به گزارش خزرآنلاین، دکتر سیماسادات لاری امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، به تشریح اقدامات وزارت بهداشت در دانشگاه ها در حوزه دانشجویی پرداخت و گفت: از همان ابتدای کار شیوع دستورالعمل های حفاظتی بهداشتی دانشجویان و بسته های حمایت روان تهیه و به دانشگاه ها ارسال شد. وی […]

به گزارش خزرآنلاین، دکتر سیماسادات لاری امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، به تشریح اقدامات وزارت بهداشت در دانشگاه ها در حوزه دانشجویی پرداخت و گفت: از همان ابتدای کار شیوع دستورالعمل های حفاظتی بهداشتی دانشجویان و بسته های حمایت روان تهیه و به دانشگاه ها ارسال شد.

وی افزود: تعطیلی خوابگاه ها در اولین فرصت انجام گرفت. فعالیت های ورزشی هم تعطیل شد. اما در حال حاضر دانشجویان بالینی، دستیاران و اینترن ها در خط مقدم حضور دارند و همچنان کار می کنند.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: دانشجویان ما از همان ابتدا احساس مسئولیت کردند. پویش دانشجویی برای مقابله با ویروس کرونا اجرا شد. ۷۲۰۰ دانشجو شامل ۴۶۰۰ از وزارت بهداشت و ۲۲۰۰ از وزارت علوم و ۸۰۰ دانشجوی دانشگاه آزاد به این پویش مقابله، پیشگیری و تاب آوری و مستند سازی اضافه شدند.

وی تاکید کرد: بانک اطلاعاتی به دانشگاه ها داده شده است و از این دانشجویان در حوزه های مختلف حضور دارند. دانشجویان محتوای علمی و بیش از ۱۰۰ مقاله ترجمه کرده اند. ضمن اینکه با سازمان جمعیت هلال احمر همکاری کردند. بسته های فرهنگی داده شد. همچنین ارائه مشاوره های فرهنگی از سوی دانشجویان انجام شد و دانشجویان حتی در نقاهتگاه ها نیز حضور دارند.

معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت از بررسی سلامت روان کارکنان درمانی خبر داد و گفت: این موضوع از سوی اداره مشاوره ارزیابی می شود. همیشه این سئوال بود که اگر یک بحرانی پیش بیاید آیا نسل جوان مثل قبل در صحنه حاضر هستند این بحران نشان داد که جوانان در صحنه حاضر می شوند.

دکتر لاری خاطر نشان کرد: تعطیلی دانشگاه ها تا پایان فروردین ماه ادامه دارد هیچ اصراری به بازگشایی دانشگاه ها وجود ندارد. وزارت بهداشت پروتکل های بهداشتی را آماده کرده است و کلاس های تئوری به شکل مجازی ارائه می شوند تا دانشجویان عقب نمانند. کلاس های عملی هم در ثبات شرایط برگزار می شود.

وی در پاسخ به سئوال ایسنا در خصوص نحوه محاسبه شهریه خوابگاه های دانشجویی خودگردان اشاره کرد و گفت: این موضوع اهمیت زیادی دارد اما هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است با کمک صندوق رفاه دانشجویان و دانشگاه‌ها تصمیمی خواهیم گرفت تا نهایت مساعدت با دانشجویان فراهم شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص آمار فوتی دانشجویان ناشی از ابتلا به کرونا اشاره کرد و گفت: آمار تفکیک شده‌ای از ابتلا و مرگ دانشجویان بر اثر کرونا نداریم، اکثرا دانشجویانی بودند که بهبود پیدا کردند. البته تعدادی فوتی از دانشگاه های وزارت علوم داشتیم اما از علوم پزشکی آمار فوتی نداریم و اگر موردی هم بوده بهبودی حاصل شده است.

وی هنچنین در خصوص بازپرداخت وام‌های دانشجویی نیز گفت: این بازپرداخت به آخرین قسط وام‌ها موکول شد، در واقع این موضوع بار مالی چند ۱۰ میلیاردی برای صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت دارد اما نیاز بود که برای دانشجویان انجام گیرد.

به گفته وی، شهریه خوابگاه‌ها به ازای روزهایی که افراد در خوابگاه حضور دارند از آنها اخذ می‌شود و اگر حضور ندارند شهریه‌ای گرفته نمی‌شود. جریمه‌ها اعمال نمی‌شود و اقساط هم تعویق پیدا نمی‌کند.

اصرار داریم که دانشگاه‌ها باز نشوند

لاری درباره وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: ما همچنان اصرار داریم که دانشگاه‌ها باز نشوند و دانشجویان حضور پیدا نکنند. حتی با وجود پروتکل‌های استاندارد هم امکان حضور همه دانشجویان وجود ندارد. شرایطی فراهم شده که دانشجویان بالینی در اتاق‌های تک نفره باشند و غذا در ظروف یک بار مصرف باشد.

معاون فرهنگی وزارت بهداشت تاکید کرد: معاونت آموزشی اعلام کرده که دانشجویان ارشد و دکتری از اردیبهشت ماه می‌توانند حضور پیدا کنند ما آمادگی داریم و پروتکل‌های بهداشتی برای دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد فراهم شده است و چون کم هستند امکانش وجود دارد. اما برای همه دانشجویان واقعاً امکان حفاظت کامل وجود ندارد.

وی در خصوص احتمال ادامه شرایط کرونایی تا پاییز و زمستان و پروتکل‌های بهداشتی دانشگاه‌ها در این زمان تاکید کرد: اصرار ما این است که علمی و دقیق پیش برویم. جمعیت دانشجویی جمعیت زیادی هستند حتی اگر وضعیت سفید برای دانشگاه‌ها اعلام شود؛ چون زندگی همگانی دانشجویی داریم و دانشجویان تعداد زیادی از جاهای مختلف کشور در کنار هم حضور می‌یابند ، لذا کنترل عفونت سخت است. بنابراین زمانی که میزان انتقال ویروس از نظر علمی به زیر یک برسد شاید بتوان موضوع زمان توقف شیوع را بررسی کرد.

وی در ادامه گفت:در زمینه ارتباط مجازی نیز قطعاً کمی اختلال وجود داشته اما تلاش می‌شود دانشگاه ها تمامی دروس تئوری را مجازی آموزش دهند و تا اواخر خرداد دروس تئوری ارائه شود.

وی خاطر نشان کرد: همه مشکلات دانشجویان علوم پزشکی در پویش دانشجویی در زمینه حفاظت شخصی به دانشگاه‌ها منتقل می‌شود. یک مقدار در مورد کمبود ماسک n۹۵ انتقاد وجود دارد که آن نیز باید با توجه به پروتکل‌ها توزیع شود. ما نیز به جد برای این موضوع پیگیر هستیم و مکاتباتی درباره کمبود حفاظت شخصی صورت می‌گیرد.

اولویت با فعالیت‌های آموزشی است

دکتر لاری در خصوص نحوه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه ها نیز گفت: در مورد فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی باید گفت که فعلاً اولویت با فعالیت‌های آموزشی است. فعالیت‌های فرهنگی به بعد موکول شده اما فعالیت‌های فرهنگی مانند جشنواره‌های هدهد و سیمرغ اکنون به صورت مجازی انجام می‌شود. رباتی طراحی شده و فعالیت آنها ادامه می‌یابد. سیمرغ لازمه اش کارهای عملی است و به محض اینکه فعالیت‌ها آغاز شود آن هم از سر گرفته می‌شود اما تاریخ دقیق آن را نمی‌توانیم بگوییم.

به گفته معاون وزیر بهداشت، بیشتر فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان در حال حاضر در حوزه مقابله با کرونا پیش می‌رود. در ابتدا فشار کاری روی دانشجویان علوم پزشکی به خصوص روی دستیاران زیاد بود سعی شد برنامه‌ریزی شود و شیفت بندی شود. یک سری نیروهای داوطلب نیز داشتیم و برخی از انترن‌ها هم بدون گذراندن امتحان توانستند وارد بخش شوند و با اتخاذ تمهیداتی دانشجویان توانستند در حوزه درمان فعالیت کنند.