به گزارش خزر، رئیس شورای شهر رشت در این دیدار که در ساختمان شورای اسلامی برگزار شد اظهار کرد: حجم کار شوراها فراوان است و یکی از وظایف شوراهای اسلامی ایجاد فضای مناسب به‌منظور گسترش مشارکت‌های عمومی است. سید امیرحسین علوی افزود: علیرغم تمام اختلاف‌نظرهایی که در اعضای شورا وجود دارد سعی شده تا فضای […]

به گزارش خزر، رئیس شورای شهر رشت در این دیدار که در ساختمان شورای اسلامی برگزار شد اظهار کرد: حجم کار شوراها فراوان است و یکی از وظایف شوراهای اسلامی ایجاد فضای مناسب به‌منظور گسترش مشارکت‌های عمومی است.

سید امیرحسین علوی افزود: علیرغم تمام اختلاف‌نظرهایی که در اعضای شورا وجود دارد سعی شده تا فضای عمومی شورا منطقی و مبتنی بر عقلانیت باشد.

علوی با اشاره به اینکه مشارکت اجتماعی به دو دسته تقسیم می‌شود تصریح کرد: مشارکت عام و مشارکت نخبگان دو مبحث مهمی است که در حال حاضر بخشی از آن در قالب اتاق شکوفایی شهرداری رشت اجرایی شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه قصد داریم از طریق اعتمادسازی مشارکت مردمی افزایش پیدا کند گفت: سعی داریم لایه نخبگان را با لایه عام جامعه نزدیک‌تر کنیم و در حال حاضر یک روز از هفته را به برپایی میز خدمت در محلات مختلف رشت اختصاص داده‌ایم.

علوی افزود: علیرغم تمامی حرف‌وحدیث‌هایی که برخی از افراد درباره برگزاری میز خدمت در محلات رشت مطرح می‌کنند با قدرت این مبحث را ادامه داده و خوشبختانه این اقدام موجب رضایتمندی شهروندان نیز شده است.

وی با بیان اینکه در این دیدارها ادارات آب و برق حضور فعالی دارند تصریح کرد: متأسفانه تاکنون مدیری از سوی شرکت گاز در برپایی میز خدمت حضور نداشته است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به طرح تفصیلی رشت اظهار کرد: درباره صدور مجوز ساخت‌وساز در املاک نسقی طرح تفصیلی شهرداری رشت مباحثی مطرح است و تمام تلاشمان را به‌منظور ساماندهی مشکلات دوره‌های قبل به کار گرفته‌ایم.

علوی افزود: در دوره چهارم زمانی که ریاست کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا را بر عهده داشتم بدهی شهرداری رشت بررسی شد و در آن دوران مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان بدهی عنوان شد و پس‌ازآن با بررسی‌های انجام‌شده بدهی ۷۰۰ میلیارد تومانی شهرداری رشت برملا شد.

وی افزود: چنین اقداماتی طرح استیضاح شهردار اسبق رشت را رقم زد و تذکر، طرح سؤال و استیضاح از ابزار نظارتی شورا به عملکرد شهردار است.

علوی با بیان اینکه در حال حاضر وفاق و همدلی نسبی مابین اعضای شورا و شهردار رشت وجود دارد تصریح کرد: در دهه‌های گذشته مشکلات فراوانی برای استان گیلان و رشت به وجود آمد و در سال ۹۳ بودجه رشت حدود دویست میلیارد تومان بود که از این مبلغ حدود ۱۵۰ میلیارد تومان محقق شد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت بیان کرد: بودجه سال ۹۶ شهرداری رشت نیز تا پایان سال حدود ۵۰ درصد محقق می‌شود.

علوی به منابع تأمین بودجه شهرداری رشت اشاره و گفت: فروش املاک، دریافت وام و پروژه‌های سرمایه‌گذاری از جمله منابع تأمین بودجه است.

وی با اشاره به اینکه عوارض سالیانه جزو درآمد پایدار شهرداری رشت محسوب می‌شود بیان کرد: پرداخت عوارض سالیانه توسط شهروندان یکی از راه‌های کسب درآمد برای شهرداری‌ها است و امیدوارم با اعتمادسازی و مشارکت مردم در پرداخت عوارض مشکلات مالی شهرداری تا حدودی برطرف شود.

علوی با ابراز امیدواری از بهبود روند اقتصادی رشت گفت: امیدوارم با اقدامات مورد نیاز طراز اقتصادی رشت افزایش پیدا کند.

رئیس شورای اسلامی رشت با تأکید بر تقویت زیرساخت‌ها در شهر تصریح کرد: شورای اسلامی نیز به لحاظ زیرساختی باید تقویت شود و در این دوره اقدامات خوبی انجام‌شده است.

علوی افزود: افراد جامعه به اساتید و چهره‌های دانشگاهی نگاه مثبتی دارند و به همین علت قصد داریم از ظرفیت این افراد در تهیه و اجرای پروژه‌های مدیریت شهری بهره‌مند شویم.

وی با اشاره به نقل‌مکان شورای اسلامی رشت به ساختمان شهرداری واقع در خیابان سعدی بیان کرد: در ساختمان جدید شورا اتاق شهروند راه‌اندازی شده و برای هر قشری از جمله مهندسین، اساتید دانشگاه و. در آن برنامه‌ریزی می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت راه‌اندازی اتاق ایده را از دیگر برنامه‌ها دانست و گفت: در اتاق ایده از نظرات و برنامه‌های اندیشمندان به‌منظور پیشبرد و توسعه اهداف و برنامه‌های حوزه مدیریت شهری استفاده می‌کنیم.

علوی افزود: از تشکیل چنین جمع‌هایی به دنبال مباحث شخصی نیستم و قصد دارم مشارکت نخبگان و مشارکت مردمی در تصمیم‌گیری‌های شورا و شهرداری افزایش پیدا کند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به مشکلات حوزه حمل‌ونقل تصریح کرد: ارائه وام کم بهره به رانندگان تاکسی در رشت از جمله اقدامات شورا در ابتدای سال آینده است و هر اندازه منابع اختصاصی به این مهم بیشتر باشد می‌توانیم آن را گسترده‌تر اجرایی کنیم.

وی وضعیت رودخانه‌های رشت را نامناسب دانست و اظهار کرد: به‌زودی در داخل رودخانه رشت به طول یک کیلومتر اقداماتی در راستای بهسازی و ساماندهی انجام می‌شود و امیدوارم این اقدام گامی مؤثر برای رفع مشکل آلودگی رودخانه‌های شهر باشد.

علوی به مشکل آسفالت رشت اشاره و تصریح کرد: سال قبل مبلغ هنگفتی برای این مهم در نظر گرفته شد اما متأسفانه آسفالت اجرا شده کیفیت مناسبی ندارد و بابت این موضوع شرمنده شهروندان هستم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به سند راهبردی آسفالت اشاره و گفت: به‌منظور ارتقای کیفی آسفالت رشت خرید یکسری ماشین‌آلات در بودجه سال ۹۷ شهرداری رشت تعریف‌شده است.

وی افزود: با تمام توان تلاشم را برای اجرای امور در حوزه مدیریت شهری به کار گرفته‌ام و به‌جز این مهم به چیز دیگری فکر نمی‌کنم.

علوی با بیان اینکه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ و احداث زباله‌سوز در رشت به‌کندی پیش می‌رود گفت: این موضوع باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.

وی افزود: در برنامه‌های سالانه شهرداری رشت حمایت از پایان‌نامه‌های شهری نیز تعریف‌شده است.

علوی افزایش ناوگان حمل‌ونقل عمومی در رشت را از دیگر اقدامات شورای پنجم دانست و تصریح کرد: خرید اتوبوس‌های جدید برای شهر رشت به تصویب شورا رسیده و در سال آینده ۱۱۰ اتوبوس در رشت فعالیت می‌کند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت: امیدوارم چنین نشست‌هایی تداوم داشته باشد و حوزه مدیریت شهری از ایده‌ها و پیشنهادات چهره‌های دانشگاهی بهره‌مند شود.

در این دیدار اساتید حاضر در جلسه پیشنهادات و نظرات خود را پیرامون مواردی از جمله بی آر تی، آسفالت رشت، پروژه جمع‌آوری روان آب‌های سطحی و…. مطرح کردند.