به گزارش خزر، اخراج‌های عجولانه و میلی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را می‌توان یکی از شاخصه‌های اصلی زمامداری وی در دوران یک‌ساله حضورش در کاخ سفید دانست. غیر از این، از زمانی که این تاجر سابق سکان ریاست‌جمهوری آمریکا را به‌عهده گرفته کناره‌گیری‌های مقام‌های آمریکایی از سمت‌هایشان هم شدت گرفته و به‌طرز بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا […]

به گزارش خزر، اخراج‌های عجولانه و میلی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را می‌توان یکی از شاخصه‌های اصلی زمامداری وی در دوران یک‌ساله حضورش در کاخ سفید دانست.

غیر از این، از زمانی که این تاجر سابق سکان ریاست‌جمهوری آمریکا را به‌عهده گرفته کناره‌گیری‌های مقام‌های آمریکایی از سمت‌هایشان هم شدت گرفته و به‌طرز بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده است.

این گزارش نگاهی است به مقام‌هایی که از زمان روی کار آمدن ترامپ در روز 20 ژانویه سال 2017، از سمت‌هایشان برکنار و یا اخراج شده‌اند. 

«جیمز کومی»

«جیمز کومی»

او که رئیس «دفتر تحقیقات فدرال» (اف‌بی‌آی) است قبل از اخراجش توسط رئیس‌جمهور آمریکا رهبری تحقیقات درباره تبانی احتمالی ستاد انتخاباتی ترامپ با دولت روسیه را به‌عهده داشت.

اخراج کامی که مطابق استدلال یکی از بحث‌انگیزترین اقدامات ترامپ بود موجی از شوک در سراسر واشنگتن به‌راه انداخت و تا جایی پیش رفت که از آن به‌عنوان «واترگیت» احتمالی رئیس‌جمهور آمریکا تعبیر شد.

«سالی ییتس»

«سالی ییتس»

دادستان کل موقت آمریکا در ماه ژانویه توسط ترامپ اخراج شد. این اتفاق بعد از آن رخ داد که گیتس به وکلای وزارت دادگستری دستور داد فرمان منع مهاجرتی ترامپ علیه اتباع چند کشور مسلمان از جمله ایران را اجرا نکنند.

ترامپ گفت که ییتس با عدم اجرای یک دستور قانونی که برای محافظت از شهروندان آمریکا طراحی شده، به وزارت دادگستری آمریکا خیانت کرده است.

«مایکل فلین»

«مایکل فلین»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید توسط ترامپ اخراج نشد، اما در ماه فوریه بعد از مشخص شدن رایزنی‌هایش با سفیر مسکو در واشنگتن درباره تحریم‌های آمریکا علیه روسیه از سمتش کناره‌گیری کرد.

«پریت بارارا»

«پریت بارارا»

حقوقدان اهل ایالات متحده آمریکا و دادستان این کشور برای ناحیه جنوبی نیویورک بود و توسط دونالد ترامپ از کار برکنار شد. او پیش از برکناری گفته بود که دونالد ترامپ از وی خواسته بود که در دولت جدید هم مسئولت خود را ادامه بدهد و او هم قبول کرده بود.

«والتر شائوب»

«والتر شائوب»

رئیس دفتر امور اخلاقی دولت، در ماه جولای قبل از به پایان رسیدن دوره پنج‌ساله‌اش از سمتش استعفا کرد. او یکی از مخالفان صریح سیاست‌های دونالد ترامپ بود.

«مایکل دوک»

«مایکل دوک»

او که مدیر ارتباطات کاخ سفید بود در ماه مه از سمتش استعفا کرد. او در بیانیه‌ای علت کناره‌گیری‌اش را شخصی دانسته، اما مدتی قبل‌تر کاخ سفید او را به‌دلیل راهبردهایش در زمینه ارتباطات مورد انتقادات شدید قرار داده بود.

«رینس پاریباس»

«رینس پاریباس»

در پایان ماه جولای، زمانی که نزاع قدرت در کاخ سفید به اوج رسیده بود از سمتش به‌عنوان رئیس کارکنان کاخ سفید استعفا کرد و آنتونی اسکراموچی جایگزین او شد. اسکراموچی، پاریباس را به درز اخبار کاخ سفید به رسانه‌ها متهم کرد. بسیاری از رسانه‌های آمریکا از این کناره‌گیری به‌عنوان اخراج یاد کردند.

«شان اسپایسر»

«شان اسپایسر»

اسپایسر، مشاور کاخ سفید در امور رسانه‌ای و سخنگوی این نهاد آمریکایی بود. او مدت کوتاهی بعد از آنکه ترامپ «آنتونی اسکراموچی» را به‌عنوان مدیر ارتباطات جدید کاخ سفید منصوب کرد، از سمتش اخراج شد.

اسپایسر، قبلاً به رسانه‌ها گفته بود در صورتی که اسکراموچی در کاخ سفید سمت بگیرد، از سمتش استعفا خواهد کرد.

«آنتونی اسکراموچی»

«آنتونی اسکراموچی»

او 11 روز بعد از انتصاب به‌عنوان مدیر ارتباطات کاخ سفید از سمتش اخراج شد و تنها ساعاتی بعد از آن، جان کلی به‌عنوان رئیس جدید ستاد کارکنان کاخ سفید منصوب شد.

کاخ سفید علت اخراج اسکراموچی را این عنوان کرد که قرار است جان کلی در سمت جدیدش از اختیار عمل برخوردار باشد و بتواند تیم خودش را خودش انتخاب کند.

«استیو بانون»

«استیو بانون»

او که زمانی یکی از متحدان اصلی ترامپ محسوب می‌شد روز 18 آگوست از سمتش به‌عنوان استراتژیست اصلی کاخ سفید برکنار شد. بانون که به‌دلیل دیدگاه‌های راست افراطی‌اش مشهور است یکی از عاملان طراحی بسیاری از سیاست‌های جنجالی ترامپ محسوب دانسته می‌شود.

اخراج بانون زمانی انجام شد که ترامپ به‌دلیل حمایت از نژادپرستان سفیدپوست به‌شدت منزوی شده و تحت فشار قرار گرفته بود.

«سباستیان گورکا»

«سباستیان گورکا»

او که معاون دستیار رئیس‌جمهور آمریکا بود، در آگوست سال 2017 اعلام کرد به‌دلیل وجود نیروهایی در کاخ سفید که از برنامه ترامپ در خصوص «باعظمت کردن دوباره آمریکا» حمایت نمی‌کنند از سمتش کناره‌گیری می‌کند.

مدتی قبل‌تر، رسانه‌ها گزارش داده بودند او عضو گروهی افراطی در مجارستان بوده که در دوران جنگ جهانی دوم وابسته به حزب نازی آلمان بوده است.

«تام پرایس»

«تام پرایس»

مشاور رئیس‌جمهور در امور سلامت که از متحدان اصلی او برای لغو برنامه بهداشت و درمان اوباما، موسوم به «اوباماکر» بود سپتامبر سال 2017، همزمان با بالا گرفتن جنجال‌ها بر سر برنامه‌های سفرش استعفایش را تقدیم کرد.

گفته می‌شود پرایس دست‌کم 400 هزار دلار را صرف اجاره هواپیماهای خصوصی برای خودش و کارکنانش کرده بود. این اقدام پرایس، ضربه‌ای به ترامپ بود که در دوران انتخاباتی وعده داده بود حاکمیت آمریکا را از چهره‌های وابسته به لابی‌های قدرت و ثروت پاکسازی کند.

«اوماروسا منیگالت»

«اوماروسا منیگالت»

دستیار ترامپ در دسامبر 2017 به‌دلیل بگومگو با جان کلی در یک مراسم جشن از سمتش کناره‌گیری کرد. او گفت در زمانی که برای رئیس‌جمهور کار می‌کرده شاهد مسائلی بوده که او را بسیار «ناراحت» و «آزرده‌خاطر» کرده است.

یکی از مسائلی که منیگالت سیاه‌پوست با آن مشکل داشت موضع‌گیری‌های ترامپ در حمایت از طرفداران برتری نژادی سفیدپوست‌ها بود.

«اندرو مک‌کیب»

«اندرو مک‌کیب»

معاون «اف‌بی‌آی»، بعد از آنکه ترامپ در ژانویه سال 2018 از او علناً انتقاد کرد اعلام کرد از سمتش کناره‌گیری خواهد کرد. او که از اوایل سال 2016 در این سمت بوده، در میانه‌های ماه مارس، اف‌بی‌‌آی را ترک خواهد کرد.

ترامپ، مک‌کیب را به‌دلیل آنکه همسرش به‌عنوان نامزد حزب دموکرات برای کسب یک کرسی ایالتی سنا رقابت می‌کند، به جانبداری‌های سیاسی متهم کرده است.

راب پورتر

راب پورتر

مشاور ترامپ در امور کارکنان کاخ سفید فوریه سال 2018، بعد از افشاگری‌ها درباره روابط خشونت‌آمیزش با چند زن از سمتش کناره‌گیری کرد. پورتر 40ساله که یکی از نزدیکترین دستیاران ترامپ بود، بعد از مطرح شدن این افشاگری‌ها در رسانه‌ها استعفا کرد.

«دیوید سورنسون»

«دیوید سورنسون»

خطابه‌نویس کاخ سفید، چند روز بعد از استعفای پورتر، از سمتش کناره‌گیری کرد. همسر سابق سورنسون ادعا کرده بود او در دوران ازدواج دوساله‌اش رفتارهای خشونت‌آمیز داشت.

«هوپ هیکس»

«هوپ هیکس»

مدیر ارتباطات کاخ سفید و یکی از نزدیک‌ترین دستیاران ترامپ در ماه مارس به‌صورت ناگهانی از سمتش استعفا کرد. این استعفا، تعجب بسیاری از تحلیلگران و حتی عده زیادی از کارکنان کاخ سفید را به‌همراه داشت. او بعد از تحلیف ترامپ، چهارمین فردی بود که این سمت را در اختیار می‌گرفت.

«گری کوهن»

«گری کوهن»

مشاور اقتصادی ارشد ترامپ روز 6 مارس بعد از اعلام اختلافاتش با سیاست‌های تجاری رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد کاخ سفید را ترک می‌کند. او که مدیر شورای اقتصاد ملی کاخ سفید بود از جمله منتقدان سیاست ترامپ برای اخذ تعرفه از واردات فولاد و آلومینیوم بود.

«رکس تیلرسون»

«رکس تیلرسون»

ترامپ روز 13 مارس رکس تیلرسون را با یک پیام توئیتری اخراج و مایک پامپئو، رئیس فعلی سیا را جایگزین او کرد. تیلرسون بعد از مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا و پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا سومین مقام پرقدرت آمریکا محسوب می‌شد.