حوزه‌های علمیه را در کارنامه خود دارد و البته گفته […]

به گزارش خزرآنلاین، در جلسه شامگاه یکشنبه گذشته شورای‌عالی حوزه علمیه، آیت‌الله اعرافی به‌عنوان مدیر حوزه‌های علمیه انتخاب شد تا حضور او در یکی از موثرترین مسئولیت‌های حوزه‌های علمیه تداوم داشته باشد. آیت‌الله اعرافی از امامت جمعه میبد و قم اکنون عضویت در شورای نگهبان و مدیریت حوزه‌های علمیه را در کارنامه خود دارد و البته گفته می‌شود سودای ریاست شورای نگهبان را در سر می‌پروراند؛ شورایی که احمد جنتی از سال ۱۳۷۱ تاکنون ریاست پرحاشیه آن را برعهده دارد.

به بهانه انتخاب مجدد آیت‌الله اعرافی به عنوان مدیر حوزه‌های علمیه، در ادامه این گزارشی نگاهی داریم به کارنامه و مناصب این روحانی در ۳۰ سال گذشته.

تداوم ریاست اعرافی بر حوزه‌های علمیه

آیت‌الله اعرافی سال 1395 به عنوان مدیر حوزه علمیه قم و حوزه‌های علمیه در سراسر کشور انتخاب شد. حضور وی در این جایگاه تا یکشنبه گذشته ادامه داشت و بار دیگر با پیشنهاد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و تأیید مراجع عظام تقلید و مقام رهبری تمدید شد. مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، یکی از موثرترین مسئولیت‌های حوزه‌های علمیه به شمار می رود.

در این جلسه همچنین آیت‌الله سید‌ هاشم حسینی‌ بوشهری به‌ اتفاق آرا به‌ عنوان دبیر شورای‌ عالی و حجت‌الاسلام و المسلمین جواد مروی به‌عنوان دبیر دوم این شورا انتخاب شدند. اعضای دوره هشتم شورای‌عالی حوزه‌های علمیه که چندی قبل بر‌اساس اساسنامه این شورا با پیشنهاد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و تأیید مراجع عظام تقلید و مقام رهبری انتخاب شده بودند، این افراد هستند: علیرضا اعرافی، سید‌هاشم حسینی‌بوشهری، سید‌احمد خاتمی، جواد مروی، محمد‌مهدی شب‌زنده‌دار، محسن اراکی و محمود رجبی.

اعرافی از میبد تا قم! 

علیرضا اعرافی که حالا شصت و یکمین تابستان را تجربه می‌کند، متولد ۱۳۳۸ در میبد است و در دهه هفتاد امام جمعه این شهر بوده است. اعرافی از خانواده‌ای کاملا روحانی بیرون آمده است. پدر و پدربزرگ و پدر همسر او همگی روحانی بوده‌اند و سه نفر از پنج برادر او و داماد‌های خانواده آنها نیز همگی روحانی هستند. پدر وی از علاقه‌مندان به امام خمینی بوده و از روحانیون سیاسی عصر پهلوی محسوب می‌شد.

علیرضا اعرافی در دهه هشتاد به مرور در عرصه‌های مدیریتی حوزه‌های علمیه پیشرفت کرد. او ابتدا رييس پژوهشكده‌ي حوزه و دانشگاه شد و به این صفت با حکم احمد مسجدجامعی عضو شوراي دبيرخانه دين پژوهان كشور شد. با روی کار آمدن احمدی‌نژاد او باز هم در مسئولیت‌های مهمتر به کار گرفته شد. از حضور به عنوان مدير مركز جهاني علوم اسلامی تا قرار گرفتن در ده‌ها مسئولیت دیگر.

در سال ۸۷ با تاسیس جامعه المصطفی، اعرافی اولین رئیس این مرکز شد و تا ۱۰ سال در این مسئولیت قرار گرفت. جامعه المصطفی برای پرورش روحانیون شیعه غیر ایرانی تاسیس شده است و بودجه و اهداف آن همیشه حاشیه‌ساز بوده است.

هرچند حضور در جامعه المصطفی مسئولیت مهمی در ساختار سنتی جمهوری اسلامی به شمار می‌رود اما اعرافی سال ۱۳۹۳ به امامت جمعه شهر قم منصوب شد که مسئولیتی بی‌اندازه استراتژیک در ساختار جمهوری اسلامی به شمار می‌رود. حضور وی در این سمت راه را برای ارتقای وی در دیگر مسئولیت‌ها در کشور هموار کرد.

اعرافی در مسیر جانشینی جنتی

علیرضا اعرافی سال ۹۴ تصمیم گرفت بخت خود را برای حضور در مجلس خبرگان بیازماید، وارد لیست مورد حمایت اصولگرایان شد تا مغلوب اتحاد مردم تهران برای راه‌یابی لیست مورد تایید اصلاح‌طبان شود. شکست اعرافی، اما آغاز عرصه جدیدی از فعالیت‌های وی در عرصه سیاست کشور بود چرا که آیت‌الله یک سال بعد به عنوان عضو شورای نگهبان انتخاب شد تا به همراهان آیت‌الله جنتی در این نهاد بپیوندد!

گفته می‌شود آیت الله اعرافی یکی از گزینه‌های جدی برای دبیری شورای نگهبان به شمار می‌رود. تداوم ریاست وی بر مدیریت حوزه های علمیه قم و سراسر کشور و عضویت وی در شورای نگهبان، بیانگر آن است که آیت‌الله اعرافی توانسته است اعتماد و تایید فقهای قم را کسب کند. اعتمادی که اگر ادامه پیدا کند می‌تواند منجر به حضور وی در سمت‌های مهم‌تر و کلیدی‌تری نیز در کشور شود.

شورای نگهبان حامی تفکرات روحانیت سنتی و میراث شیخ فضل‌الله نوری است که از یک طرف مانع ورود افراد غیر همسو به مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان می‌شود و از طرف دیگر مانع تصویب قوانین بر خلاف اسلام و قانون اساسی می‌شود. از همین رو با توجه به سبقه آیت‌الله اعرافی، به نظر می‌رسد وی یکی از گزینه‌های جدی جایگزینی احمد جنتی  ۹۴ ساله به عنوان دبیری شورای نگهبان تلقی شود.

/رویداد 24