به گزارش خزرآنلاین، دکتر مصطفی سالاری ظهر امروز در مراسم بزرگداشت هفته قوه قضاییه در جمع قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت ا… بهشتی و یاران باوفایش و تبریک این هفته افزود: شغل قضاوت تنها شغلی است که در قانون اساسی از آن حمایت شده و بر استقلال، عزل […]

به گزارش خزرآنلاین، دکتر مصطفی سالاری ظهر امروز در مراسم بزرگداشت هفته قوه قضاییه در جمع قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت ا… بهشتی و یاران باوفایش و تبریک این هفته افزود: شغل قضاوت تنها شغلی است که در قانون اساسی از آن حمایت شده و بر استقلال، عزل و نصب و جابجایی محل خدمت تأکید و به رسمیت شناخته شده است.

وی به وجود احادیث و روایات در مبانی فقهی و دینی درخصوص شغل قضاوت اشاره و خاطر نشان کرد: این نشان از اهمیت این شغل در شرع مقدس و قانون است.

وی مرجع قضایی را آخرین پناهگاه مردم برای حل و فصل خصومت و اختلافات دانست و اظهار داشت: نهاد مستقل و بی‌طرف قضایی می‌تواند مشکلات دیگران را با آرامش برطرف کند و در این صورت امنیت نیز برقرار می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان افزایش تعداد پرونده‌های موجود در دستگاه قضایی را نگران کننده دانست و اظهار داشت: در افزایش تعداد پرونده‌ها، دستگاه قضایی مسئول نیست بلکه این تعداد بر آن اثرگذار است.

وی با اشاره به اینکه توجه به نهادهای اختصاصی موجود در رسیدگی به پرونده‌ها به عنوان بازوی دستگاه قضایی می‌تواند در کاهش اختلافات و رسیدگی به پرونده‌ها مؤثر باشد گفت: یکی از نهادهای مؤثر در کاهش اختلافات نهاد قانون‌گذاری است که می‌تواند گام‌های مؤثری در مسیر شفاف سازی قوانین داشته باشد.

وی تقویت نهاد داوری را یکی دیگر از اقدامات در جهت کاهش پرونده‌های موجود در دستگاه قضایی عنوان و خاطر نشان کرد: تقویت شورای حل اختلاف نیز می‌تواند به رسیدگی پرونده‌ها سرعت بخشد.

وی بر لزوم بازنگری در برخی از قوانین تأکید و تصریح کرد: بررسی مجدد برخی از قوانین می‌تواند محاسن و نواقص آنرا مشخص و منجر به تقویت یا اصلاح شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه حاکمیت در کشور ما به صورت واحده است گفت: بدون وجود وحدت در اقدامات نمی‌توانیم گام‌های مؤثری در مسیر توسعه کشور برداریم و در این مسیر استقلال ذاتی هر دستگاه باید رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه معتقد به استقلال قضایی هستیم و آنرا شأن دستگاه قضایی می‌دانیم افزود: مکلف هستیم در مرحله تقنین، کاهش و حل اختلاف مردمی به دستگاه قضایی کمک کنیم تا باری از دوش این دستگاه برداشته شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه هیئت‌های حل اختلاف اداری به دلیل جنس کار قضایی باعث شده تا بالاترین مقام دستگاه قضایی نیز حق دخل و تصرف در احکام صادره نداشته باشد افزود: تقویت این نهادها باعث تخصصی‌تر شدن امورات می‌شود.

وی اظهار داشت: توجه به دادسرا، بازرسی، داوری، وکالت، کارشناسان رسمی، بازپرسی، امنیتی، بنگاه‌داری بخش خصوصی، سیاست‌گذاری، تقنین، و تقویت نهادهای خیریه می‌تواند به دستگاه قضایی کمک شایان توجهی کنند.

دکتر سالاری با بیان اینکه هیچ نهادی به تنهایی نمی‌تواند عملکرد موفقی ارائه کند افزود: به عنوان یک کارگزار نظام اسلامی و حتی شخص حقیقی باید از دستگاه قضایی حمایت کنیم.

وی افزود: مردم از همه ما انتظار دارند تا در خدمت‌رسانی به آنان به صورت واحد حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در مسیر توسعه نهادهای اجرایی، نظارتی، امنیتی و قضایی مکمل یکدیگر هستند گفت: سرمایه‌گذاران به استانی می‌روند که امنیت به طور کامل برقرار باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان مواهب الهی موجود در این استان را بسیار بالا دانست و اظهار داشت: گیلان برای اشتغالزایی و رفاه مردم این استان نعمت‌های بسیاری دارد.

وی افزود: بیش از 90 درصد منافع در بخش‌های کشاورزی، تجارت و گردشگری به استان گیلان و مردم می‌رسد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه آب، هوا، زیبایی و ساحلی بودن این استان باعث افزایش حضور گردشگر و مسافر می‌شود گفت: برنامه‌ریزی صحیح و هدایت‌های گردشگران می‌تواند برای اقتصاد و ایجاد اشتغال استان بسیار مثبت باشد.

وی حرکت جمعی مدیران را منتهی به حصول نتیجه دانست و گفت: ساماندهی آب‌بندان‌های استان یکی از اقداماتی بود  که در جلسات مکرر با حضور مدیران دستگاه‌های مختلف از جمله مسئولان قضایی استان به نتیجه رسید.

نماینده عالی دولت در گیلان به تشکیل کارگروه ساماندهی و تسهیل سرمایه‌گذاری در استان اشاره و خاطر نشان کرد: در این کارگروه که نمایندگان نهادهای مختلف در آن حضور دارند پس از تصویب پروژه سرمایه‌گذاری همه دستگاه‌ها به صورت کامل حمایت می‌کنیم.

 

رییس کل دادگستری گیلان: تعداد پرونده های ما با کشوری همچنین برابری می کند!

سیاوش پور امروز در مراسم بزرگداشت هفته قوه قضاییه گفت: در سال 85 حدود شش و‌ نیم‌ میلیون پرونده در ایران وجود داشت. این در حالی است که معاون اول قوه قضایبه چین گفته بود این کشور با داشتن یک میلیارد و 350 میلیون جمعیت و 150 هزار قاضی در همان سال، حدود شش میلیون پرونده داشته است.

وی ادامه داد: در سال جاری نیز تعداد پرونده های مرجوعی به قوه قضاییه به حدود 16 میلیون می رسد که این تعداد بسیار زیاد است.

رییس کل دادگستری گیلان اضافه کرد: این تعداد پرونده دلایل زیادی دارد که می توان به روشهای سنتی در معاملات و نواقص موجود در موارد مختلف اشاره کرد. این در حالی است که ما بهترین دین را داریم و از فرهنگ و‌تمدن بالا و نخبگان ارزشمندی برخوردار هستیم و‌ این تعداد پرونده در مر اجع قضایی زیبنده شان و‌ منزلت مردم ما نیست.

سیاوش پور ادامه داد: متاسفانه تعداد پرونده های مرجوعی در گیلان نیز زیاد است که ضرب و جرح بیشترین میزان این پرونده ها را تشکیل می دهد.

رییس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه ما در قوه قضاییه مراقبت از حقوق عامه را در سرلوحه کار خود قرار داده ایم، گفت: در این راستا تمام سعی خود را می کنیم و‌ اگر به هر دلیلی یک قاضی انحراف پیدا کند، برای حفظ حیثیت جایگاه، از دستگاه قضا اخراج می شود.

سیاوش پور در ادامه با اشاره به شخصیت برجسته شهید بهشتی، تصریح کرد: شهید بهشتی اولین رییس دیوان عالی کشور پس از انقلاب بوده و هفته منتهی به شهادت آن بزرگوار هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: پس از انقلاب و‌ حتی قبل از انقلاب دشمنان سعی کردند نظر امام راحل را تغییر دهند اما امام در مقابل همه خواسته های نامربوط منافقان و‌ گروهک ها ایستادگی کردند و آنان هم به جنگ های مسلحانه، ایجاد ناامنی در کشور و ترور شخصیتهای برجسته رو آوردند. در این راستا نیز دشمنان اسلام و‌ انقلاب دکتر بهشتی را که شخصیتی ممتاز و محبوب بودند، به شهادت رساندند اما انقلاب اسلامی از خون این بزرگواران قویتر شد و هم اینک نیز جایگاه متمایزی در جهان دارد.

حجت الاسلام رضازاده معاون قرهنگی دادگستری گیلان نیز با بیان اینکه امنیت مقوله مهمی در کشور بشمار می رود‌ که کمتر در معرض دید قرار دارد، گفت: در نظام جمهوری اسلامی، امنیت در گروه داشتن ولایت فقیه و همچنین داشتن ایثارگری و از خودگذشتگی است.

وی اضافه کرد: دکتر شهید بهشتی یک انسان متفکر، مرد عمل و فردی با ایمان و بسیار مورد اعتماد بود.

معاون قرهنگی دادگستری گیلان افزود: اگر حرف و حدیثی پیرمون دستگاه قضا طرح گردد، همه آسیب می بیند و باید سعی کنیم‌ که در کنار هم و با اتحاد و همدلی کار های بزرگی را انجام دهیم.

در این مراسم استاندار گیلان، رییس  کل دادگستری استان، جمعی از قضات و کارکنان، نیروهای نظامی و‌ انتظامی و برخی از مسولین حضور داشتند. در پایان این مراسم‌ نیز از تعدادی از کارکنان، قضات و‌ وکلای دادگستری گیلان تجلیل و‌ تقدیر به عمل آمد.