به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که گزارشی با عنوان “مافیای آب بندان ها در گیلان؛ از شایعه تا واقعیت!” در خروجی سایت منتشر شد. در این گزارش آمده بود که آب بندان ها به عنوان محلی برای ذخیره آب مورد نیاز کشاورزی در فصول پربارش سال مورد استفاده قرار می گیرند تا از آب […]

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که گزارشی با عنوان “مافیای آب بندان ها در گیلان؛ از شایعه تا واقعیت!” در خروجی سایت منتشر شد. در این گزارش آمده بود که آب بندان ها به عنوان محلی برای ذخیره آب مورد نیاز کشاورزی در فصول پربارش سال مورد استفاده قرار می گیرند تا از آب آن ها برای فصول کم بارش جهت آبیاری مزارع کشاورزی استفاده شود.

با این حال، کارایی آب بندان ها تنها محدود به همین مورد نیست چرا که زیبایی طبیعی این آب بندان ها و استقبال گردشگران از آن، سبب شده تا بسیاری به دنبال درآمدزایی از این آب بندان ها باشند. از راه اندازی تفریحات ورزشی آبی گرفته تا استفاده از این آب بندان ها به عنوان یک استخر طبیعی برای پرورش ماهیان گرم آبزی. 

از آن جاییکه استفاده از برخی از این آب بندان ها در مواردی همچون راه اندازی استخر پرورش ماهی بسیار پرسود است، افراد زیادی به دنبال در دست گرفتن آن ها هستند و دقیقا همین جاست که عدم نظارت کافی بر نحوه واگذاری آب بندان ها، احتمال ایجاد رانت و اعطای آب بندان های پرسود به نورچشمی ها را به شدت قوت می بخشد. 

در چنین شرایطی حتی ممکن است افرادی که حق استفاده از آب بندان را در دست دارند، در فصول کم بارش سال منفعت خود را بر منفعت کشاورزان ترجیح داده و به منظور جلوگیری از مرگ ماهیان استخر خود، مانع از ارسال آب به سمت مزارع کشاورزی شوند. این در حالی است که بسیاری از این افراد، به پشتوانه همین آب بندان ها توانسته اند در قالب اشتغال زایی از طریق ایجاد استخرهای ماهی، وام های کلان با سود کم هم دریافت کنند. 

این عدم ارسال آب به سمت مزارع کشاورزی آن هم در فصول کم بارش سال، نه تنها تهدیدی برای اقتصاد خانواده های کشاورزی و رشد مهاجرت روستانشینان به شهرها محسوب می شود بلکه با توجه به نا آشنایی بسیاری از کشاورزان با موارد حقوقی و ایفای نقش مهم آب در زندگی و اقتصاد این افراد، ممکن است تنش های اجتماعی شدیدی را به همراه داشته باشد. 

آب منطقه ای گیلان به عنوان متولی آب بندان ها، وظیفه واگذاری آب بندان ها را به بخش خصوصی بر عهده دارد و با توجه به سود فراوانی که این آب بندان نصیب بخش خصوصی به خصوص در حوزه شیلات می نمایند، می بایست واگذاری آب بندان ها در فرآیندی شفاف و در قالب مزایده صورت گیرد. با این حال با نگاه به بخش آگهی های منتشر شده در پورتال شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان، هیچ مزایده یا مناقصه ای با موضوع واگذاری آب بندان ها از سال 95 تا کنون به چشم نمی خورد.

همچنین تماس چندی پیش خبرنگار خزرآنلاین با وحید خرمی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان هم نتیجه خاصی را در پی نداشت چرا که وقتی خبرنگار خزرآنلاین پرسش هایی را در خصوص نحوه واگذاری آب بندان ها طرح می کند، خرمی از خبرنگار ما می خواهد تا این موضوع را از طریق روابط عمومی پیگیری کند! البته تماس خبرنگار ما با روابط عمومی هم به نتیجه خاصی منجر نمی شود چرا که مسئول روابط عمومی شرکت آب منطقه ای هم از خبرنگار ما می خواهد تا درخواست خود را به صورت کتبی ارائه کند! این درخواست مسئول روابط عمومی برای پاسخگویی به سوال در حالی است که بسیاری از مقامات ارشد دولتی و قضایی و همچنین مدیران استانداری هم به صورت تلفنی پاسخگوی رسانه ها بوده اند که اگر قصد بر پاسخگویی باشد، تلفنی و کتبی فرقی ندارد! 

در همین راستا خبرنگار خزرآنلاین واگذاری یک آب بندان 20 هکتاری را در رضوانشهر مورد بررسی قرار داده و به نتایج جالبی دست پیدا کرده است. آین آب بندان 20 هکتاری در یکی از روستای های رضوانشهر واقع شده و قرارداد واگذاری آن در حال تمدید است. این در حالی است که دهیار این روستا در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین با بیان اینکه این آب بندان در حال واگذاری به فردی غیر ساکن است، می گوید: بهتر بود این آب بندان به کشاورزانی که در استفاده از آب آن مشترک هستند، واگذار می شد تا هم به اقتصاد آن ها کمک شود و هم مانع از بروز تنش های احتمالی آینده شود. وی می افزاید: برخی در تلاشند تا این واگذاری به صورت 99 ساله باشد البته من از نتیجه آن اطلاعی ندارم. 

حالا سوال از مسئولان آب منطقه ای گیلان اینست که اسناد مزایده این آب بندان ارزشمند که می تواند بسیار پرسود باشد، در کجا منتشر شده است؟ اسناد واگذاری سایر آب بندان ها کجاست و بر چه اساسی به افراد واگذار شده است؟ روال برگزای مزایده ها و مناقصه های آب منطقه ای گیلان به چه صورت است؟ آب منطقه ای گیلان تا کنون چند مزایده یا مناقصه را در سامانه ستاد منتشر نموده است؟

خزرآنلاین به زودی اسنادی از واگذاری همین آب بندان را منتشر خواهد نمود.