به گزارش خزرآنلاین، شهردار لنگرود در گفت و گویی در مورد اقدامات عمرانی و تلاش برای توسعه شهر لنگرود افزود: شهرداری لنگرود و تیم مدیریت شهری به همراه شورای اسلامی شهر در زمان شروع به کار خود برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را تعریف کرد که ان شاءالله با پایان دوره […]

به گزارش خزرآنلاین، شهردار لنگرود در گفت و گویی در مورد اقدامات عمرانی و تلاش برای توسعه شهر لنگرود افزود: شهرداری لنگرود و تیم مدیریت شهری به همراه شورای اسلامی شهر در زمان شروع به کار خود برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را تعریف کرد که ان شاءالله با پایان دوره مدیریت شورای اسلامی دوره پنجم به ثمر خواهد نشست ومحقق خواهد شد و رضایت شهروندان را جلب خواهد کرد.

سید مهدی رجایی اظهار داشت: نیمی از برنامه هایی که تدوین شده بود تاکنون محقق شد و ما از برنامه های پیش بینی شده عقب نیستیم و حتی در پاره ای از کارهایمان از برنامه ریزی جلوتر نیز هستیم.
وی در خصوص طرح های تفضیلی و جامع گفت: طرح جامع شهر لنگرود همزمان با ورودم به شهرداری لنگرود ابلاغ شد و یکی از ۱۰ طرح برتر کشور بود که جا دارد از دست اندرکاران این کار خصوصا از معاونت محترم راه و شهرسازی استان، کارشناسان آن مجموعه و کارشناسان شهرداری لنگرود بابت تهیه این طرح تشکر نمایم. با توجه به اینکه بعد از طرح جامع باید طرح تفضیلی تهیه شود ما سریعا اقدام کردیم تا مغایرت های طرح جامع را برطرف نماییم تا بتوانیم طرح تفضیلی را به تصویب برسانیم و امیدواریم طرح تفضیلی شهر لنگرود تا پایان سال ۹۸ تهیه و ابلاغ شود .

مهمترین برنامه شهرداری لنگرود سهولت رفت و آمد مردم در سطح شهر وی گفت: مهمترین برنامه هایی که هم اکنون در دست اجرا می باشد و از مشکلات همیشگی مردم شهر لنگرود بود بحث عبور و مرور و تردد در شهر و همچنین سهولت آن برای مردم می باشد.

شهر لنگرود با مشکلات جدی در این خصوص رنج بود و حتی مشکلات آسفالت روستاهای شهرستان هم به مدد نماینده ،فرماندار و بخشداران این شهرستان همگی حل شده بود ولی شهر لنگرود از این مشکلات رنج می برد.

حل مشکل آسفالت شهر لنگرود با سه فاز اجرایی رجایی اضافه کرد:یکی از عمده ترین کارهایی که شهرداری لنگرود برای حل این مشکل طی دو سال گذشته انجام داده بود بحث جذب اعتبارات جهت حل این مشکل بود .با توجه به قیمت بالای قیر و قیمت تمام شده آسفالت برای شهرداری ها ، با رایزنی های صورت گرفته با نماینده و فرماندار گذشته و کنونی برنامه ریزی شد تا یک پروژه عظیم آسفالت در سطح شهر لنگرود انجام شود و در واقع برنامه ریزی شد تا مطالبات پیمانکار مورد نظر طی سه سال به تناوب پرداخت شود.

این کار از سال ۹۷ شروع و در سال جاری به اوج خود رسید و حدود ۱۵ هکتار از سطح شهر زیرپوشش آسفالت مرغوب رفت و این کار همچنان ادامه دارد و همین اندازه که تا کنون آسفالت شد نیز در برنامه آسفالت در دو نوبت دیگر هم داریم که یک نوبت آن در سال جاری و نوبت بعدی آن در سال آینده اجرا و انجام خواهد شد که با این کار مشکل آسفالت همه سطوح شهر حل خواهد شد.

اصلاح ۸۰ درصد از پیاده روهای خیابان های اصلی شهر شهردار لنگرود تصریح کرد:بحث دیگری که در همه شهرها برای شهروندان از اهمیت بالایی برخوردار است ،پیاده رو سازی است تا مردم بتوانند به سهولت در شهر آمد و شد نمایند. ما ۸۰ درصد پیاده رو های اصلی در خیابان های اصلی شهر را اصلاح کردیم و در سال ۹۸ بقیه پیاده روهای معیوب نظیر ضلع جنوبی خیابان امام خمینی (ره) و خیابان حافظ در حال اجرا می باشد را به سرانجام خواهیم رساند.عمده کار ما در این خصوص در خیابان شورا و خیابان جمهوری می باشد که هر کدام از این ها پروژه های بزرگی است.

وی گفت: در خیابان جمهوری از جنب دانشگاه پیام نور هم لوله گذاری مسیر جهت دفع آب های سطحی و هم پیاده روسازی و اصلاح کانیوهای موجود که در گذشته وجود داشته و به دلایل مختلف این کانیوها کار دفع آب های سطحی را انجام نمی دادند شروع شده و برای اصلاح آن با پیمانکار قرارداد امضا شد.

شهرداری ها از منابع مالی پایدار تزریق نمی شوند رجایی با اشاره به اینکه شهرداری ها از منابع مالی پایدار تزریق نمی شوند افزود:قسمتی کوچکی از منابع مالی شهرداری ها از منابع دولتی می باشد و به همین دلیل شهرداری ها باید سعی نمایند تا دنبال منابع پایدار باشد.

در گذشته اسکلت تعدادی مغازه در جاده چمخاله زده شده بود ولی دارای مشکلات خاصی از جمله سند مالکیت، پروانه ساختمانی و شناسنامه ساختمان بود که با پیگیری هایی که توسط واحد املاک و حقوقی شهرداری صورت گرفت ما موفق شدیم سند مالکیت این مغازه ها را دریافت نماییم و شناسنامه ساختمانی برایش صادر نماییم و سرمایه گذار مورد نظر را در دو فراخوانی که صورت گرفت جذب نماییم و به زودی کار اتمام آن مغازه ها صورت خواهد گرفت.این در حالی است که وضعیت آن مغازه ها در سالهای گذشته به دلایلی به همان شکل باقی مانده بود و این پروژه متوقف بود.

اجرای فاز نخست احداث کارخانه کمپوست شهرداری لنگرود تا پایان سال جاری شهردار لنگرود ادامه داد:در بحث احداث کارخانه کمپوست این شهر با توجه به اعتبارات سازمان شهرداری ها و سازمان برنامه و بودجه کار این پروژه در فاصله ای به کندی پیش می رفت و با توجه به اعتباراتی که جدیدا دریافت شده امیدواریم فاز اول این پروژه را تا پایان سال به بهره برداری برسانیم و بتوان یک اشتغال زایی از افراد همان منطقه انجام دهیم.

با اجرای این پروژه مشکلات زیست محیطی نیز برطرف خواهد شد و این کاری است که در استان گیلان تنها شهر لنگرود در حال انجام و اجرای آن است و در دیگر شهرها به جز شهرستان رشت زباله به صورت سنتی دفع می شود.برای ساخت این کارخانه تا کنون حدود ۵ میلیارد تومانن هزینه شده و کل برآورد برای اجرای کامل آن حدود ۱۵ میلیارد تومان می باشد.

وی افزود: فاز دوم کارخانه کمپوست شهر لنگرود تا پایان سال ۹۹ به اجرا خواهد رسید.

وی در خصوص دفع آب های سطحی شهر لنگرود نیز گفت :ما در سال گذشته پروژه بزرگ لوله گذاری در مرکز شهر را افتتاح کردیم که هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال در برداشت که این پروژه هم اکنون به درستی کارش را انجام می دهد.همچنین در خیابان حافظ به سمت میدان آذر ارجمند به طول تقریبی ۵۰۰ متر لوله گذاری داشتیم که از نقاط اصلی آبگیر در هنگام بارندگی بود.

لوله گذاری هدایت آب های سطحی در خیابان سعدی از جنب میدان امام حسین (ع) به طول ۶۰۰ مترداشتیم که این منطقه نیز از مناطق آبگیر بود.خیابان سالکویه نیز از جمله نقاطی بود که سال ها به آن توجه نشده بود و هر چند سال در میان تنها به آسفالتی در آن منطقه کفایت می شد ولی به دلیل مشکلات زیرسازی مسیر و مشکلات آبگرفتگی که در آن منطقه وجود داشت این آسفالت دوام زیادی نداشت و مردم همیشه در آنجا با مشکل تردد روبرو بودند که این پروژه را به صورت اساسی در دستورکار قرار دادیم و زیر سازی خیابان شهدای سالکویه همزمان با پروژه لوله گذاری و دفع آب های سطحی صورت گرفت و در همین برنامه آسفالت جدید ،این خیابان و برخی از کوچه های جنبی این خیابان نیز آسفالت خواهد شد.

پیگیری ۳ میلیاردی اعتبار ملی برای اجرای دیواره سازی رودخانه ها رجایی ادامه داد: بحث دیوار سازی رودخانه ها هم در دستور کار این شهرداری بود که به پایان رسید و به زودی فاز دیگری از دیواره سازی رودخانه را شروع خواهیم کرد که مسیر پشت مدرسه کوثر سابق نیز در دستور کارمان برای دیواره سازی رودخانه قرار دارد.برای انجام این پروژه پیگیر وصول حدود ۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی هستیم که به محض اینکه این اعتبار به دستمان برسد پروژه شروع خواهد شد.

نصب مجسمه لک لک در میدان طبیعت تا دو هفته آینده وی در بحث المان های شهری نیز گفت:مجسمه های لک لک میدان طبیعت به دلیل فرسودگی و به خاطر اینکه به مدت حدود ۲۰ سال از عمرشان گذشته بود و در بارش فروردین ماه یکی از مجسمه ها فرو ریخت و مجسمه دیگر هم در حال فروپاشی بود به همین دلیل ساخت این مجسمه ها در دستور کار این شهرداری قرار گرفت که نهایتا تا دو هفته آینده این مجسمه ها آماده و نصب خواهد شد.

نصب سه المان بزرگ در شهر لنگرود با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی شهردار شهر لنگرود در ادامه گفت:یکی از برنامه های دیگری که در خصوص المان های شهری در نظر داریم نصب دو المان بزرگ است که یکی از آنها بزرگترین المان در استان گیلان خواهد بود و طرح آن آماده شده و مکان نصب آن در میدان شهید نورانی می باشد که بعد از نصب المان لکگ لک در میدان طبیعت این المان را نیز شروع خواهیم کرد.

المان بعدی نیز در میدان مرکز شهر (میدان انقلاب اسلامی ) خواهد بود که این المان نیز پس از اتمام المان شهید نورانی شروع خواهد شد.با توجه به اینکه با یک تیم هنری بسیار خوب در حال همکاری هستیم بنابر این کار هنری آن ها برایشان بیشتر از کار ریالی اهمیت دارد و این المان ها با قیمت مناسبی در حال ساخت است و باتوجه به برنامه ریزی های صورت گرفته برای ساخت هر سه المان هزینه ای حدود ۵۰۰ میلیون تومان را انجام خواهیم داد.

وی گفت: در سال ۹۸ حدود ۱۰ میلیارد تومان افزایش اعتبارات نسبت به سال گذشته را پیش بینی کردیم ولی با توجه به کمک هایی که توسط نماینده مردم از طریق جذب اعتبارات ملی انجام داد مطمئنا ما بیش از این عدد افزایش اعتبار خواهیم داشت و تاکنون نیز بیشتر پروژه هایی که گفتم از اعتبارات ملی تامین شد که جا دارد از زحمات مهندس لاهوتی نماینده زحمتکش شهرستان قدردانی نمایم.

اجرای ۵۸ برنامه فرهنگی در شهر لنگرود قبل از محرم

شهردار لنگرود در ادامه در خصوص انجام امورات فرهنگی با تعاملی که این شهرداری با نهادهای فرهنگی خصوصا امام جمعه شهرستان توانستیم کارهای بزرگی را انجام دهیم.ما ۵۸ جشنواره از قبیل کتابخوانی، مسابقات مختلف در محلات ،جشنواره نیلوفر آبی و …تا قبل از ماه محرم اجرا کردیم و در ایام محرم نیز یک مراسم تعزیه بزرگ نیز اجرا کردیم که از استقبال چشمگیر مردم برخوردار بود.در بحث تعویض تابلوهای شهدا شهر که سالیان متمادی بود که این تابلوها تعویض نشده بود و کیفیت خود را از دست داده بود اقدامات خوبی انجام دادیم و بیش از نیمی از این تابلوها تعویض شد و بقیه را نیز تعویض خواهیم کرد. تابلوی ورودی شهر لنگرود از سمت لاهیجان نیز تا دو هفته آینده نصب خواهد شد و برای ورودی شهر لنگرود از مسیر رودسر که تابلویی نداشت طراحی صورت گرفته است و این نیز حدود یک ماه آینده نصب خواهد شد.

برای پارک فجر برنامه ویژه ای داریم

وی در خصوص کارهای صورت گرفته برای فضای سبز، نگهداری، احیا و ایجاد آن در شهر لنگرود نیز گفت: در این زمینه نیز رشد چشمگیری نسبت به سالیان گذشته داشتیم.

در پارک حاشیه ای جاده چمخاله که جدیدا تاسیس شد و در هفته دولت نیزیکی از مکان های افتتاح بود فضای سبز زیادی ایجاد شده و برخلاف اینکه همگان استان های شمالی را محل سبز و دارای جنگل ،دریا و کوه می دانند و شهرداری این استان های شمالی اهمیت کمتری به فضای سبز اهمیت می دهند معتقدیم مردم نیاز به فضای سبز دارند و برای ایجاد آن باید تلاش کنند.

پارک فجر لنگرود که یکی از نعمات این شهر است حدود ۲۰ هکتار پارک می باشد نصف این مسافت آب می باشد که از چهار استخر تشکیل شده ،باید روز به روز تمیز تر شود تا مردم بتوانند استفاده مطلوبی از آن ببرند.

سابقا به دلیل حمل نشدن زباله و دپوی آن در نزدیکی این پارک ،این پارک غیر قابل استفاده بود ولی از دو سال گذشته تا به امروز به دلیل اینکه مشکل حمل نشدن زباله حل شده مرتفع شده از این پارک استقبال خوبی صورت می گیرد.و برای بازسازی این پارک نیز برنامه ویژه ای داریم و برنامه تجمیع استخرهای شماره ۱ و ۲ و ۳ به غیر از استخری که به صورت طبیعی در این پارک وجود دارد نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به سختی کار آتش نشانی گفت: حداقل کاری که ما می توانیم برای آشتنشانی انجام دهیم وسایل مورد نیاز آن ها را باید فراهم کنیم. تیم آتش نشانی لنگرود کاملا تجهیزات به روزی دارند و ماشین آلات آتشنشانی این شهرداری کامل است.

ما ۵ دستگاه خودروی آتشنشانی داریم که همه آنها سالم می باشند.با توجه ساخت و سازهای مرتفع در شهرهای، یکی از مشکلاتی که همه شهرداری های گیلان از آن رنج می بردند، بحث تهیه نردبان مخصوص آتشنشانی برای مهار آتش در ساختمان های مرتفع است که به دلیل گرانی این نردبان شهرداری های گیلان از داشتن آن تا کنون محروم بودند.در جلساتی که داشتیم تاکید کردم که حداقل باید شهرداری های گیلان سه عدد از این نردبان ها را داشته باشند.