به گزارش خزرآنلاین، بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از این پس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شده است. به گزارش «انتخاب»، این سهمیه بندی بدون اعلام قبلی انجام شد، اما در شب گذشته، شایعاتی در این خصوص پیچید که باعث […]

به گزارش خزرآنلاین، بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از این پس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شده است.

به گزارش «انتخاب»، این سهمیه بندی بدون اعلام قبلی انجام شد، اما در شب گذشته، شایعاتی در این خصوص پیچید که باعث شلوغی پمپ بنزین‌ها شد.

اما سهمیه بندی بنزین چه جزئیاتی دارد. در زیر به سوالات در این زمینه پاسخ داده شده است.

قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد

قیمت بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان تعیین شده.

سهمیه بندی از چه زمانی اجرا می‌شود؟

سهمیه بندی از ساعت ۰۰:۰۰ بامداد روز ۲۴ آبان ۹۸ آغاز شده است.

از چه زمانی کارت سوخت‌ها شارژ می‌شود؟

کارت سوخت‌ها از بامداد روز ۲۴ آبان ۹۸ شارژ شده اند.

سهمیه هر خودروی بنزینی چقدر است؟

سهمیه سواری‌ها در ماه ۶۰ لیتر، تاکسی‌ها ۴۰۰ لیتر، موتورسیکلت‌ها ۲۵ لیتر، وانت‌های کم مصرف ۲۰۰ لیتر، وانت‌های پرمصرف ۳۰۰ لیتر و آمبولانس ۵۰۰ لیتر است.

سهمیه هر خودروی دوگانه سوز چقدر است؟

خودرو‌های دوگانه سوز سواری خودرو‌های سواری بنزینی سهمیه دارند. سهمیه وانت‌های دوگانه سوز از نصف هم کمتر است. به این ترتیب سهمیه سواری‌های دوگانه سوز در ماه ۳۰ لیتر، تاکسی‌های دوگانه سوز ۲۰۰ لیتر، وانت‌های کم مصرف دوگانه سوز ۶۰ لیتر و وانت‌های پرمصرف دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر است.

محدودیت سوختگیری با کارت بنزین جایگاه همچنان وجود دارد؟

خیر. با اعلام سهمیه بندی بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان، محدودیت سوختگیری با کارت جایگاه (۲۰ لیتر در هر بار سوختگیری) برداشته شد.

نرخ CNG هم تغییر کرده؟

خیر. نرخ CNG بدون تغییر خواهد بود. اما با اولویت وانت بار‌ها ظرف مدت یک ماه ضوابط تشویقی برای توسعه مصرف CNG ارائه می‌شود.

خودرو‌های دولتی سهمیه دارند؟

به خودرو‌های دستگاه‌های اجرایی دولتی، سهمیه بنزین تعلق نمی‌گیر.

قیمت بنزین سوپر چقدر است؟

قیمت بنزین سوپر لیتری ۳۵۰۰ تومان خواهد بود.

آیا می‌توان سهمیه هر ماه را در ماه‌های بعد استفاده کرد؟

سهمیه خودرو‌های شخصی به مدت ۶ ماه قابل ذخیره است.

کسانی کارت سوخت نگرفته اند، سهمیه بنزین آن‌ها از بین می‌رود؟

کسانی که تاکنون به هر علت کارت سوخت شخصی خود را دریافت نکرده اند، از ساعت اجرای طرح، سهمیه سوخت ایشان محفوظ است.

با بنزین ۱۵۰۰ تومانی به طور متوسط روزی چند کیلومتر می‌توان طی کرد؟

اگر مصرف بنزین خودرو‌های سواری شخصی را مثلا ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر در نظر بگیریم، در هر ماه با ۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای می‌توان ۶۰۰ کیلومتر با خودرو طی کرد. یعنی به طور متوسط در هر روز ۲۰ کیلومتر. بقیه مسافت را باید با بنزین آزاد محاسبه کرد.

تاکسی های اینترنتی سهمیه دارند؟

هنوز اعلام نشده. اسنپ و تپ‌سی مشروط برآن که نرخ های خود را از مقادیر مصوب، به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند، سهمیه ای مصوب می شود. برای تامین سوخت خودروهای مسافر برخطی و بین شهری ، آژانس های مسافربری و آموزشگاه های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذ شده که متعاقبا اعلام خواهد شد.