به گزارش خزرآنلاین، لغو عملیات احداث سد لاسک شفت از معدود مواردی بوده که زور سازمان های مردم نهاد و فعالان زیست محیطی بر مسئولان دولتی و نماینده ها چربیده است! سدی که گفته می شد در صورت احداث شاهرگ تالاب انزلی را قطع می کند و در صورت احداث آن، درست در زمانی که […]

به گزارش خزرآنلاین، لغو عملیات احداث سد لاسک شفت از معدود مواردی بوده که زور سازمان های مردم نهاد و فعالان زیست محیطی بر مسئولان دولتی و نماینده ها چربیده است! سدی که گفته می شد در صورت احداث شاهرگ تالاب انزلی را قطع می کند و در صورت احداث آن، درست در زمانی که تالاب به آب بیشتری نیاز دارد این طرح جلوی ورود آب را می گیرد.

بیشتر بخوانید: سد لاسک؛ پُر رنگ ترین حاشیه سفر یک روزه وزیر نیرو به رشت!

اگرچه کلنگ احداث این سد در آخرین سفر وزیر نیرو به رشت بر زمین خورده نشد اما قهر نماینده فومن و فرصت طلب خواندن مخالفان احداث این سد را از سوی وی در پی داشت. خط و نشان هایی که نماینده فومن برای مخالفان کشید اما تمام ماجرا نبود. افتخاری بهره برداری از سد تکمیل شده باغبانان را هم مجاب به کلنگ زنی سد لاسک کرده بود!!

در مقابل و در سایه سکوت نماینده انزلی، رییس شورای شهر انزلی به جمع مخالفان احداث این سد پیوست و با بیان این که این سد حیات تالاب را به خطر خواهد انداخت، حفظ تالاب انزلی را خط قرمز مردم انزلی خوانده بود.

بیشتر بخوانید:  در سایه سکوت قابل تامل نماینده انزلی؛ وقتی رییس شورای انزلی به مخالفت با نماینده فومن بر می خیزد! 

در چنین وضعیتی، سرانجام نماینده انزلی لب به سخن گشود و در کمال ناباوری، به حمایت از احداث سد پرداخت و مدعی شد این سد می تواند آب مورد نیاز برای کشاورزان منطقه فومنات را در خود ذخیره کرده و مازاد آن به سمت تالاب انزلی هدایت کند!!

با چرخش نماینده انزلی به سمت مواضع نماینده فومن، توازن بین مخالفان و موافقان به هم ریخته بود و به نظر می رسید کلنگ احداث سد لاسک که حالا در کنار حرف و حدیث هایش در خصوص مخاطرات زیست محیطی، درگیر ابهاماتی در خصوص انتخاب پیمانکار هم شده بود، به زودی بر زمین خواهد خورد و مرگ تدریجی تالاب انزلی را رقم خواهد زد. با این حال اظهارات اخیر نماینده صومعه سرا بارقه امید را دل دوستداران محیط زیست و سازمان های مردم نهاد زیست محیطی زنده نگه داشت چرا که دلخوش با اشاره به شرایط وخیم تالاب انزلی گفته بود: اگر امروز به داد تالاب انزلی نرسیم باید منتظر نابودی آن باشیم.

نماینده مردم صومعه سرا با بیان اینکه در دو سال گذشته بیش از شش بار در مجلس به بحران بزرگی که تالاب انزلی را تهدید می‌کند اشاره مستقیم داشته‌ام، گفت: تالاب بین‌المللی انزلی از مزیت‌های ویژه گیلان و احیاء کننده استان است بنابراین برای نجات آن از این شرایط باید تمام امکانات کشور بسیج شوند.

به نظر می رسد با این موضع گیری دلخوش به عنوان یکی از نمایندگان فعال استان، می توان به آینده تالاب انزلی امیدوار بود.

گفتنی است تالاب انزلی در پایین ترین سطح نسبت به محیط اطرافش قرار گرفته و آب 14 رودخانه را به سمت خود می کشد و خروجی اش به دریا می رود که یکی از رودخانه های اصلی که آب تالاب را تهیه می کند پسیخان است که از همان رودخانه محل احداث سد لاسک سرچشمه می گیرد. در چنین شرایطی در نتیجه ی تبخیر بیشتر و بارندگی کمترعمق تالاب نیز کمتر می شود و این باعث کاهش میزان اکسیژن محلول در آب و مرگ و میر وسیع آبزیان می شود. از سوی دیگر آب وارده به زمین های کشاورزی به کود و سموم شیمیایی آغشته و پس از فصل کشت هرز آبهای سطحی دوباره این سموم را شسته و وارد تالاب می شود و فشار دیگری به تالاب وارد می کند.

نکته مهم دیگر این که زمین بایری در پایین دست سد وجود ندارد که به واسطه سد به زیر کشت برود چرا که هدف از احداث سد در بسیاری از نقاط، زیر کست بردن زمین های بایر است که این شرایط در گیلان وجود ندارد.