به گزارش خزر، بیمارستان پورسینای رشت به عنوان قدیمی ترین بیمارستان استان گیلان به عنوان اورژانسی ترین بیمارستان مرکز گیلان نیز شناخته می شود که روزانه  بیماران زیادی در آن تردد می کنند و البته بسیاری به طعنه می گویند در حین آن بیماران دیگری نیز اضافه می شوند! مراجعه زیاد، خدمان نامناسب و فرسودگی […]

به گزارش خزر، بیمارستان پورسینای رشت به عنوان قدیمی ترین بیمارستان استان گیلان به عنوان اورژانسی ترین بیمارستان مرکز گیلان نیز شناخته می شود که روزانه  بیماران زیادی در آن تردد می کنند و البته بسیاری به طعنه می گویند در حین آن بیماران دیگری نیز اضافه می شوند! مراجعه زیاد، خدمان نامناسب و فرسودگی بیمارستان مشکلات زیادی را برای مراجعان آن فراهم کرده است. اما امری که ورای این مساله آزار دهنده تر است این است که نیروی انسانی بیمارستان موجبات تضییع حقوق شهروندی بیماران شود. امری که بارها شهروندان و مراجعان نسبت به آن گزارش ارائه داده اند و هر چند مدتی یکی از آن ها رسانه ای  می شود.

مورد آخر گزارشی در مورد عدم عمل جراحی بیمار ۶۸ ساله بود که نزدیک ۱۰ روز در این بیمارستان باقی ماند و در نهایت در اعتراض به عدم توجه به خود با لباس بیمارستان از آن خارج شد و خانواده اش او را با لباس بیمارستان در خیابان ها پیدا کرده اند. آن چه خانواده این بیمار می گویند این نکته است که مسئولان بیمارستان از مفقودی او نیز بی اطلاع بودند.

یکی از همراهان این بیمار که خود نیز پزشک بود  در گفتگویی می گوید: این بیمار ۶۸ ساله  با توجه به زمین خوردگی  روز ۱۳ بهمن  با شکستگی بازو بستری شده و در بیمارستان پورسینا بستری می شود. به بیمار می گویند که دکتر  باید تایید عمل را بدهد که این پزشک به علت آن چه توده شکمی در بدن بیمار خوانده از تایید عمل او خودداری می کند ولی در نهایت با امضای بیمار برای قبول خطرات آن عمل وی به جریان می افتد.

بستری شدن در بدترین وضعیت/ روز عمل دکتر مرخصی گرفت

این همراه بیمار در ادامه گفت: بیمار در بدترین شرایط در بیمارستان نگهداری می شد. ده روز از یک حمام نیز برخوردار نبود. زیرا بیمارستان چنین خدماتی را ارائه نمی دهد. دکتر عمل هم روزهای شنبه و سه شنبه در بیمارستان بود و هربار عمل به دلیل تعویق می افتد. این در حالی است که روز گذشته به بیمار ما می گفتند که باید برای عمل آماده شوی و بدنش را تیغ می زدند و او را گرسنه نگه می داشتند تا عملش کنند. اما روز سه شنبه  به بهانه مرخصی پزشک  از عمل بیمار دریغ می کنند و این بیمار هم عصبانی می شود و با لباس بیمارستان فرار می کند.

پرستاران گفتند پا داشته فرار کرده است/ سوپر وایزر در جریان نبود

همراه بیمار در ادامه گفت: وقتی ما با مفقود شدن بیمار روبرو شدیم نکته جالب عدم اطلاعی کارکنان بیمارستان بود. به پرستار گفتیم بیمار ما کجا رفته است می گوید «پا داشته رفته است». سوپر وایرز که  اصلا در جریان نبود که بیمار نیست. ما ساعت دو صبح بیمارمان را در گلسار پیدا کردیم.

وی ادامه داد: اکنون بیمار در منزل خودش بستری است و معلوم نیست باید چه کنیم و کدام بیمارستان او را منتقل کنیم که با این وضعیتی که دارد عمل شود. من  سراغ  سرپرست مدیریت نظارت دانشگاه علوم پزشکی گیلان رفتم  که گفتند اطلاعی ندارم. در حالی که صبح در همین مورد جلسه داشتند.

پرونده در حال بررسی است/ عمل کردن این بیمار به این سادگی نبود

برای بررسی بیشتر موضوع با دکتر ضیابری رئیس بیمارستان پورسینای رشت گفتگو کردیم. وی با اشاره به این که این پرونده در حال بررسی است خاطرنشان کرد: عمل کردن این بیمار به این سادگی نبود. ایشان آئورت شکمی داشتند که اندازه بمب ساعتی می ماند و  هر حال احتمالا مرگ بیمار می رود. اوکی دادن به  عمل این بیماری نیاز به ستینگ مجهز و آ سی یو خاص  بیماران عروقی  دارد. با این حال  ما به کارشناسان گفتیم که این را بررسی کنند و گزارشش را برای ما بفرستند.

تایید مرخصی پزشک در روز عمل/ ممکن است شرایط مرخصی برای پزشک پیش بیاید/ همکاران ما تشخیص دادند که در روند کار بیمار اخلال ایجاد نکنند

رئیس بیمارستان پورسینا در پاسخ به سوالی در مورد این که پزشک بیمار در روز عمل به مرخصی می رود گفت: شرایط برای این امر در نظر گرفته شده است. ممکن است  شرایط اورژانسی برای پزشک پیش بیاید یا شرایط خوشی و یا شرایط مرخصی دارد ولی  در صورتی که بروند می توانند به شخص دیگر این کار را منتقل کنند. ولی  از آن جا که این بیمار مشکل شکستگی شانه داشتند و دکتر مردانی فوق  تخصص آن را داشتند همکاران ما تشخیص می دهند که در روند کار بیمار اخلال ایجاد نکنند.

بیمار مشکل حاد نداشت که کاملا باید در کنار تخت بماند/  وقتی تایم طولانی شد متوجه شدند که بیمار نیست

دکتر ضیابری در پاسخ به این سوال که چرا پرستاران و سوپروایزر بیمارستان از مفقودی بیمار آگاه نبودند پاسخ داد: وضعیت این بیمار بدحال بستری نبود که همیشه باید در در تخت بمانند. به نظرم  بی انصافی است که در مورد بیمارستان  صحبت می کنند. درست است که ساختار این بیمارستان قدیمی است. حتی در بیمارستان های کامل تر مثل بیمارستان گلسار هم  تخت ها به صورت طبقه ای است. ما یک سوپروایزر داریم و بیشتر هم نمی توانیم بگذاریم و همین سوپروایز باید گزارش بگیرد. این بیمار مشکل حاد نداشت که کاملا باید در کنار تخت بماند و می توانست رفت و آمد کند. وقتی تایم طولانی شد متوجه شدند که بیمار نیست. اول گفتند که بیمار در حیاط است و بعد متوجه شدند که در بیمارستان نیست.

ساختار بیمارستان پورسینا قدیمی است/ تخت و حمام جدید با ساختمان فعلی امکان پذیر نیست. کارکنان بیمارستان از خود گذشته هستند

رئیس بیمارستان در پاسخ به این که بیماران این چنینی از عدم توجه خود به گلایه می کنند و از عدم امکانات رفاهی بیمارستان سخن می گویند ابراز داشت: ساختار بیمارستان پورسینا قدیمی است. من هم موافقم که باید حمام و تخت داشته باشم. من خیّر پیدا کردم که دانشگاه و دولت هم پول ندهد  و  تخت های آی سیو از هجده تخت به پنجاه تخت برسد. ولی دفتر فنی گفتند جای اضافه کردن نیست  و تنها می شود یکی از فضاهای سبز را برای ساختمان جدید آماده کنیم. شما می توانید بگوئید مشکل حمام است که بله مشکل داریم و می دانیم که یک بیمارستان باید دارای چه امکاناتی باشد. ولی باتوجه به ساختمان پورسینا باید آن را در کجای این ساختمان  بگذاریم؟ با این حال یک خورده بی انصافی که می گویند بیمارستان پورسینا به بیماران نمی رسد. پرسنل بیمارستان  از خود گذشته هستند و  به بیماران خود می رسند.

ساختار فرسوده یا تضییع حقوق شهروندی؟

روایت رئیس بیمارستان پورسینا نشان از آن می دهد که ساختار فرسوده بیمارستان علت اصلی نارضایتی ها را ایجاد کرده است. اما مساله حقوق شهروندی و توجه به حقوق بیماران مساله ای با ابعاد انسانی است که می تواند در جهت رفع نواقص بیماران پورسینا کارساز باشد. این امر که بیمارستان از شرایط بیماران خود اگاه باشد و نسبت به آن ها توجهی داشته باشد امری است که در ورای بحث تخصصی باید نسبت به آن توجه کرد. این که همراه بیمار می گوید در غیاب بیمار علائم حیاتی گزارش داده شده نوعی بی تفاوتی را نشان می دهد که زحمت همه کارکنان بیمارستان را می تواند نابود  کند. دولتی که منشور حقوق شهروندی تنظیم می کند و ادارات تحت امرش را به آن مکلف می کند نباید چنین اخباری به دست کسی برسد که بیماری از بیمارستان رفته است و هیچ کس نه تنها اطلاعی از ان ندارد بلکه اهمیتی نیز به آن نمی دهد. این که پزشک در روز عمل به مرخصی رفته است و دیگران نیز نمی توانند کاری کنند این ها همه موارد نقض حقوق بیماران را می تواند موجب شود و باید نسبت به اصلاح این وضعیت گام برداشت. تا قبل از این که دیگران را نیز فراری ندادیم. /گیل خبر