به گزارش خزرآنلاین، آیت‌الله رسول فلاحتی در دیدار با اعضای خانه معدن گیلان با اشاره به اینکه برداشت شن و ماسه به حفاظت محیط زیست، ساخت‌وسازها و مردم عادی مربوط می‌شود اظهار کرد: مسؤولان در امور کلان باید با همدیگر همفکر باشند. وی، نبود برنامه‌ریزی توسط نهادهای مربوطه را از جمله دردها در بخش‌های مختلف […]

به گزارش خزرآنلاین، آیت‌الله رسول فلاحتی در دیدار با اعضای خانه معدن گیلان با اشاره به اینکه برداشت شن و ماسه به حفاظت محیط زیست، ساخت‌وسازها و مردم عادی مربوط می‌شود اظهار کرد: مسؤولان در امور کلان باید با همدیگر همفکر باشند.

وی، نبود برنامه‌ریزی توسط نهادهای مربوطه را از جمله دردها در بخش‌های مختلف گیلان عنوان کرد و افزود: بعضی از مواقع مشکلات به دلیل نبود زیرساخت مناسب است و مسؤولان باید تلاش کنند این مسیر هموار شود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه ایجاد زیرساخت‌های لازم برای برطرف کردن مشکلات نیازمند همگرایی مسؤولان است، تصریح کرد: شن و ماسه از جمله نیازها برای توسعه گیلان محسوب می‌شود.

آیت‌الله فلاحتی، متولی تامین شن و ماسه مورد نیاز گیلان را شرکت آب منطقه‌ای استان و سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان دانست و بیان کرد: برداشت شن و ماسه باید با نظارت دستگاه‌های مربوطه انجام شود.

وی بر جلوگیری از برداشت بی‌رویه شن و ماسه به‌ویژه از بستر رودخانه‌های گیلان تأکید کرد و گفت: در گذشته برخی از افراد به دلیل سیاسی‌کاری برداشت‌هایی داشتند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه نبود نظارت لازم در برداشت شن و ماسه سبب ایجاد حفره‌هایی در بستر رودخانه‌ها شده است، متذکر شد: اکنون حفره‌های مذکور بستری برای دپوی پسماندها و شیرابه‌ها شده است.

آیت‌الله فلاحتی یادآور شد: کوه‌ها نیز دارای موقعیت راهبردی هستند و برای حفاظت از محیط زیست باید تدبیری اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه بستر رودخانه‌ها، جنگل‌ها و مراتع به زندگی مردم گره خورده است، اظهار کرد: اگر در برداشت شن و ماسه سطحی‌نگری شود مردم ما را نمی‌بخشند.

امام جمعه رشت، خواستار پاسخ منطقی به ندای خانه معدن گیلان شد و افزود: استان نیازمند شن و ماسه برای ساخت‌وساز است و این نیاز باید جدی گرفته شود.