به گزارش خزرآنلاین، بازدید معاون اول رییس‌جمهور از مرکز تولید پوشاک هپی لند  دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در آخرین برنامه از سفر به گیلان از کارخانه تولید پوشاک هپی لند  در منطقه آزاد انزلی بازدید کرد و از ظرفیت تولید و میزان صادرات این واحد تولیدی مطلع شد. ( گزارش تصویری ) […]

به گزارش خزرآنلاین، بازدید معاون اول رییس‌جمهور از مرکز تولید پوشاک هپی لند 

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در آخرین برنامه از سفر به گیلان از کارخانه تولید پوشاک هپی لند  در منطقه آزاد انزلی بازدید کرد و از ظرفیت تولید و میزان صادرات این واحد تولیدی مطلع شد. ( گزارش تصویری )

مجموعه کارخانجات هپی لند (سرزمین شاد) عرضه کننده پوشاک نوزاد تا نوجوان، سیسمونی و اسباب بازی است که در استان های مختلف کشور فعالیت دارد.

مرکز پوشاک هپی لند انزلی برای 700 نفر بصورت مستقیم و 800 نفر بصورت غیر مستقیم اشتغال‌زایی کرده است.

دکتر جهانگیری پس از این بازدید گیلان را به مقصد تهران ترک کرد.


معاون اول رییس جمهور در نشست مشترک با دبیر شورای عالی و تعدادی از مدیران عامل مناطق آزاد کشور: مناطق آزاد کانون اصلی توسعه کشور هستند/ همه مدیران کشور برای مقابله با تحریم‌ها باید برنامه داشته باشند 

دکتر جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در ادامه سفر یک روزه خود به گیلان در نشست مشترک با دبیر شورای عالی و تعدادی از مدیران عامل مناطق آزاد کشور که استاندار گیلان نیز حضور داشت گفت: در شرایط موجود هر کس دلسوز ایران،‌ کشور و مردم است وظیفه دارد دین خود را ادا کند و مدیران دستگاه ها باید فعالانه و با روحیه قوی بیندیشند که چگونه می توانند به سهم خود در حل مشکلات پیش روی کشور کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه ملی همه مدیران طراحی و برنامه ریزی صحیح برای مقابله با تحریم ها و عبور از چالش های پیش روی کشور است، اظهار داشت: باید با برنامه ریزی و نظارت جدی زمینه های بروز فساد در برهه کنونی را از میان برد و با توجه به تجربه قبلی تحریم ها با مفسدان اقتصادی با قاطعیت برخورد کرد.

معاون اول رییس جمهور ضمن تشریح برنامه آمریکایی ها برای ایجاد مشکل اقتصادی در کشور گفت: هدف از این تحریم ها ممانعت از پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی ایران است و آنها با این فشارها ملت ایران را هدف گرفته اند.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مناطق آزاد کانون اصلی توسعه کشور و منطقه هستند گفت: مناطق آزاد با توجه به قوانین و مقررات تسهیل کننده باید بتوانند در جذب گردشگر داخلی و خارجی، ایجاد صنایع تولیدی و صادرات محور نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

وی با اشاره به ضرورت آسیب شناسی در خصوص نحوه اداره مناطق آزاد گفت: شناخت مسائل حقوقی برای ممانعت از موازی کاری و تداخل فعالیت دستگاه های دولتی در این مناطق،‌ برنامه ریزی و ارائه بسته جامع برای جذب گردشگر داخلی و خارجی و هماهنگی با سایر نهادها بویژه مجلس شورای اسلامی در خصوص هدف گذاری پیش بینی شده برای مناطق آزاد باید در دستور کار دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد قرار بگیرد.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اهمیت فعالیت مناطق آزاد در جهت سیاست های اقتصادی دولت و نقش این مناطق در توسعه و شکوفایی کشور گفت: با استقرار گمرک در مناطق آزاد مشکل قاچاق کالا برطرف شده و این مناطق می توانند به تدریج جای برخی از کشور های منطقه در تجارت و نقل و انتقالات بانکی را بر عهده بگیرند.

وی با ارائه گزارشی آماری از شاخص های اقتصادی مناطق آزاد بویژه اجرای ده ها طرح عمرانی میزان جذب سرمایه‌گذار و گردشگر داخلی و خارجی،‌اشتغال زایی و صادرات و واردات گفت:  مناطق آزاد به دلیل موقعیت ژئوپلتیک خود از ظرفیت لازم برای کمک به دولت در شرایط دشوار کنونی برخوردار است و در این زمینه تمام مساعی خود را به کار خواهیم بست.

همچنین چند تن از مدیران مناطق آزاد کشور دیدگاه های خود در خصوص دلایل موفقیت و یا ناکامی این مناطق در دستیابی به اهداف تعیین شده اصلاح ساختار بودجه ای، اداری و منابع انسانی، ظرفیت های بالقوه و برخی موازی کاری ها را بیان کردند.


معاون اول رئیس جمهوری: تمام تلاش ما این است که به مردم سخت نگذرد/ مردم ایران، زیر بار زور خارجی ها نمی‌روند

اسحاق جهانگیری روز سه شنبه پس از افتتاح و بهره برداری از چند پروژه صنعتی، بندری و گردشگری استان گیلان در سالن همایش های منطقه آزاد انزلی، با بیان این مطلب اظهار داشت: آمریکا به اشتباه فکر می کند کشور بزرگی مثل ایران را می تواند با تحریم ها به زانو درآورد.

وی با تصریح اینکه جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری زور نمی گوید و اهل شنیدن حرف زور هم نیست، افزود: ایران اسلامی، می خواهد کشوری مستقل باشد، از حقوق خود در چارچوب اصول ملی استفاده کند و زیر بار تحمیل هیچ فشاری هم نمی رود.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: ایران، ۱۸ ماه و به طور شبانه روزی، با شش کشور قدرتمند دنیا مذاکره کرد و در جریان این مذاکره ها نیز به توافق هایی رسید؛ این امر نشان می دهد ما اهل گفت و گو، منطق و مذاکره بوده و اهل زور و بی منطق نیستیم.

جهانگیری اضافه کرد: البته حاضر هم نیستیم حقوق ملت ایران را قربانی زورگویی های دیگران کنیم.

وی ادامه داد: آمریکایی ها تصورشان این است که با فشار آوردن بر اقتصاد کشور، می توانند مثلث شومی که با عربستان و صهیونیست ها ایجاد کرده اند، به ایران تحمیل کنند.

وی با یادآوری تاریخ پرافتخار ایران و نیز استان گیلان گفت: این تاریخ، نشان دهنده آن است که مردم ایران، زیر بار زور خارجی ها نمی روند.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز شرایط جدید و سختی را در پیش داریم، اظهار داشت: طبیعی است که در این شرایط و دشواری ها، منابع درآمدی ایران را یا از بین ببرند یا محدود کنند و یا اینکه امکان دسترسی به منابع ما را از بین ببرند.

وی اضافه کرد: تلاش بعدی آنان، حتما این است که نظام بانکی ما را تحت فشار قرار دهند و در کشتیرانی که مرکز حمل و نقل چندین تن کالاست، محدودیت ایجاد کنند؛ این موارد تحریم هایی است که دشمن انجام می دهد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: در مقابل تحریم های دشمن، فرصت هایی استنثایی در اختیار ما قرار دارد و نباید اجازه دهیم شوک هایی که دشمن به لحاظ اقتصادی وارد می کند، مردم را اذیت کند.

وی با تصریح اینکه دولت در این راستا تمام تجربه و دانش خود را به کار گرفته، گفت: برنامه ریزی های خوبی انجام داده ایم.


استاندار گیلان: منطقه آزاد انزلی می تواند کانون توسعه گیلان در همه ابعاد باشد 

دکتر مصطفی سالاری در آیین افتتاح پروژه های زیرساختی،گردشگری و صنعتی و همچنین راه اندازی کریدور بین المللی چین قزاقزستان ایران که با حضور معاون اول رییس جمهور در منطقه آزاد انزلی برگزار شد با ابراز خرسندی از سفر دکتر اسحاق جهانگیری به گیلان اظهار داشت: پروژه هایی که امروز افتتاح شد توسعه و رونق اقتصادی را برای استان به دنبال دارد.

وی با اشاره به سابقه دیرینه تجارت در گیلان تصریح کرد: متاسفانه این رویکرد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در دهه های اخیر با رکود مواجه شد.

دکتر سالاری کریدور بین المللی چین- قزاقزستان-ایران را موجب احیاء مبادلات با کشورهای همسایه خواند و افزود: توسعه این رویکرد نیازمند حمایت های دولتمردان تدبیر و امید است.

استاندار گیلان به سیاست های مستمر دولت تدبیر و امید در حوزه افزایش ارتباط با کشورهای مختلف دنیا به ویژه کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: این نگاه جامع نگر و بهره مندی از سیاست های آن می تواند در افزایش کریدورهای مشترک با دیگر کشورها موثر باشد.

وی به افتتاح پروژه های حوزه صنعت و نیز گردشگری در منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و یادآور شد: توسعه گردشگری در گیلان علاوه بر افزایش ظرفیت میزبانی مسافران در ایام مختلف می تواند رونق اقتصادی و رشد میزان اشتغال را به همراه آورد.

نماینده عالی دولت در گیلان منطقه آزاد انزلی را تنها منطقه آزاد شمال کشور خواند که با پتانسیل های بالا می تواند کانون توسعه در تمامی محورها باشد .

وی در پایان خواستار نگاه ویژه دولت به منطقه آزاد انزلی با ارائه تسهیلات ویژه همچون معافیت مالیاتی ،معافیت گمرکی و … شد و خاطرنشان کرد: رونق و توسعه گیلان با حمایت دولت تدبیر و امید محقق می شود.


وزیر راه و شهرسازی: بزودی خط آهن رشت – قزوین افتتاح می‌شود/ قابلیت بنادر گیلان، نویدبخش شکوفایی اقتصادی است

عباس آخوندی روز سه شنبه پس از افتتاح و بهره برداری از چند پروژه صنعتی، بندری و گردشگری استان گیلان که با حضور معاون اول رئیس جمهوری انجام شد، در سالن همایش های منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: هم افزایی بنادر کاسپین و انزلی در وارادات و صادرات کشور در بخش های مختلف، رضایت صاحبان کالا و تجار را فراهم می کند.

وی بیشترین تمرکز وزارت راه و شهرسازی را در بحث حمل و نقل عنوان و اضافه کرد: در همین راستا، از هر کریدور و راه جدیدی استقبال می کنیم تا تاجر و حمل و نقل کننده، حق انتخاب های مختلف داشته باشد.

آخوندی یکی از مهمترین مولفه های توسعه اقتصادی را دریا محور دانست و گفت: قابلیت های بالقوه بنادر تجاری کشور، بر کسی پوشیده نیست و در همین مسیر توسعه اقتصادی استان، بنادر کاسپین و انزلی به عنوان یکی از فعال ترین بنادر کشور نقش مهمی دارند.

وی با اشاره به ظرفیت های بنادر یادشده افزود: ایجاد توازن اقتصادی و رابطه منطقی تجارت در دریای خزر از ظرفیت های این بنادر است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، یکی از ویژگی های بندر کاسپین ، نگاه گردشگری به آن است درحالیکه نگاه به بیشتر بنادر، از منظر حمل بار است.

وی افزایش توان عملیات در تجسس و نجات و جلوگیری از هزینه های مجدد در این رابطه، رونق بخشیدن به تجارت منطقه از طریق ریلی، فراهم سازی شرایط استفاده از استان های مجاور با هدف افزایش رقابت پذیری را از جمله ظرفیت های بنادر کاسپین و انزلی عنوان کرد.

آخوندی تصریح کرد: شناخت مزیت های صادراتی، افزایش ظرفیت و توان تخلیه و بارگیری در استان گیلان بین کشورهای روسیه، آذربایجان و قزاقستان از یکسو و ترکیه، امارات و پاکستان از سوی دیگر باید مورد توجه باشد.

وی همچنین نزدیکی به بزرگترین ذخایر گاز و نفت دریای خزر برای ترانزیت و سوآپ کالا و نزدیکی به بازارهای منطقه ۲۰۰ میلیونی آسیای میانه را از دیگر ظرفیت های بنادر کاسپین و انزلی عنوان کرد.

آخوندی گفت: از نظر ما آنچه که برای این بندر مهم است و در یک هماهنگی می توانیم به آن دست یابیم، گردشگری در دریا و خشکی است.

وی با اشاره به زیست بوم گیلان، کوه، جنگل و دریا در این استان بیان داشت: این مولفه ها در کنار هم، شرایط مناسبی را برای استفاده گردشگری از این بنادر فراهم آورده است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در گام اول ، بندر کاسپین و در گام دوم بنادر چمخاله و آستارا می توانند در جهت جذب گردشگر داخلی و خارجی موثر باشند و این اقدامات، اشتغال گسترده و رونق اقتصادی را بوجود می اورد.

آخوندی در خاتمه سخنانش به خط ریلی رشت – قزوین نیز اشاره کرد و گفت: بزودی خط آهن رشت – قزوین افتتاح می شود و در ادامه، مسیر ریلی رشت – انزلی نیز در سه قطعه در حال اجراست و حمل و نقل ترکیبی را می توانیم در این منطقه داشته باشیم.

با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و نیز اسکله مارینا در منطقه آزاد انزلی افتتاح و زیرساخت گردشگری دریایی در خزر مهیا شد. همچنین با ورود نخستین محموله تجاری به بندر کاسپین، کریدور حمل و نقل چین – قزاقستان – ایران به صورت رسمی افتتاح شد.


 راه‌اندازی کریدور چین- قزاقستان- ایران با حضور معاون اول رئیس جمهور در منطقه آزاد انزلی 

دکتر جهانگیری در حاشیه راه اندازی کریدور چین-قزاقستان با اشاره به اینکه امروز اولین محموله با راه اندازی کریدور چین، قراقستان و ایران وارد منطقه ازاد انزلی شد گفت: جاده ابریشم نشانه ارتباط فرهنگی، تاریخی و تمدنی است که از طریق کشورهای همسایه ایران محقق شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز مسیر جدید بازگشایی می شود و چین، اکتائو، قراقستان و ایران را به هم متصل می کند افزود: این مسیر بسیار مهم است و امیدواریم که ارتباط و همبستگی ما با کشورهای همسایه و خصوصا چین توسعه پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: گسترش این ارتباط روابط راهبردی ما با سایر کشورها را توسعه می بخشد.

مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد ایران که برای ساخت موج شکن‌ها، حوضچه آرامش و پنج پست اسکله و سایر بخش های زیرساختی آن تاکنون هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات منطقه آزاد انزلی و سرمایه گذاری بخش خصوصی هزینه شده که حدود 300 میلیارد تومان آن از سوی بخش خصوصی است.

مجتمع بندری کاسپین که با هدف توسعه صادرات کشور به کشورهای حاشیه دریای خزر و به ویژه روسیه، در مسیر خدمات رسانی به کشتی های تجاری داخلی و خارجی قرار گرفت می تواند نقش موثری در فعال سازی کریدور شمال جنوب ایفا نموده و مسیر تجاری جدید اروم چی، اکتائو، انزلی را که خط ترانزیتی جدیدی میان ایران و چین با طول زمان و هزینه تردد کمتر است، را عملیاتی کند.

ظرفیت حوضچه آرامش مجتمع بندری کاسپین 200 هکتار بوده و پسکرانه آن در حدود 500 هکتار می باشد که عمق آبخور مناسب آن 7.5 متر در فاز اول و 9 متر در فاز دوم خواهد بود و با 22 پست اسکله ای که در فاز نهایی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت ظرفیت تخلیه و بارگیری 15 میلیون تن کالا را خواهد داشت.

با ورود اولین محموله تجاری از طریق کریدور ترکیبی چین ، قزاقستان، ایران (بندر کاسپین) علاوه بر کوتاه تر شدن مدت زمان سفر هزینه انتقال کالا نیز کاهش می یابد و بندر کاسپین بزرگترین پروژه زیر ساختی مناطق آزاد کشور است که با حضور دکتر روحانی بندر کاسپین در سال 96 به طور رسمی افتتاح شد و از زمستان سال گذشته نیز مرز رسمی آن توسط هیأت محترم دولت به تصویب رسیده و در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته نیز تفاهم نامه همکاری با سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با این بندر منعقد شد تا علاوه بر تکمیل زیرساخت های مادی آن، تمامی الزامات و پروتکل های فعالیت داخلی و بین المللی آن نیز پیگیری و انجام شود.

این در حالی است که در همین راستا تفاهم نامه‌هایی نیز با مناطق آزاد اکتائو، آستراخان و اتاق بازرگانی بخش خصوصی چین به امضاء رسید تا رژیم‌های همکاری بین‌المللی مجتمع بندری کاسپین نیز تعیین گردد.

ظرفیت‌های موجود و طرح های زیرساختی که سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت ایفای نقش موثری مجتمع بندری کاسپین در توسعه مناسبات بین المللی کشور در دستور کار دارد، مجتمع بندری کاسپین و منطقه آزاد انزلی را به مرکز ترانزیتی کشورهای منطقه و کشور چین در ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر تبدیل می‌کند و با توجه به امکان فرآوری و تولید کالا در محدوده پسکرانه آن، کاسپین به یک بندر با استانداردها و شاخص های نسل سوم تبدیل می شود که در نوع خود در بنادر ایران کم نظیر است.


افتتاح 2 پروژه تولیدی بخش خصوصی با حضور معاون اول رئیس جمهور در منطقه آزاد انزلی 

با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور، دکتر سالاری استاندار گیلان و جمعی از مقامات کشوری و استانی 2 پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه تولیدات صنایع های تک و داروسازی و با سرمایه گذاری 35 میلیارد تومانی با میزان اشتغالزایی 105 متر افتتاح شد.

پروژه تولید مواد افزودنی ضد یخ، روغن ترمز، روغن موتور، اسپری مو و انواع خوشبو کننده هوا نخستین پروژه ای است که به لحاظ برخورداری از تکنولوژی بالا و با در نظر گرفتن عواملی چون وجود نیروهای تحصیلکرده و متخصص در استان گیلان و با استفاده از مزایای قانونی منطقه و به منظور دستیابی به بازارهای صادراتی کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینی به مساحت 11 هزار و 763 متر مربع واقع در شهرک صنعتی شماره 2 منطقه آزاد انزلی مورد بهره برداری قرار گرفت.

در پروژه مذکور که در ساخت آن از استانداردهای روز دنیا استفاده گردیده، سرمایه گذاری بالغ بر 250 میلیارد ریال صورت پذیرفته که زمینه اشتغال 70 نفر را به صورت مستقیم ایجاد نموده است.

تولیدات کارخانه مذکور شامل انواع ادتیو ضد یخ و روغن ترمز های DOT3, DOT4 و همچنین اسپری مو و خوشبو کننده هوا می باشد که کشور را از واردات بخش عمده ای از مواد مذکور بی نیاز نموده و به لحاظ استفاده از خط تولید با استانداردهای روز دنیا از اروپا قابلیت صادرات به کشورهای همسایه را نیز خواهد داشت.

همچنین به صورت همزمان طرح تولید داروی ام اس توسط معاون رییس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

این طرح که برای ساخت آن سرمایه گذار بخش خصوصی بالغ بر 100 میلیارد ریال در زمینی به متراژ یک هزار و 681 متر مربع و در 3 طبقه در شهرک صنعتی شماره 2 منطقه آزاد انزلی هزینه کرده و با شروع به کار آن زمینه اشتغال 35 نفر از نیروهای تحصیل کرده و متخصص را فرآهم نموده است.

پروژه مذکور در راستای اولویت‌های واگذاری زمین به صنایع های تک و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شده و با عنایت به دانش بنیان بودن فرایند تولید پروژه مذکور در سال موسوم به ” حمایت از کالای ایرانی” کشور از واردات بخشی از محصول یاد شده نیز بی نیاز خواهد شد.

از نقاط قوت پروژه مذکور تخصص سهامداران شرکت مجری می باشد که عمدتاً از اساتید برتر دارو سازی کشور بوده و سهامداران مذکور با عنایت به وجود فارغ التحصیلان و نیروهای تحصیلکرده فراوان استان گیلان در رشته های پزشکی و بالاخص داروسازی، منطقه آزاد انزلی را جهت اجرای پروژه انتخاب نموده اند.


افتتاح اسکله مارینا منطقه آزاد انزلی با حضور معاون اول رئیس جمهور 

همزمان با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور اسکله مارینا منطقه آزاد انزلی افتتاح شد و زیرساخت گردشگری دریایی در خزر آماده گردید.

ساخت موج شکن ها و ایجاد حوضچه آرامش اسکله تفریحی مارینا مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی همزمان با حضور رییس جمهور در منطقه آزاد انزلی در فروردین ماه سال گذشته آغاز و تا پایان سال 96 به اتمام رسید.

در حال حاضر با سرمایه گذاری بخش خصوصی با نصب اسکله‌های پهلوگیری شناورهای تفریحی آماده بهره برداری شده است.

احداث اسکله‌های مارینا به عنوان مهمترین زیرساخت عملیاتی نمودن گردشگری دریایی در دریای خزر مطرح است که به عنوان مهمترین زیرساخت فعال سازی گردشگری دریایی در دریای خزر در دستور کار قرار گرفته و با امکان پهلوگیری حدود 300 شناور در این اسکله تفریحی، گام مهمی در جهت ایجاد و توسعه گردشگری دریایی و اشتغالزایی در این بخش از صنعت گردشگری برداشته می‌شود.

گفتنی است میزان اشتغالزایی اسکله های مارینا 150 نفر است که مجموع منطقه آزاد انزلی و بخش خصوصی در حدود 40 میلیارد تومان می باشد.


بزرگترین مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و باغ خزندگان ایران با حضور معاون اول رئیس جمهور 

با حضور معاون اول رئیس جمهور بزرگترین مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و باغ خزندگان ایران با سرمایه گذاری 30 میلیون یورویی خارجی در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد.

با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور، دکتر سالاری استاندار گیلان و جمعی از مقامات کشوری و استانی بزرگترین طرح سرمایه گذاری خارجی مناطق آزاد ایران در حوزه گردشگری با صرف هزینه 30 میلیون یورو در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد.

براین اساس بزرگترین مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و باغ خزندگان ایران در زیربنایی به مساحت بیش از 10 هزار متر مربع و در چهار طبقه با سرمایه گذاری بخش خصوصی ترکیه ای، در محدوده فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی به صورت رسمی افتتاح شد، تا زیرساخت دیگری در حوزه صنعت گردشگری استان گیلان تکمیل شود و با افزایش حضور گردشگران داخلی و خارجی زمینه اشتغال بیشتر فراهم گردد.

مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و باغ خزندگان شامل بزرگترین تونل آکواریوم کشور به طول 40 متر و باغ خزندگان کشور، شهر بازی سرپوشیده، بولینگ، سینمای چند بعدی، سوئیت های اقامتی و بخش های تجاری و خدماتی با اشتغالزایی مستقیم 120 نفر می باشد.

 


معاون اول رییس جمهور دقایقی پیش وارد فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت شد

در این سفر دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی، دکتر کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی معاون اول رییس جمهور را همراهی می کنند.

معاون اول رییس جمهور در سفری یک روزه به منظور افتتاح بزرگترین مجموعه گردشگری-تفریحی آکواریوم، بزرگترین مجموعه گردشگری دریایی مارینا کشور، واحد صنعتی فومن شیمی، کریدور چین- قزاقستان- ایران(انزلی) و شرکت در نشست مدیران و فعالان اقتصادی و نشست مدیران عامل مناطق آزاد کشور به گیلان سفر کرده است.