به گزارش خزرآنلاین، عربستان سعودی در پی فشار افکار عمومی دنیا، ناگزیز قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد حکام آل سعود را پذیرفت. تلویزیون دولتی عربستان با تایید قتل جمال خاشُقجی ادعا کرد وی بر اثر درگیری در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است! این در حالیست که کلیه شواهدی که تاکنون توسط مقامات […]

به گزارش خزرآنلاین، عربستان سعودی در پی فشار افکار عمومی دنیا، ناگزیز قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد حکام آل سعود را پذیرفت.

تلویزیون دولتی عربستان با تایید قتل جمال خاشُقجی ادعا کرد وی بر اثر درگیری در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است! این در حالیست که کلیه شواهدی که تاکنون توسط مقامات ترکیه‌ای ارائه شده، حاکی از قتل سازماندهی‌شده وی به دست عوامل مرتبط با عربستان است.

ساعاتی قبل از اعلام این خبر، دادستانی عمومی عربستان نیز اعلام کرد تحقیقات اولیه، مرگ جمال خاشقجی در پی مشاجره لفظی را تأیید می‌کند.

البته ریاض در بیانیه خود توضیح نداده است که چرا برای بیش از دو هفته، کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری خود در استانبول را با وجود شواهد فراوان، انکار می‌کرد.

طبق گزارش منابع سعودی، تاکنون ۱۸ نفر از اتباع سعودی در ارتباط با پرونده جمال خاشقجی بازداشت شده‌اند که در میان آن‌ها سه مقام ارشد سرویس امنیتی عربستان نیز وجود دارند.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که به عقیده بسیاری از تحلیلگران قتل خاشقجی با هماهنگی و دستور وی به وقوع پیوسته است، اکنون در مقام رئیس کمیسیون تحقیق قتل خاشقجی، انگشت اتهام را به سوی سازمان اطلاعات این کشور نشانه رفته و در فراری رو به جلو ادعا کرده است می‌خواهد در سازمان اطلاعات عربستان سعودی تغییراتی ایجاد کند.

واکنش ترامپ به اعلام رسمی خبر کشته شدن خاشُقجی
با وجود اعتراف عربستان به کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر برای طفره رفتن از تحریم ریاض اعلام کرد که آمریکا به عربستان به عنوان یک متحد برای مقابل با ایران نیاز دارد. وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که بحث تحریم‌ها شامل توقف فروش تسلیحات به عربستان نشود. 

ترامپ همچنین گفت به تفسیر سعودی از این ماجرا اعتماد دارد و گمان نمی‌کند رهبران سعودی در این باره به او دروغ گفته باشند!

رد ادعای ریاض درباره نحوه کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد
روایت عربستان از نحوه کشته شدن جمال خاشقجی حتی نمایندگان کنگره آمریکا را نیز قانع نکرده است. لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در بیانیه‌ای اعلام رسمی خبر مرگ خاشُقجی در رسانه‌های سعودی را مشکوک خواند.

باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز گفت نمی‌توان اظهارات سعودی‌ها در قضیه خاشُقجی (کشته شدن بر اثر درگیری) را به راحتی پذیرفت. وی تاکید کرد که واشنگتن برای روشن شدن حقیقت باید تحقیقات مستقلی را در این باره آغاز کند.

همچنین باب منندز، سناتور دموکرات آمریکایی، در واکنش به اعلام رسمی خبر کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام کرد حتی اگر خاشقجی در جریان مشاجره و درگیری فیزیکی نیز کشته شده باشد، استثنایی برای قانون پاسخگویی حقوق بشری جهانی (ماگنیتسکی) محسوب نمی‌شود.

سناتور تیم کین نیز ادعای عربستان درباره کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی بر اثر درگیری را یک توهین دانست و از کنگره خواست جلوی این “وحشی‌گری” را بگیرد.