به گزارش خزرآنلاین، ظهر امروز خبری در برخی کانال های تلگرامی منتشر شد که حکایت از نبش قبر پیکر مطهر 6 شهیدی داشت که مزارشان در نزدیکی پروژه سد شفارود بود. خبری عجیب و البته غیرقابل باور! چرا که نبش قبر نیازمند طی مراحل اداری و قضایی پیچیده است و در احکام اسلامی بر حفظ […]

به گزارش خزرآنلاین، ظهر امروز خبری در برخی کانال های تلگرامی منتشر شد که حکایت از نبش قبر پیکر مطهر 6 شهیدی داشت که مزارشان در نزدیکی پروژه سد شفارود بود. خبری عجیب و البته غیرقابل باور! چرا که نبش قبر نیازمند طی مراحل اداری و قضایی پیچیده است و در احکام اسلامی بر حفظ حرمت و شأن اموات مسلمان از زن و مرد گرفته تا کودک و حتی افراد دیوانه تاکید بسیاری شده است، از این رو شکافتن و نبش قبر که موجب نمایان شدن جسد متلاشی شده میت می‌شود، اهانت و هتک حرمت به وی تلقی شده و بنابر اجماع فقها حرام و ممنوع است.

در تببین مقام و منزلت والای شهدا احادیث فراوانی موجود است و بی توجهی مسئولان امر به دستورات و احکام مبرهن اسلام در این خصوص غیرقابل باور بوده و پذیرفتنی نیست.

در همین راستا یک منبع آگاه به خبرنگار خزرآنلاین می گوید: نبش قبر پیکر مطهر شهدا به هیچ وجه صحیح نمی باشد و این ادعا از اساس کذب است.

وی می افزاید: طی هماهنگی های صورت گرفته با خانواده معظم این شهیدان و با اجازه آنان قرار است خود قبور با حفر اطراف آن و بتون‌ريزى بدون آن‌كه مستلزم نبش قبر شود، منتقل شود.

گفتنی است مقام معظم رهبری به سوالی در خصوص شرایط نبش قبر چنین پاسخ داده اند: نبش قبر و بيرون آوردن اجساد، جايز نمى‌‌باشد مگر آن كه خود قبور با حفر اطراف آن و بتون‌ريزى بدون آن‌كه مستلزم نبش قبر شود، منتقل گردد و در صورت خاك‌بردارى و رؤيت جسد بايد فوراً دفن شود.