به گزارش خزر به نقل از ایسنا، احمد سیاوش‌پور در نشست با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام راحل (ره)، ولادت دخت نبی اکرم (ص)صدیقه کبری (س) را تبریک گفت. وی در ادامه از ضرورت آموزش مردم در راستای ارتقاء فرهنگ محیط زیستی جامعه و حفاظت از جنگل‌ها […]

به گزارش خزر به نقل از ایسنا، احمد سیاوش‌پور در نشست با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام راحل (ره)، ولادت دخت نبی اکرم (ص)صدیقه کبری (س) را تبریک گفت.

وی در ادامه از ضرورت آموزش مردم در راستای ارتقاء فرهنگ محیط زیستی جامعه و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع سخن گفت و افزود: بخشی از وظایف دستگاه‌های مسئول باید به ارائه آموزش‌های اثربخش و آگاه سازی در این زمینه اختصاص یابد تا مردم بدانند که به چه میزان حفظ این منابع، حیاتی است.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه روند کنونی در حفظ و حراست از منابع طبیعی درکشور قابل قبول نیست، گفت: همه دنیا به اهمیت محیط زیست پی برده‌اند و یک نگاه جهانی در این عرصه شکل گرفته است، در حالیکه در کشورمان هنوز به یک اراده جمعی در حوزه حراست از منابع طبیعی نرسیده‌ایم و عقب ماندگی‌های زیادی در این زمینه داریم.

سیاوش‌پور ضمن انتقاد از عدم توجه به منابع طبیعی در اجرای پروژه‌های عمرانی تصریح کرد: در انجام پروژه‌های عمرانی که البته ضروری نیز هستند بدون توجه به تاثیر مخرب آنها بر محیط زیست عمل می‌کنند در صورتی که با دقت در تبعات زیست محیطی می‌توانند کمترین آسیب را به منابع طبیعی وارد کنند.

این مقام ارشد قضایی با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی استان در حفظ حقوق عامه با جدیت عمل می‌کند، افزود: دستگاه قضایی استان با دست اندازان و تضییع کنندگان حقوق عامه برخورد قانونی لازم را انجام می‌دهد.

رئیس شورای قضایی استان همچنین خاطرنشان کرد: کمبود نیرو و تجهیزات نباید بهانه‌ای برای غفلت و کم کاری در حفاظت از منابع طبیعی شود چنانکه با وضع موجود نیاز است تا جهادی عمل کنیم هم آنگونه که حرکت جهادی را در بسیاری از زمینه‌ها مانند جنگ تحمیلی تجربه کرده‌ایم.

سیاوش‌پور با بیان اینکه باید در عرصه ملی شاهد نگاهی کلان به موضوع حفظ محیط زیست و حراست از منابع طبیعی باشیم، افزود: ساختار قانونی سازمان منابع طبیعی باید در جهت استقلال و کارآمدتر شدن این سازمان طرح‌ریزی شده و تغییر یابد.

حجت الاسلام والمسلمین رضازاده معاون فرهنگی دادگستری گیلان نیز در این نشست با اشاره به منابع طبیعی و مواهب سرشار خدادادی استان گیلان، جنگل را نخستین دوست انسان دانست و گفت: هیچ پدیده طبیعی مانند جنگل در محیط زیست انسان نقش سازنده ندارد.

وی انگیزه موجود در اداره کل منابع طبیعی استان در حفظ و حراست از جنگل‌ها و مراتع را مثبت ارزیابی نمود و گفت: دستگاه قضایی و سازمان منابع طبیعی در موضوع حفاظت از منابع طبیعی مکمل یکدیگرند.

حجت‌الاسلام رضازاده با بیان اینکه اجرای به موقع و قاطع قانون می‌تواند در پیشگیری از آسیب‌های زیست محیطی موثر باشد اضافه کرد: همه دستگاه‌های مسئول در زمینه منابع طبیعی باید با اراده‌ای قوی و بر مبنای قانون به وظایف ذاتی خود عمل کنند.