به گزارش خزرآنلاین، جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات فراوانی که بارش برف طی روزهای اخیر برای مردم ایجاد کرده است، گفت: آن چه که اتفاق افتاد بحران نبود. بحران به حوادثی مانند زلزله اطلاق می شود که قابل پیش بینی نبوده و سبب غافلگیری مسئولین می شود. […]

به گزارش خزرآنلاین، جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات فراوانی که بارش برف طی روزهای اخیر برای مردم ایجاد کرده است، گفت: آن چه که اتفاق افتاد بحران نبود. بحران به حوادثی مانند زلزله اطلاق می شود که قابل پیش بینی نبوده و سبب غافلگیری مسئولین می شود. برف این روزها اما بحران و حادثه نبود بلکه یه برف عادی و قابل پیش بینی بود که علیرفم اینکه تنها یک شب بارش برف صورت گرفت  اما منجر به بروز مشکلات اساسی شد. 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان ادامه داد: به اعتقاد بنده اگر مدیریت این برف را به خود مردم می سپردند و بر ناتوانی خود در باز نگه داشتن معابر اعتراف می کردند، حتما وضعیت بهتری داشتیم. 

کوچکی نژاد افزود: این همه جلسات مدیریت بحران برگزار کردند اما وقتی وارد عمل شدند در همان مرحله اول زمین گیر شدند و نتوانستند هیچ کاری انجام دهند. 

وی افزود: همان شبی که بارش برف آغاز شد، بنده تا ساعت 12 بیرون بودم و هیچ اثری از دستگاه ها که بیایند و به صورت منظم اثر منسجمی داشته باشند، را ندیدم. با این حال مردم، علیرغم راه بندان و نبود مدیریت بحران، در 22 بهمن در راهپیمایی شرکت کردند که البته همین حضور هم در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب فراوان داشت و حتی اینتساگرام دفتر مقام معظم رهبری هم تصویری از این حضور مردم رشت را به عنوان تصویری شاخص منتشر نمود. 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی مدیریان استان و شهرستان ثابت کردند که توانایی اداره امور خودشان را هم ندارند، افزود: مدیری که برف ندیده یا برف را به صورت محدود دیده یا فیلمی از بارش برف دیده، مطمئنا در مدیریت شرایط عاجز است.

وی ادامه داد: مشکل اصلی مردم در این روزها قطع برق است. مردم می توانند قطع گاز و حتی آب را تحمل کنند اما قطع برق زندگی کل مردم مخصوصا آپارتمان نشین ها را مختل می کند و همین نشان می دهد که مسئولان استانی می بایست بر روی تقویت زیر ساخت های برق تمرکز کنند با این حال وقتی که نمایندگان به وزیر نیرو اخطار می دهند که منجر به حضور مسئولین شرکت توانیر در گیلان می شود، آقایان می آیند و به دور از نمایندگان مردم در اتاق های در بسته جلساتی تشکیل می دهند و در آن به هم گزارشات موفقیت یکدیگر را می دهند! حتی حالا هم که معاون رئیس جمهور اینجا حضور پیدا کرده است، بعضی از آقایان هم حاضر بودند ولی هیچگونه جلسات آشکاری با نمایندگان مردم که از متن این حادثه اطلاع دارند، برگزار نشد بلکه به دور از چشم آن ها، جلسه ستاد بحران تشکیل دادند که بی تردید بعد از اینکه هفته آینده مجلس مجددا آغاز به کار کرد، اعتراض شدید خود را به وزیر نیرو و وزیر کشور ابلاغ خواهیم کرد. 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ناتوانی شهرداری رشت در عدم مدیریت برف گفت: اینکه شهرداری رشت نتوانست این برف را مدیریت بکند، واقعیتی است که مردم در زندگی خود به عینه دیدند. البته نیروها و پرسنل شهرداری تا آن جایی که بنده شاهد بودم، به صورت جزیره ای فعالیت هایی داشتند اما منسجم نبوده و مدیریت واحدی نداشتند.

کوچکی نژاد با اعتراض از بروز برخی رفتارهای سفارشی و تقسیم بندی شهروندان به درجه یک و دو ادامه داد: هر کسی که زور داشت، قدرت داشت، آشنا داشت به یک شکلی به صورت تلفنی مشکل خود و کوچه خودش را حل میکرد.

نماینده مردم رشت افزود: شبکه برق شهر رشت طی سال های اخیر بارها و بارها آسیب دیده است. مسئولان برق کشور و وزارت نیرو قبلا هم قول داده بودند که در همه شبکه، از کابل خود نگهدار استفاده کنند اما متاسفانه به تعهدات خود عمل نکردند. اینها تعهداتی بود که خود وزارت نیرو داد و در جلسه فرمانداری به ما هم تعهد دادند که صورت جلسه آن موجود است اما عدم تجهیز به کابل های خودگردان، نشان می دهد که مدیریت استان نتوانسته بودجه و اعتباراتی که وزارتخانه بابت این موضوع تدارک دیده بود را دریافت کند. 

کوچکی نژاد ضمن انتقاد از عدم به کارگیری بخش خصوصی در بحران برف اخیر، گفت: ظرفیت موجود در بخش خصوصی شاید ده برابر بخش دولتی است ولی مشارکت بخش خصوصی ما در این بخش صفر بود و هیچ استفاده ای از امکانات آنها نشد. همانطور که نیروهای نظامی و انتظامی ما هم یک قدرت بزرگ در منطقه است که میتواند کمک بزرگی به مردم کند. مطمئنا اگر ظرفیت کمک های مردمی و بخش خصوصی را روی هم میگذاشتند، نه تنها مسافرین در جاده های درون استانی زمین گیر نمی شدند بلکه در ورودی های شهر، امامزاده هاشم و منطقه سراوان و کل شهر رشت و روستاهای آن، با مشکل مواجه نمی شدیم. 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقدار بارش هم حدود 60_70 سانت بیشتر نبود و این چیزی نیست که ما بگوییم بحران داریم بلکه چیز عادی هست. حالا امیدوارم دستگاهای امنیتی، نظارتی و قضایی ورود کنند و با مسئولین خاطی که نتوانستند مسئولیت خود را به درستی انجام بدهند، برخورد کنند تا دیگر شاهد بروز مشکلات این چنینی برای مردم نباشیم.

کوچکی نژاد در پایان ضمن هشدار به مسئولین استانی و کشوری برای دوری از هرگونه پنهان کاری، گفت: پنهان کاری از همین ابتدای کار شروع شده چرا که جلسه ستاد بحران با حضور مسئولین کشوری برگزار می کنند اما نماینده ای را دعوت نمی کنند و همین نشان می دهد که به دنبال حل ریشه ای مشکل نیستند و تنها به دنبال این هستند که در پایان بگویند، ما قهرمان بیرون آمدیم!