به گزارش خزر، رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بودجه 97، بودجه اشتغال خواهد بود و مزیت اصلی آن در تولید و افزایش اشتغال در جامعه است، گفت: توجه جدی ما در بودجه 97 بر مساله اشتغال است و تلاش خواهیم کرد که پروسه اشتغالزایی را در بودجه 98 تکمیل کنیم. «محمدباقر نوبخت» […]

به گزارش خزر، رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بودجه 97، بودجه اشتغال خواهد بود و مزیت اصلی آن در تولید و افزایش اشتغال در جامعه است، گفت: توجه جدی ما در بودجه 97 بر مساله اشتغال است و تلاش خواهیم کرد که پروسه اشتغالزایی را در بودجه 98 تکمیل کنیم.

«محمدباقر نوبخت» با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به برنامه های دولت برای مقابله با معضلاتی نظیر زلزله، آلودگی هوا و … از 6 برنامه ویژه دولت برای افزایش اشتغال و همچنین رفع معضلاتی که کشور با آن مواجه است خبر داد.

وی از برنامه ریزی ویژه فی مابین شهرداری تهران و دولت دوازدهم برای ساخت 100 هزار مسکن در بافت فرسوده تهران خبرداد و اظهار کرد: که در همین پروژه 240 هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است.

معاون رئیس جمهور افزود: باید از هماهنگی که بین شهرداری تهران و دولت داوزدهم ایجاد شده نهایت استفاده را داشته باشیم و بتوانیم 100 هزار مسکنی که برنامه ریزی کرده ایم و مجلس نیز در جریان آن قرار گرفته است، محقق کنیم. مساکنی که در دل شهر بنا می شود و از طریق آن با معضلاتی مثل زلزله مقابله کنیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه 4 هزار میلیارد تومان برای محقق کردن این پروژه و همچنین ساخت 50 هزار مسکن در روستاها پیش بینی شده است، تصریح کرد: بنیاد مسکن موظف شده است که واحدهای مسکن روستایی را بازسازی کند.

مهمترین بخش های سخنان «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری پیرامون 6 برنامه مهم دولت برای رفع معضلات و مشکلات کشور بدین شرح است:

پیش‌بینی ما این بوده که در سال ۹۷ حداقل ۸۳۰ هزار جوان وارد بازار کار شوند.

در لایحه بودجه سال ۹۷ یک فصل به ایجاد اشتغال اختصاص داده است. سالهای گذشته در حدود ۶۵۰ هزار توانستیم وارد بازار کار کنیم.

برنامه‌ای که در این بودجه گنجاندیم این است که بتوانیم یک میلیون و سیصد هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم که ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که قرار نیست به شکل تسهیلات در اختیار بيكاران قرار بگیرد که برای خودشان شغل ایجاد کنند؛ قرار نیست بیکاران را بدهکار کنیم.

ما با هماهنگی شهرداری در راستای بازسازی بافت فرسوده ۱۰۰ هزار واحد مسکونی که استاندارد‌های شهرسازی آن هم رعایت شده آماده خواهیم کرد که شهر را به همین ترتیب قطعه به قطعه نوسازی کنیم.

دولت ۱۵۰۰ میلیارد برای زیرساخت‌های شهری این خانه‌ها درنظر گرفته که هزینه ساخت آن برای پیمانمار بالا نرود. در همین بازسازی‌ها حدود ۳۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

در بخش دیگر طرح‌های ایجاد اشتغال، نوسازی ناوگان درون و برون شهری را در نظر داریم که ۲۵ هزار فرصت شغلی ایجاد میکند.

قصد داریم با هماهنگی شهرداری چهار هزار دستگاه اتوبوس و مینی بوس فرسوده را در سال ۹۷ از رده خارج کنیم.

17 هزار ون و تاکسی فرسوده، ۲۰ هزار وانت فرسوده و ۵۰ هزار موتورسیکلت و ۱۰ هزار کامیون فرسوده را نیز از رده خارج خواهیم کرد.

22هزار و چهارصد شغل در حوزه درون‌شهری و ۲۷۰۰ شغل هم در برون‌شهری ایجاد می‌شود.

برای باقی مانده مسائل مسکن مهر دو کار انجام دادیم: اولا سقف تسهیلات را افزایش دادیم و دوم اینکه هزار میلیارد تومان هم دولت سرمایه‌گذاری کرد که هزینه تمام شده این واحدها را برای مردم کاهش دهیم.

دولت تا اکنون نه تنها یارانه افراد نیازمند را قطع نکرده بلکه هرجا شک داشته آن را به ندار بودن و به نفع مردم تفسیر کرده است.

یارانه دوم تمامی افراد تحت پوشش را 3.4 برابر کرده‌ایم و‌ تلاشمان این است که به افراد نیازمند استرس‌ وارد نشود و امکان ندارد یارانه نیازمندان را قطع کنیم.

سال آینده قرار است افرادی را که محرز است نیازی به یارانه ندارند شناسایی کنیم، یارانه آنها را قطع کنیم و دوباره به افراد نیازمند برگردانیم.

دولت قانوناً امکان افزایش قیمت حامل‌های انرژی تا سقف ۳۴ هزار میلیارد تومان را داشت، اما این کار را نکرد.

ما هر سال به اندازه افزایش تورم، دریافتی کارکنان شاغل و بازنشسته دولت را افزایش داده‌ایم و هر مقدار تورم افزایش پیدا کند، ما هم حقوق این قشر را افزایش خواهیم داد.