به گزارش خزرآنلاین، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدحمید روحانی ‌در مراسم گرامی‌داشت شهید میرزاکوچک جنگلی در مسجد خمیران زاهدان رشت اظهار داشت: قرآن انسان‌ها را به ۲ دسته شامل کسانی که ولی آنها خداست و کسانی که طاغوت را به سرپرستی قبول می‌کنند تقسیم می‌کند. رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانش‌نامه انقلاب اسلامی گفت: کسانی که خدا را […]

به گزارش خزرآنلاین، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدحمید روحانی ‌در مراسم گرامی‌داشت شهید میرزاکوچک جنگلی در مسجد خمیران زاهدان رشت اظهار داشت: قرآن انسان‌ها را به ۲ دسته شامل کسانی که ولی آنها خداست و کسانی که طاغوت را به سرپرستی قبول می‌کنند تقسیم می‌کند.

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانش‌نامه انقلاب اسلامی گفت: کسانی که خدا را به‌عنوان ولی خود برمی‌گزینند در کنار مردم هستند و برای آنها دلسوزی می‌کنند و پیامبر(ص) نیز همواره اینگونه عمل می‌کردند و حتی نسبت به گمراهان نیز رئوف بودند.

وی با بیان اینکه مؤمنان عزت‌طلب هستند تصریح کرد: افراد باایمان همواره به‌دنبال کسب عزت هستند زیرا اسلام به انسان اجازه نمی‌دهد که زبون باشند همچنین این افراد دربرابر زور و فشار تسلیم‌ناپذیر هستند و در این راه هر نوع سختی را تحمل می‌کنند.

روحانی با اشاره به اینکه مؤمنان از ستمگران و ظالمان بیزارند خاطرنشان کرد: دیگر ویژگی افراد باایمان خستگی‌ناپذیر بودن آنان است و این مقاومت باعث می‌شود که راه سعادت و عزت به روی آنها باز شود.

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانش‌نامه انقلاب اسلامی با بیان اینکه افراد با ایمان انقلابی هستند گفت: سکوت در برابر ظالمان بزرگ‌ترین گناه است و یکی از بزرگ‌ترین ویژگی انسان‌های موحد این است که روحیه جهاد و سلحشوری دارند و سازش‌کار نیستند.

وی با اشاره به نقاط مشترک زندگی انسان‌های موحد و با ایمان افزود: شخصیت‌های برجسته‌ای همچون امام(ره) و میرزاکوچک جنگلی ویژگی‌های مشترکی همچون جهاد برای مردم و مقاومت در برابر ظالمان دارند و تحت هیچ شرایطی حاضر به سازش با دشمن نشدند.

روحانی میرزا کوچک جنگلی را یاور کشاورزان مظلوم و بی‌پناه دانست و ابراز داشت: این شهید با عده‌ای مبارز به جنگل رفتند و پس از مدتی که مجروح شد دشمنان به او پیشنهاد دادند که با محمدعلی شاه همکاری کند اما وی مرگ را به تسلیم شدن ترجیح داد.

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانش‌نامه انقلاب اسلامی پاسخ میرزاکوچک به مقامات انگلیسی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: وی گفت راه من با دشمنان دین و کشور یکی نیست و عزت، شرافت و ایمان خود را نفروخت.

وی با بیان اینکه میرزاکوچک در ابتدای کار خود اتحاد اسلامی تشکیل داد تصریح کرد: وی در راه مبارزه با وجود تنها بودن و خیانت عده‌ای از نزدیکان مقاومت کرد و این ویژگی کسانی است که خدا را به‌عنوان ولی برگزیدند.

روحانی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این جلسات شناخت و پیروی از راه شهیدان است بیان داشت: راه، فکر و قلم شهدا می‌تواند انسان‌ها را از سستی و بی‌تفاوتی نجات دهد و بایستی زندگینامه شهدایی مانند میرزاکوچک برای نسل جدید گفته شود.

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانش‌نامه انقلاب اسلامی تأکید کرد: طاغوت و پیروانش از مردم جدا هستند و در تاریخ نیز هنگامی که افرادی مانند معاویه سفره‌های رنگین برپا می‌کردند امام علی(ع) به یاری مستمندان می‌شتافت.

وی با بیان اینکه اهل طاغوت سازش‌کار، تسلیم‌پذیر و قدرت‌طلب هستند ابراز داشت: علت نابود شدن مصدق توسط آمریکا این بود که وی وطن‌پرست بود و حاضر نشد در همه عرصه‌ها با آمریکایی‌ها همکاری کند.

روحانی با اشاره به اینکه اهل طاغوت همواره تلاش می‌کنند خود را موجه جلوه دهند خاطرنشان کرد: این افراد با سوءاستفاده از افراد خوب برای خود آبرو می‌خرند و به تعبیر قرآن از حیوان نیز بدتر هستند و امروز نیز کسانی در کشور هستند که ملت را به خاک سیاه کشاندند.