به گزارش خزرآنلاین، فردا (سه شنبه) ساعت 9، محمدولی روزبهان رسما به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی منصوب و جایگزین رضا مسرور می شود. این انتصاب اما زوایای قابل تاملی هم دارد.  روزبهان در دولت روحانی پله های ترقی را به سرعت طی کرد به نحوی که مدتی پس از انتصاب دکتر نجفی به عنوان […]

به گزارش خزرآنلاین، فردا (سه شنبه) ساعت 9، محمدولی روزبهان رسما به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی منصوب و جایگزین رضا مسرور می شود. این انتصاب اما زوایای قابل تاملی هم دارد. 

روزبهان در دولت روحانی پله های ترقی را به سرعت طی کرد به نحوی که مدتی پس از انتصاب دکتر نجفی به عنوان استاندار گیلان، روزبهان به عنوان مدیرکل حوزه استاندار گیلان منصوب شد. وی کمتر از یک سال بعد هم به عنوان رییس سازمان چای کشور، جایگزین علی محرر شد. حضور روزبهان بر راس سازمان چای اما نزدیک به 4 سال به طول انجامید تا آن که سرانجام با حکم دکتر نوبخت به عنوان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان منصوب شد. حضور روزبهان در گلستان هم چندان طولانی نبود (کمی بیشتر از 1 سال) چرا که او فردا به عنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی معارفه شده و به نظر تا پایان عمر دولت روحانی هم در این منصب باقی می ماند. حالا احتمالاً روزبهان را هم مانند کیوان محمدی، فیروز فاضلی و … می توان در زمره مسئولینی دانست که تنها با پایان عمر دولت، جایگاه شان دستخوش تغییر خواهد شد. 

در هر حال، رشد خیره کننده روزبهان و در دست گرفتن 4 منصب حساس و مهم در دو دولت تدبیر و امید، یک سوال را به ذهن متبادر می کند. چه عواملی در این پیشرفت پرسرعتی که فردا منتج به تصدی بر منطه آزاد انزلی به عنوان مرکز توسعه استان می شود، نقش داشته اند؟ 

قبل از پاسخ به این سوال باید گفت ارتباطات فامیلی در دولت روحانی، نقش موثری در انتصابات ایفا کرده است. هیچ کسی نمی تواند منکر این شود که در دولت روحانی، برخی به علت داشتن ژن خوب و ارتباطات فامیلی توانسته اند به مناصب حساس و کاملا بی ربط با رشته تحصیلی و تجربه کاری خود دست پیدا کنند. شاهد این ادعا رشد خیره کننده یکی از بستگان نوبخت در سال های اخیر و سر در آوردنش از صنعت ارز آور پتروشیمی است. البته نمی توان حرف از انتصابات فامیلی در دولت روحانی زد و از کنار حسین فریدون، عبدالحسین فریدون، علی اصغر پیوندی، طاهره قیومی، اسماعیل سماوی، علی‌اصغر مونسان، کامبیز مهدی زاده، غلامعلی خوشرو، اسماعیل نجار و … غافل شد که همگی از بستگان روحانی بوده و در کارنامه خود تصدی بر پست های حساسی را دارند، به آسانی گذشت.

با این حال بی انصافی است که صعود از پله های ترقی توسط مردی که در دهه ششم زندگی به سر می برد را محدود به تنها یک عامل یعنی داشتن نسبت های فامیلی با برخی مسئولین و بزرگان نمود ولو اگر بدانیم برخی از صاحب نظران سیاسی معتقدند روزبهان نسبت فامیلی با دکتر نجفی، استاندار اسبق گیلان دارد و از نظر آنان همین موضوع نه تنها انتصاب رزوبهان به عنوان مدیرکل حوزه استاندار در زمان تصدی دکتر نجفی بر استانداری گیلان را توجیه می کند بلکه حالا هم نقش مهمی در انتصاب روزبهان به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی ایفا کرده است. بالاخره، دکتر نجفی، سابقه سال ها فعالیت مدیریتی در مناطق آزاد را داشته و حتی رضا مسرور، مدیرعامل سابق منطقه آزاد انزلی هم خواهر زاده دکتر نجفی استاندار اسبق گیلان می باشد. از این منظر شاید بتوان گفت که انتصاب روزبهان به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی، مطلوب دکتر نجفی، استاندار اسبق گیلان و دکتر مسرور، مدیرعامل سابق منطقه آزاد انزلی خواهد بود.

روی دیگر سکه اما ارتباط نزدیک روزبهان با نوبخت است. همین است که از روزبهان چوبی دو سر طلا ساخته! مطلوب نجفی، محبوب نوبخت! 

روزبهان علاوه بر اینکه با حکم مستقیم نوبخت بر کرسی ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان منصوب گردید، پدر همسر ارمیا مهدوی هم می باشد. ارمیا مهدوی، فرزند حجت مهدوی و حجت مهدوی هم مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور یعنی سازمان تحت امر نوبخت است. البته توجه به این نکته که ارمیا مهدوی در کارنامه خود پست پرطمطراق “مشاور و دستیار جوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی” را هم دارد، به نوعی خط ربط این زنجیره با منطقه آزاد و مزیدی بر صحت ادعاهای پیشین است. 

با این تفاسیر باید گفت که شاید روزبهان برآیند زورآزمایی دو طرف متقابل است. نخست نوبخت که اختلاف خواهرزاده اش با مدیرعامل وقت منطقه آزاد انزلی نشانه ای از اینست که احتمالاً مسرور گزینه مطلوب او نبوده و حالا در سال های آخر عمر دولت، نوبخت به دنبال تصدی گزینه مطلوب خود بر راس سازمان منطقه آزاد انزلی است و دوم هم دکتر نجفی، استاندار اسبق گیلان که ارتباط خوبی با جهانگیری و مرتضی بانک (دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور) داشته و از نفوذ بالایی در منطقه آزاد انزلی برخوردار است. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که استاندار اسبق گیلان هم اکنون مشاور حوزه ریاست و رئیس کمیسیون اقتصادی شرکت‌های سازمان هلال احمر کشور است. سازمانی که ریاست آن در دستان علی اصغر پیوندی است. پیوندی همان فردی است که رسانه ها از او به عنوان پسرعمه رییس جمهور یاد می کنند! این یعنی نجفی گزینه مورد وثوق پیوندی است و پیوندی پسرعمه و مورد وثوق روحانی!

در پایان باید به این نکته معترف بود که روزبهان بر خلاف بسیاری از ژن های خوب برآمده از دولت تدبیر و امید، در کارنامه خود سال ها تجربه مدیریتی و سوابق ارزشمندی همچون تصدی بر ریاست جهاد دانشگاهی گیلان و ریاست دانشکده علمی کاربردی جهاددانشگاهی رشت را داشته و نسبت دادن انتصاب او به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد، صرفاً بر پایه نسبت های فامیلی و مقایسه اش با تعدادی جوان رانتی وام دار پدر، جفا در حق او و به دور از حق و انصاف است. صدالبته که نگارنده هم چنین قصد و نیتی نداشته و در کنار اشاره به نسبت های فامیلی احتمالی که تنها با هدف اطلاع رسانی صورت گرفته، تجربیات مدیریتی روزبهان را ارزشمند دانسته و در پایان قضاوت در این خصوص که دقیقا چه عواملی در انتصاب روزبهان به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی دخیل بوده و اصطلاحاً کفه ترازو را به نفع او سنگین کرده اند، بر عهده خوانندگان فهیم می سپارد.