به گزارش خزر، امتیازگیری نمایندگان از وزرا در روند اعطای رای اعتماد یا استیضاح آنان همان چیزی است که از آن با عنوان “لابی های شبانه” نام می برند. امتیازاتی هم که در این به اصطلاح لابی ها از وزیر گرفته می شود، می تواند از برکناری یا انتصاب یک مدیر استانی گرفته تا بر […]

به گزارش خزر، امتیازگیری نمایندگان از وزرا در روند اعطای رای اعتماد یا استیضاح آنان همان چیزی است که از آن با عنوان “لابی های شبانه” نام می برند. امتیازاتی هم که در این به اصطلاح لابی ها از وزیر گرفته می شود، می تواند از برکناری یا انتصاب یک مدیر استانی گرفته تا بر سر کاربردن خواهرزاده و برادرزاده متغیر باشد.

با این حال، دریافت مستقیم پول از وزیر به ازای دادن رای اعتماد به او، چیزی فراتر از امتیازگیری و لابی گری بوده و نوعی باج گیری مستقیم محسوب می شود. نماینده ای که بی توجه به توانایی های یک وزیر و تنها در قبال دریافت پول به او رای اعتماد می دهد، خائن به رای تک تک افرادی است که وی را به عنوان گزینه اصلح برای ورود به خانه ملت برگزیده اند.

اگرچه احتمال وجود همچین نماینده یا نمایندگانی در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی بعید است اما احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت حداقل در یک مورد به وجود چنین پدیده ای اشاره می کند و در همایش جهاد اقتصادی از مبانی تا مواضع، می گوید: بنده فیلمی از یکی از نمایندگان مجلس در اختیار دارم که او در یک سخنرانی با اشاره به روابط برخی نمایندگان حامی دولت با دولت می گوید وقتی وزرا به مجلس می آمدند از ما انتظار داشتند که به نفع آنان رأی بدهیم و ما نیز رأی می دادیم. بعد از موفقیت نیز شماره حساب می دادیم تا به حساب ما پول واریز کنند. ولی من پولی که واریز می شد را برای خودم خرج نمی کردم. بلکه پول را برای شما خرج می کردم!!!

توکلی می افزاید: قرار بود چنانچه براي مجلس بعدی راي بياورد با اعتبارنامه وي مخالفت كنم كه باحمدلله نتوانست وارد مجلس شود و زحمت ما را كم كرد!

این ادعای توکلی اما با واکنش های متفاوتی در رسانه های داخلی و خارجی روبرو شد. واکنش هایی که در یک موضوع مشترک بودند. نام یک نماینده اسبق گیلان در میان بود! فردی که حاضر بود در قبال دریافت پول از وزرا به آنان رای دهد، یک گیلانی بود!!

اگرچه این نماینده اسبق گیلان نتوانست در دوره بعدی انتخابات مجلس صلاحیت خود را از شورای نگهبان اخذ کند اما هم اکنون عهده دار مسئولیت در اداره ای است که ارتباط مستقیم با طیف اندک اما بسیار ثروتمند جامعه دارد که چه بسا برای اخذ مجوزات لازم حاضرند چندین برابر وزرای وقت به این نماینده سابق پول بپردازند!