به گزارش خزرآنلاین، شمارش آرای انتخابات ترکیه همچنان ادامه دارد. این اولین انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه پس از همه پرسی قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاست جمهوری در این کشور است.بیش از ۵۶ میلیون واجد شرایط رای‌دهی در این کشور برای این انتخابات وجود داشت و آرای شرکت […]

به گزارش خزرآنلاین، شمارش آرای انتخابات ترکیه همچنان ادامه دارد. این اولین انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه پس از همه پرسی قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاست جمهوری در این کشور است.بیش از ۵۶ میلیون واجد شرایط رای‌دهی در این کشور برای این انتخابات وجود داشت و آرای شرکت کنندگان در ۱۸۰ هزار صندوق رای جمع آوری شد.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با حضور 6 نامزد و مجلس با شرکت 8 حزب در سوم تیر برگزار شد. محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق و نزدیک ترین رقیب اردوغان نیز حدود 30 درصد آرا را به خود اختصاص داده است. اینجه اعلام کرد که پیروزی اردوغان را در انتخابات می پذیرد.

ائتلاف جمهور متشکل از حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان و حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی نیز در انتخابات پارلمانی بیش از 56 درصد آرا را کسب کرده است.

شبکه الجزیره مباشر گزارش داد: کمیسیون عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی طی پنج تا ده روز آینده اعلام خواهد شد. این کمیسیون در کنفرانسی خبری اعلام کرد: بر اساس نتایج اولیه و غیررسمی، رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری بیشترین آراء را کسب کرده است.

احزاب سیاسی که موفق شده اند از مرز ده درصد آراء عبور کنند حزب عدالت و توسعه، حزب حرکت ملی، حزب خوب، حزب جمهوری خواه خلق و حزب دموکراتیک خلق هستند. 

اردوغان خود را پیروز انتخابات ترکیه اعلام کرد
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در اولین سخنان خود پس از اعلام نتایج غیررسمی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، خود را پیروز رقابت انتخاباتی امروز اعلام کرد.

اردوغان در سخنان خود که از شبکه های مختلف این کشور پخش شد، از مردم ترکیه به خاطر حضور گسترده در انتخابات تقدیر کرد و انتخابات جاری را یک پیروزی دموکراتیک دانست. وی بیان کرد: نتایج غیررسمی انتخابات مشخص شده و بر اساس نتایج به دست آمده، مردم ترکیه مسئولیت ریاست جمهوری و قوه مجریه را به بنده اعطا کرده است. وی با اشاره به مشارکت حدود 90 درصدی مردم ترکیه در انتخابات اظهار کرد: مردم با این مشارکت به تمام دنیا درس دموکراسی دادند.

وی حفاظت از صندوق‌های رای و آزادی انتخاب را نشان دهنده نیروی دموکراسی ترکیه دانست و اضافه کرد: تلاش خود را در راستای دستیابی به اهداف چشم انداز 2030 ترکیه به کار خواهیم بست.
وی ادامه داد: دیگر وقت آن است که تنش و بحث های صورت گرفته در طول دوره انتخابات را پشت سر بگذاریم و بر روی آینده کشور تمرکز کنیم.

اردوغان همچنین گفت: بدون شک قدمی از دستاوردهای اقتصادی و دموکراتیک ترکیه که طی 16 سال مبارزه با محافل قدرت، کودتاچیان و فرصت طلبان سیاسی و اقتصادی به دست آمده، عقب نشینی نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: تا زمانی که ترکیه را از چنگال قیم مآبان، کودتاچیان، سوءاستفاده گران سیاسی- اقتصادی، دسته های تبهکار خیابانی و گروههای تروریستی آزاد کرده و آن را به یکی از 10 کشور بزرگ جهان تبدیل نکنیم، توقف و استراحتی نخواهیم کرد.

رهبر حزب حرکت ملی: آنهایی که منتظر بحران بودند نا امید شدند

دولت باغچه لی، رهبر حزب راست‌گرای «حرکت ملی» که در انتخابات پارلمانی با حزب رجب طیب اردوغان (عدالت و توسعه) ائتلاف کرده بود، انتخابات روز یکشنبه ۲۴ ژوئن ترکیه را افتخارآمیز خواند.

وی همچنین با اعلام پیروز ائتلاف جمهور (مردم) گفت کسانی که منتظر بحران آفرینی بودند، ناامید شدند.

 با این وجود سی ان ان گزارش داد گروه های مخالف دولت ترکیه اعلام کردند هنوز همه آراء اخذ شده در انتخابات ریاست جمهوری شمارش نشده است.

 

حال و هوای هواداران اردوغان در خیابان‌های ترکیه

هواداران رجب طیب اردوغان با پیشتازی او در انتخابات روز یک‌شنبه ترکیه، به خیابان‌ها آمدند و با فریادهای الله اکبر، ادامه حضور او در راس هرم قدرت سیاسی کشورشان را جشن گرفتند.حامیان رجب طیب اردوغان با در دست داشتن پرچم‌های ترکیه و حزب عدالت و توسعه، در حال رقص و پایکوبی هستند. بسیاری از هواداران اردوغان روی خودروهایشان پرچم ترکیه را نصب کرده‌اند و سرود تبلیغاتی حزب حاکم را با صدای بلند پخش می‌کنند.

«محمد» در حالی که پرچم آبی حزب عدالت و توسعه را در هوا می‌چرخاند، فریاد می‌زند: دوباره ما برنده شدیم.

«یاسین» ۴۰ ساله که راننده تاکسی است، پرچم ترکیه را روی خودروی خود افراشته، آهنگ تبلیغاتی حزب آک پارتی را بلند کرده و بوق‌های ممتد می‌زند.

هم‌چنین چند جوان عرب در میان هواداران اردوغان به چشم می‌خورند که شعارهایی درباره فلسطین و سوریه سرمی‌دهند.