به گزارش خزر، طی ماههای اخیر بازار ارز با نوسانات جدی همراه شده و همین موضوع سبب افزایش 1000 تومانی قیمت دلار در بازار شده است. کارشناسان عوامل مختلفی را برای افزایش قیمت ارز لحاظ کرده‌اند در این بین نوع مدیریت بانک مرکزی به عنوان متولی و سیاست گذار اصلی بازار ارزی کشور در طی […]

به گزارش خزر، طی ماههای اخیر بازار ارز با نوسانات جدی همراه شده و همین موضوع سبب افزایش 1000 تومانی قیمت دلار در بازار شده است. کارشناسان عوامل مختلفی را برای افزایش قیمت ارز لحاظ کرده‌اند در این بین نوع مدیریت بانک مرکزی به عنوان متولی و سیاست گذار اصلی بازار ارزی کشور در طی هفته‌های اخیر بسیار قابل توجه است.

لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم تاکید کرد، هنر بانک مرکزی مدیریت عرضه و تقاضا در بازار ارز است و اگر روند این عرضه و تقاضا به هم بخورد وضعیت نامطلوب امروز ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه، بالا رفتن صرف قیمت ارز نگران کننده نیست چراکه متناسب با تورم باید افزایش قیمت ارز لحاظ شود گفت: باید توجه داشت که افزایش قیمت ارز نگاه به واردات در کشور را کاهش میدهد.

لاهوتی ادامه داد، این در حالی است که 70 درصد واردات کشور مربوط به کالاهای واسطه ای است که در کالای تولید داخل مصرف می‌شود و دولت باید برای این نیاز ارزی تدبیر داشته باشد و اگر برای این تقاضا تامین ارزی با قیمت مناسب انجام نشده باشد با افزایش قیمت نهایی کالای تولید داخل نیز مواجه خواهیم شد.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه گفت: در حال حاضر و با نوسانات شدید نرخ ارز، سرمایه گذاری در کشور برای ایجاد اشتغال و رونق تولید با چشم انداز روشنی مواجه نیست.

لاهوتی تاکید کرد، وزیر اقتصاد باید به معنای واقعی کلمه نقش وزیر اقتصاد را داشته باشد اگر یادتان باشد وزیر سابق اقتصاد نامه تندی نوشتند و از کم بودن اختیارات وزیر اقتصاد گلایه کردند، متاسفانه وزارت اقتصاد تنها نقش وصول کننده مالیات را دارد و نمی‌تواند در گلوگاههای اصلی موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه در زمان مدیریت وزیر قبلی اقتصاد نوسانات ارزی در کشور کمتر بود، گفت: بنده آقای طیب نیا را وزیر قوی میدانستم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: افزایش قیمت ارز یک منبع تامین بودجه و رفع کسری بودجه برای دولت است و سازمان برنامه از افزایش قیمت ارز بدش نمی‌آید چرا که به این ترتیب در تامین هزینه های دولت خود را موفق تر می‌بیند.