به گزارش خزرآنلاین، 19 تیرماه ماه 98 بود که «علیرضا رفیعی پور»، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو در سال جاری گفت: طبق گزارش های رسیده، از مجموع پنج فوتی، سه مورد مربوط به استان سیستان و بلوچستان، یک مورد مربوط […]

به گزارش خزرآنلاین، 19 تیرماه ماه 98 بود که «علیرضا رفیعی پور»، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو در سال جاری گفت: طبق گزارش های رسیده، از مجموع پنج فوتی، سه مورد مربوط به استان سیستان و بلوچستان، یک مورد مربوط به استان گیلان و یک مورد مربوط به استان اردبیل بوده است! (اینجا را بخوانید)

همچنین 22 تیرماه 98 هم دکتر محمد عباسی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جمع خبرنگاران با اعلام خبر ابتلای 14 نفر در گیلان به تب کریمه کنگو گفت: متاسفانه یک نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده است. (اینجا را بخوانید)

با این حال عجیب است اگر بدانید اداره کل دامپزشکی گیلان در جوابیه ای که یکم مردادماه به تحریریه خزر ارسال کرده است، به نقل از معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مدعی شده که در رودسر هیچ موردی از مرگ بر اثر تب کریمه کنگو وجود نداشته است! این در حالی است که خود معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان دقیقا 8 روز قبل از ارسال این جوابیه در جمع خبرنگاران خبر از مرگ یک پرمرد رودسری بر اثر تب کریمه کنگو داده و همچنین رییس سازمان دامپزشکی کشور هم 11 روز قبل از تاریخ ارسال آن جوابیه،مرگ یک نفر در گیلان بر اثر تب کریمه کنگو را تایید می کند.

به نظر می رسد  اداره کل دامپزشکی گیلان با آن تشکیلات عریض و طویل، حتی محروم از داشتن آمار دقیق از تعداد فوتی ها در استان بر اثر تب کریمه کنگو است! این در حالی است که هرگونه پیشگیری و مبارزه با شیوع این بیماری در وهله اول نیازمند داشتن آماری حداقلی از وضعیت فعلی شیوع آن در استان می باشد.