به گزارش خزر، جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی فردا در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود؛ همچنین جلسه استیضاح حجتی وزیر کشاورزی نیز پس‌فردا برگزار خواهد شد. بر همین اساس با توجه به عرف معمول که در جلسات استیضاح پیش می‌آید، رئیس‌جمهور به‌دلیل اهمیت موضوع […]

به گزارش خزر،

جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی فردا در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود؛ همچنین جلسه استیضاح حجتی وزیر کشاورزی نیز پس‌فردا برگزار خواهد شد.

بر همین اساس با توجه به عرف معمول که در جلسات استیضاح پیش می‌آید، رئیس‌جمهور به‌دلیل اهمیت موضوع و به‌منظور حمایت تمام‌قد دولت از وزرای پیشنهادی در صحن علنی حضور می‌یابد و به دفاع از وزرای خود می‌پردازد، موضوعی که در دولت‌های گذشته و پیش از دولت حجت‌الاسلام حسن روحانی نیز رایج بوده و محمود احمدی‌نژاد نیز در جلسات استیضاح اعضای کابینه‌اش در مجلس حاضر می‌شد.

علاوه بر این، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی رئیس‌جمهور می‌تواند در زمان برگزاری جلسه استیضاح هریک از وزرای دولت در مجلس حضور یافته و به‌مدت یک ساعت از وزرای خود دفاع کند.

از ابتدای دولت یازدهم نیز سه جلسه استیضاح به‌تاریخ 14 مهر  94 (استیضاح عباس آخوندی) 3 تیر 94 (رضا فرجی‌دانا) و (علی‌اصغر فانی) و یکم اسفند 95 (عباس آخوندی) توسط نمایندگان مجلس برگزار شده بود که در تمامی این جلسات رئیس‌جمهور غایب بوده، معاون اول و تعدادی از وزرا حاضر شده بودند.

حالا در دولت دوازدهم قرار است سه وزیر روحانی به‌دلیل انتقاداتی که نمایندگان مجلس از عملکردشان دارند استیضاح شوند و آن‌طور که بهروز نعمتی عضو هیئت رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم گفته احتمالاً اسحاق جهانگیری به‌جای رئیس‌جمهور در جلسه استیضاح حاضر خواهد شد.

حالا باید منتظر ماند و دید که رئیس‌جمهور به‌خلاف عادت پیشین خود این بار به جلسه استیضاح وزرای خود می‌رود یا خیر.

در زیر جدول جلسات استیضاح وزرای دولت اول و دوم روحانی تاکنون ذکر شده است:

 استیضاح وزرا + جدول