به گزارش خزرآنلاین، صالح در این بیانیه گفته که ریاست جمهوری عراق با نگرانی زیاد تحولات خطرناک منطقه را دنبال می کند و بار دیگر تاکید می کند که با تبدیل این کشور به میدانی برای جنگ میان طرف های درگیر مخالف است. وی این را هم گفته که ما مخالف این هستیم که عراق […]

به گزارش خزرآنلاین، صالح در این بیانیه گفته که ریاست جمهوری عراق با نگرانی زیاد تحولات خطرناک منطقه را دنبال می کند و بار دیگر تاکید می کند که با تبدیل این کشور به میدانی برای جنگ میان طرف های درگیر مخالف است.

وی این را هم گفته که ما مخالف این هستیم که عراق مبدایی برای تجاوز به کشور دیگر  و منبع تهدید برای همسایگانش باشد. عراق ستون امنیت و جایی برای تلاقی منافع میان ملت هاست. از این رو امنیت و حاکمیتش طبق معاهدات بین اللمی و توافقنامه ها باید حفظ شود.

این درحالی است که ائتلاف ضد داعش پیشتر با صدور بیانیه ای درباره حمله ایران به پایگاه های آمریکایی در عراق، سکوت بغداد در برابر این اقدام ایران را محکوم کرده و از مسئولان عراقی خواسته بود که به حمله ایران واکنش نشان دهند.

صالح  همچنین گفته است، حضور نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق طبق توافقات امضا شده صورت گرفته و سرنوشت حضور آنها در عراق هم یک مسئله داخلی است و تنها به دولت و پارلمان این کشور مربوط می شود.

ریاست جمهوری عراق در ادامه همه طرف ها را به خویشتن داری و تدبیر و گفت و گو فراخواند و درباره وقوع جنگ گسترده و به خطر افتادن امنیت منطقه و جهان هشدار داد.

در همین حال، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق نیز در واکنش به حمله موشکی به پایگاه های آمریکایی در عراق، گفت: عراق به شدت با تلاش طرف های درگیر برای استفاده عراق در تصفیه حساب ها مخالف است.

وی نیز با اعلام موضع منفی در این خصوص ،‌ از دولت عراق خواست که تدابیر لازم را برای حفظ حاکمیت عراق اتخاذ کند.

در واکنش به اقدام تروریستی روز جمعه ۱۳ دی دولت «دونالد ترامپ» که منجر به شهادت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس و «ابومهدی المهندس» معاون جانشین الحشد الشعبی شد، روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد امروز از شلیک ده ها موشک بالستیک به سمت پایگاه عین‌الاسد محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان الانبار عراق خبر داد.

براساس اطلاعیه روابط عمومی سپاه انقلاب اسلامی دهها موشک زمین به زمین به این پایگاه آمریکایی اصابت کرده است.

به دنبال این اقدام ایران که مطابق با اصل ۵۱  منشور سازمان ملل متحد صورت گرفته است، امریکا در روزهای اخیر اقدام به خارج کردن نیروهای خود از پایگاه های مختلف در منطقه کرده است.