به گزارش خزرآنلاین، درمان و آموزش پزشکی، سعید نمکی با بیان این مطلب که اجرای طرح ملی مقابله با کرونا نتیجه‌بخش بوده است، اظهار کرد: در گیلان و قم و سایر استان‌هایی که اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا آغاز شده، موج ورود نسبت به خروج در بیمارستان‌ها، منفی شده و کاهش یافته است […]

به گزارش خزرآنلاین، درمان و آموزش پزشکی، سعید نمکی با بیان این مطلب که اجرای طرح ملی مقابله با کرونا نتیجه‌بخش بوده است، اظهار کرد: در گیلان و قم و سایر استان‌هایی که اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا آغاز شده، موج ورود نسبت به خروج در بیمارستان‌ها، منفی شده و کاهش یافته است و در این استان‌ها به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دیگر شاهد امواج طوفانی مراجعه بیماران نیستیم و همکاران ما در دو سه روز اخیر به نقطه آرامش نسبی رسیده‌اند.

وی ادامه داد: در دو روز گذشته حدود ۳ و نیم میلیون نفر از نظر ابتلا به ویروس کرونا در این استان‌ها، ارزیابی شده‌اند که از بین این افراد، یک هزار و ۲۰۰ نفر را شناسایی کردیم که باید تحت مراقبت قرار گیرند و در بین آن‌ها، فقط ۲۷۰ نفر بستری شدند و حدود دو هزار و ۷۰۰ نفر از افرادی که با بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در ارتباط بودند، شناسایی شدند و تحت مراقبت قرار گرفتند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: امروز با استانداران نشست ویدئوکنفرانسی داشتیم چون تمام تلاش ما این است که نشست‌های فیزیکی را محدود و سعی کنیم که از راه دور و از طریق ویدئوکنفرانس با همکاران خودمان و استانداران در ارتباط باشیم. در این نشست ابعاد طرح بسیج ملی مقابله با کرونا برای آن‌ها تشریح شد و هر روز معاون بهداشت وزارت بهداشت به‌عنوان مدیر اجرایی این طرح، اخبار آن و همچنین پیشرفت کار در استان‌ها را به اطلاع مردم می‌رساند.

نمکی عنوان کرد: تقاضا دارم که صداوسیما به‌ویژه در مراکز استان‌ها کاملاً با طرح بسیج ملی مقابله با کرونا همراهی کنند و در ارائه اخبار، ترویج و ترغیب مردم به مشارکت در سامانه salamat.gov.ir، بیماریابی و آموزش‌های موردنیاز مردم کمک کنند.

وی افزود: طرح بسیج ملی مقابله با کرونا با همکاری وزارت بهداشت، سازمان بسیج، سازمان‌های مردم‌نهاد، نظام پرستاری و نظام پزشکی و سایر ارگان‌ها در کشور آغاز شد و هدف ما این است که با استفاده از بستر پرونده الکترونیک سلامت، ارتباط تنگاتنگی را با خانواده‌ها برای بیماریابی داشته باشیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: وقتی با ۱۲ نفر از کارشناسان ارشد اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران، طرح بسیج ملی مقابله با کرونا را مطرح کردیم، به‌شدت مورد استقبال آن‌ها قرار گرفت و اعلام کردند که اگر این طرح در ایران اجرا شود به‌عنوان الگویی بسیار موفق می‌تواند در سایر کشورها نیز ارائه شود و آن‌ها نیز مانند ما معتقد بودند که اگر بتوانیم بیماران را در مراحل ابتدایی تشخیص دهیم، از چرخش آن‌ها در جامعه پیشگیری کنیم و افرادی که در روزهای گذشته با آن‌ها در تماس بوده‌اند را شناسایی و ایزوله کرده و آموزش‌های لازم را به این افراد ارائه دهیم، زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع کرده‌ایم.

نمکی خاطرنشان کرد: در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا به دنبال این هستیم که سرعت تشخیص را برای افراد دارای علائم بیماری، افزایش دهیم و خوشبختانه تعداد آزمایشگاه‌های کشور از ۳ به ۵۰ آزمایشگاه در این هفته رسیده و در هفته آینده، تعداد آزمایشگاه‌ها در کشور به ۷۰ می‌رسد و بخش خصوصی مورد وثوق نیز به‌عنوان آزمایشگاه‌های مرجع، به ما کمک خواهند کرد تا سرعت تشخیص بیماری افزایش پیدا کند و افراد مبتلا را در اولین مراحل، ایزوله کرده و از آلودگی سایر افراد، جلوگیری کنیم.

وی تصریح کرد: برخلاف روزهای اول که هجمه سنگین مردم به دلیل ترس از کرونا، باعث شد افراد آلوده و مشکوک را در بیمارستان‌ها در کنار همدیگر بستری کنیم اما در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، کاملاً افراد مشکوک و آلوده از همدیگر جدا می‌شوند و با مسیر خاصی که تعریف شده، این افراد هیچ ارتباطی با همدیگر نخواهند داشت. بار تراکم بیمارستان‌ها با اجرای این طرح، به‌شدت کاهش می‌یابد و با شناسایی موارد آلوده قبل از ورود به بیمارستان، موج گرفتاری‌های آینده را پیش‌بینی می‌کنیم.

وزیر بهداشت تأکید کرد: این طرح با مدیریت استانداران و با همکاری روسای دانشگاه‌ها و همچنین فرماندهان بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد در استان‌ها اجرا می‌شود.