به گزارش خزر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا سال اول ریاست جمهوری خود را سپری کرد. وی در طول این یک سال تصمیم های متعددی را اتخاذ کرد که جنجال های گسترده ای در ایالات متحده و سراسر جهان به وجود آورد. مهمترین این تصمیم ها از این قرار است: ممنوعیت سفر ترامپ یک هفته […]

به گزارش خزر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا سال اول ریاست جمهوری خود را سپری کرد. وی در طول این یک سال تصمیم های متعددی را اتخاذ کرد که جنجال های گسترده ای در ایالات متحده و سراسر جهان به وجود آورد.

مهمترین این تصمیم ها از این قرار است:

ممنوعیت سفر

ترامپ یک هفته بعد از این که تصدی ریاست جمهوری امریکا را بر عهده گرفت، دستوری را صادر کرد که موجب آن شهروندان کشورهای با اکثریت مسلمان را برای مدت 90 روز از ورود به ایالات متحده منع می کرد، این کشورها عبارت بودند از: سوریه و عراق و ایران و لیبی و سودان و سومالی و یمن. وی همچنین برای 120 روز برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده را تعلیق کرد.

وی در 29 ژوئن 2017 شرایط جدیدی را اعلام کرد که به موجب آن اتباع 6 کشور با اکثریت مسلمان که شامل: ایران، لیبی، سومالی، سودان و سوریه و یمن می شد در صورتی که اتباع آنها کشورها روابط خانوادگی یا تجاری قوی با ایالات متحده دارند، می توانند روادید ورود به کشور را دریافت کنند.

در نتیجه این اتقاق شورش فرودگاه های ایالات متحده را فرا گرفت و مسافران به محض ورود بازداشت شدند.

در سراسر ایالات متحده نیز اعتراض ها علیه این تصمیم انجام شد.

برکناری جیمز کومی

ترامپ جیمز کومی، مدیر تحقیقات فدرال امریکا را در پی خودداری وی از تقاضای او برای لغو تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات امریکا برکنار کرد. ترامپ همچنین رابرت مولر را به عنوان ناظر بر تحقیق بر این موضوع منصوب کرد. این دو تصمیم جنجال های گسترده ای را موجب شد.

پیتسبرگ نه پاریس

در 1 ژوئن 2017 ترامپ اعلام کرد که از توافق پاریس، یکی از مهمترین توافقات جهانی درباره تغییرات آب و هوایی خارج می شود.

ترامپ این توافق را «قراردادی بد» برای اقتصاد امریکا توصیف کرد و گفت: «من به عنوان نماینده میهنم (شهر) پیتسبورگ انتخاب شدم نه پاریس.»

این تصمیم واکنش های تندی را در داخل ایالات متحده موجب شد.

تهدید او علیه کره شمالی

ترامپ در نخستین سخنرانی اش در مجموع عمومی سازمان ملل در سپتامبر گذشته وعده داد که کره شمالی را «به طور کامل ویران کند» اگر که پیونگ یانگ بخواهد به ایالات متحده یا متحدانش حمله کند. کره شمالی این اظهار نظر را به مثابه اعلام جنگ دانست که باعث شد تهدید هسته ای کره شمالی به شکل بی سابقه ای افزایش یابد.

هدیه کریسمس به ملت امریکا

در دسامبر گذشته، مجلس سنای امریکا طرح اصلاح مالی که بر کاهش مالیات های بزرگ تمرکز دارد، تصویب کرد.

به موجب طرح اصلاح مالیاتی، مالیات شرکت ها از 35 به 20 درصد و مالیات همه دسته بندی های مالیات دهنده کاهش می یابد.

دموکرات ها این طرح را محکوم کردند و آن را «دزدیدن» از طبقه متوط امریکا دانستند برای این که سود آن به شرکت ها و مالیات دهندگان ثروتمند باز می گردد. در حالی که دونالد ترامپ از آن دفاع کرد و گفت: «این یکی از هدایای عید میلاد بزرگ به طبقه متوسط است.»

به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل

در شش دسامبر گذشته، ترامپ اعلام کرد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد، و کار انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس را آغاز کرد. این تصمیم تاثیری انفجاری گذاشت و موجی از اعتراضات در کشورهای عربی را موجب شد.