به گزارش خزر، مدیرکل بهزیستی گیلان امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ها با اشاره به اینکه مراکز اورژانس اجتماعی در استان از 5 مرکز به 14 مرکز ارتقا یافته است، گفت: مداخله در بحث کودک آزاری سال 95 تعداد 316 مورد بود که سال 96 این تعداد به 555 مورد رسیده است. […]

به گزارش خزر، مدیرکل بهزیستی گیلان امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ها با اشاره به اینکه مراکز اورژانس اجتماعی در استان از 5 مرکز به 14 مرکز ارتقا یافته است، گفت: مداخله در بحث کودک آزاری سال 95 تعداد 316 مورد بود که سال 96 این تعداد به 555 مورد رسیده است. همسر آزاری از 199 مورد، به 303 مورد در سال 1396 و خودکشی از 119 مورد به 444 مورد رسیده است. (اینجا و اینجا را بخوانید)

در خصوص آمار ارئه شده توسط پارسی دو نکته قابل تامل وجود دارد.

نخست اینکه پارسی امروز در نشست خبری خود در حالی کودک آزاری را در سال 95، 316 مورد و همسر آزاری را در همان سال، 199 مورد می داند که خود وی دقیقا یک سال قبل یعنی در 26 تیر 96 تعداد مداخله در کودک آزاری را در سال 95، 594 و همسرآزاری را در همان سال 95، 406 مورد دانسته بود! (اینجا را بخوانید) مشخص نیست چگونه آمار همسرآزاری و کودک آزاری در سال 95 به عنوان سالی که گذشته است، در نشست های خبری مدیرکل بهزیستی گیلان کاهش پیدا کرده است!

دوم هم اینکه پارسی از مداخله در 444 مورد خودکشی در سال 96 خبر می دهد و البته تعداد این مداخله را در سال 95، 119 مورد می خواند. این در حالی است که وی پیش تر در نشست خبری سال 96 تعداد مداخله در خودکشی را در سال 95، 231 مورد خوانده بود! با این حال حتی اگر چشم را بر تناقض آماری فاحش در دو نشست خبری امسال و سال گذشته پارسی ببندیم، باید گفت ارائه آماری که حکایت از رشد بیش از دو برابری اقدام به خودکشی طی یک سال (از 95 تا 96) دارد با چه هدفی صورت گرفته است؟

متاسفانه این روزها بسیاری از کانال ها و رسانه های معاند به برجسته کردن اخبار مرتبط با خودکشی شهروندان پرداخته و ضمن نسبت دادن این اخبار ( که بسیاری از آنان غیرمستند، مغرضانه و تنها بر پایه اظهارنظر شاهدان است) به سیاست های داخلی و خارجی، از آن به عنوان ابزاری برای عقده گشایی ها استفاده می کنند. در چنین شرایطی، اظهارنظر یک مسئول دولتی در خصوص رشد چشمگیر اقدام به خودکشی در طی یک سال، چیزی جز تهیه خوراک خبری برای این قبیل رسانه ها نخواهد بود.

جالب آن که حسین نحوی نژاد مدیرکل سابق بهزیستی گیلان و معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور پیش تر در واکنش به انتشار فیلمی از تنبیه کودکان مبتلا به اتیسم در مرکز سرای مهربانی رشت، علت مخفی نمودن این موضوع از رسانه ها را جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی بر علیه اهداف نظام جمهوری اسلامی دانسته بود.

حالا اما مدیرکل بهزیستی گیلان به ارائه آماری می پردازد که فارغ از تناقض فاحش آن با آمار ارائه شده توسط وی در زمان مشابه سال گذشته، سیاست و البته صداقت مسئولان سازمان بهزیستی را در ادعایشان مبنی بر جلوگیری از سواستفاده احتمالی رسانه های بیگانه، به چالش می کشد.