به گزارش خزر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست امروز و در حاشیه بازدید از رودخانه زرجوب رشت در جمع خبرنگاران گفت: دولت در لایحه بودجه ۲ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای رسیدگی به وضعیت پسماندهای کشور و با اولویت استان‌های گیلان، مازندران و غرب استان گلستان در نظر گرفته است. اگرچه […]

به گزارش خزر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست امروز و در حاشیه بازدید از رودخانه زرجوب رشت در جمع خبرنگاران گفت: دولت در لایحه بودجه ۲ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای رسیدگی به وضعیت پسماندهای کشور و با اولویت استان‌های گیلان، مازندران و غرب استان گلستان در نظر گرفته است.

اگرچه تکرار این دست از اظهارات، تا حد زیادی جدیت آن را در نزد افکار  عمومی خدشه دار کرده است اما با علم به اینکه دو میلیارد دلار دقیقا معادل چند ریال است، می توان گفت با تخصیص چنین مبلغی نه تنها مشکل سراوان برای همیشه رفع خواهد شد بلکه به راحتی می توان استان های شمالی کشور را به بروز ترین سیستم های مدیریت پسماند تجهیز کرد. اما آیا می توان به اظهارات معاون رئیس جمهور در تخصیص چنین مبلغی امیدوار بود؟!

ابهامات در موارد مشابه همچون پروژه بانک جهانی که قرار بود به صورت وام در اختیار شرکت آب و فاضلاب شهری استان قرار گیرد و از طریق آن اجرای شبکه‌های فاضلاب و آب، احداث مخازن ذخیره آب و ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب صورت پذیرد، یکی از همین دست موارد است که منابع اطلاعاتی در خصوص چگونگی تخصیص وام، نحوه هزینه کرد و صدالبته نتایج آن محدود به یکی دو مصاحبه مسئولان وقت می باشد.

دو میلیارد دلار با احتساب نرخ امروز ارز چیزی در حدود ده هزار و شش صد میلیارد تومان است که به راحتی کفاف هزینه های خرید به روز ترین زباله سوزها و اجرای جدیدترین روش های علمی مدیریت پسماند را خواهد داد. همچنین می توان با هزینه کرد درصد ناچیزی از این مبلغ، تحولی اساسی در امر آموزش، فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و افزایش آگاهی شهروندان به عنوان مهمترین تولیدکنندگان زباله های شهری ایجاد کرد.

بی تردید روش هایی که در حال حاضر برای دفن زباله مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل ساختار سکونتگاهی، تراکم جمعیت، کمبود زمین مناسب و گران بودن آن جوابگوی استان های شمالی کشور نیست. به همین علت است که روش های دفن زباله به روش کنونی در جوامع بشری منسوخ و کم کم در حال از بین رفتن است و متولیان امر به روش های مدرن و نو در مدیریت پسماند و دفن زباله روی آورده اند.

نکته مهم دیگر اینکه تخلیط پسماندها خانگی با پسماندهای عفونی تولید شده از بیمارستان ها و مراکز درمانی از قدرت تهدید پذیری بالایی برخوردار بوده و شیوه های منسوخ شده دفن پسماند امنیت زندگی و سلامت مردم را به خطر خواهد انداخت.

اگر این وعده معاون رئیس جمهور مبنی بر اختصاص چنین مبلغی محقق شود و عمر محدود ما هم کفاف آن را دهد که بتوانیم شاهد نتایج اثربخش آن باشیم، شاید روزی برسد که گیلان نه تنها مشکل پسماند را برای همیشه حل کرده باشد بلکه طلای کثیف به منبعی برای تولید انرژی تبدیل شده باشد.