به گزارش خزر و به نقل از تسنیم، محسن هاشمی رفسنجانی در پایان سی‌ودومین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ابتدای جلسه امروز اعضای شورای شهر تهران تذکراتی را در خصوص مباحثی از جمله زلزله و همچنین عدم کارآمد بودن سامانه 137 ارائه کردند. وی تصریح کرد: از مسئولان شهرداری درخواست […]

به گزارش خزر و به نقل از تسنیم، محسن هاشمی رفسنجانی در پایان سی‌ودومین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ابتدای جلسه امروز اعضای شورای شهر تهران تذکراتی را در خصوص مباحثی از جمله زلزله و همچنین عدم کارآمد بودن سامانه 137 ارائه کردند.

وی تصریح کرد: از مسئولان شهرداری درخواست می‌شود که پیگیری موارد ارجاع‌شده به سامانه 137 را همانند گذشته جدی بگیرند و مشکلاتی را که از سوی شهروندان به این سامانه اطلاع داده می‌شود پیگیری و بررسی کنند.

رئیس شورای شهر تهران افزود: در ادامه جلسه امروز آقای خوانساری رئیس اتاق بازرگانی گزارشی را در خصوص ظرفیت‌های موجود بین اتاق بازرگانی و مدیریت شهری مطرح کردند و این در حالی است که به‌اعتقاد ما بخش خصوصی در تهران می‌تواند بخش مهمی از مشکلات را کاهش دهد.

هاشمی با اشاره به موقعیت بخش خصوصی در شهر تهران افزود: در شرایط فعلی که ما نیاز به منابع مالی داریم و با رکود ساخت‌وساز در شهر تهران روبه‌رو هستیم، اتاق بازرگانی می‌تواند حمایت‌های لازم را از پروژه‌های شهری داشته باشد که برهمین اساس قرار شد جلسات منظمی بین کمیسیون‌ها با اتاق بازرگانی برگزار شود.

وی در ادامه با یادآوری اهمیت زلزله در شهر تهران گفت: در ستاد مدیریت بحران 14 دستگاه و 86 کارگروه وظایفی را به‌عهده دارند که در زلزله اخیر نیز پس از وقوع آن جلسات به‌صورت منظم تشکیل شد و مصوبات خوبی نیز به تصویب رسید.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در ادامه جلسه امروز بررسی طرح الزام شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر تشکیل کمیته ارتقای ایمنی ساختمان‌ شهر تهران در دستور کار قرار گرفت که کلیات این طرح به تأیید اعضا رسید، ضمن اینکه در ادامه جلسه بررسی اعتراض دو مالک به پلاک ثبتی به نظریه کمیسیون ماده 7 در دستور کار اعضا قرار گرفت که در این موضوع نیز مورد تأیید اعضا قرار گرفت.

هاشمی تصریح کرد: نامگذاری کوچه بی‌نام در محدوده 16 شهرداری به نام شهید صبوری و همچنین میدانی بی‌نام در محدوده 19 شهرداری تهران به نام شقایق دو موضوع دیگری بود که مورد تأیید اعضا قرار گرفت.

وی در ادامه با توجه به مطالب مطرح‌شده از سوی معاونت حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران مبنی بر حذف طرح ترافیک سالانه و جایگزین شدن طرح ترافیک روزانه به‌جای آن گفت: بنده در این خصوص در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را دیده‌ام و بهتر است در این خصوص اظهارنظر نکنم و قاعدتاً آقای علیخانی به‌عنوان رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در این زمینه اظهارنظر کند بهتر است.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به بازنگری طرح ترافیک بیان کرد: می‌توان در این زمینه از تجربیات سایر کشورها استفاده کنیم ضمن اینکه با توجه به وضعیت آلودگی هوا و ترافیک در شهر تهران باید بازنگری طرح ترافیک را مورد توجه قرار دهیم.

هاشمی گفت: بنده به‌عنوان رئیس شورا مطالبی را در خصوص بازنگری این طرح در ذهن خود دارم اما بهتر است در این زمینه نظر سایر دوستان را نیز بشنویم و شاید صحبت‌های بنده موجب تشویش اذهان عمومی شود و شما می‌دانید که دادستان نیز به‌روی این موضوع حساس است.

وی همچنین ابراز کرد: در حال حاضر باید 24 وظیفه از سوی دولت گرفته شود و به مدیریت شهری واگذار شود که هنوز این امر محقق نشده است.

رئیس شورای شهر تهران اظهار امیدواری کرد با برقی کردن اتوبوس‌ها شرایط آلودگی در شهر تهران نیز کاهش پیدا کند.

هاشمی ادامه داد: هفته گذشته بنده به‌همراه شهردار تهران با رئیس مجلس جلسه‌ای را در خصوص مسائل شهر تهران از جمله موضوع آلودگی هوا و موضوع زلزله و تاب‌آوری شهر تهران داشتیم که قرار شد در این زمینه گزارشی از سوی شهردار تهران تهیه و ارسال شود که طبق آخرین گزارشی که به بنده رسیده است، آقای نجفی در این زمینه گزارش 22صفحه‌ای را آماده و به رئیس مجلس تقدیم کرده‌اند.

وی با یادآوری مصوبه سال 89 دولت وقت گفت: مصوبه خوبی در خصوص وظایف دستگاه‌ها در زمان وقوع زلزله است که نیاز است دستگاه‌ها طبق این مصوبه عمل کنند.

رئیس شورای شهر تهران همچنین با تأکید بر اینکه “بنده هیچ اعتقادی بر سیاسی کردن شورا ندارم”، گفت: شورا محلی برای موضوعات سیاسی نیست و وظیفه ما در شورا خدمت‌رسانی به مردم است هرچند در برخی مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و… اعضا می‌توانند نظر خود را اعلام کنند.

هاشمی در ادامه با ابراز اینکه متروی تهران مکان مناسبی برای پناه‌گرفتن در زمان وقوع زلزله محسوب می‌شود، گفت: متروی تهران تحمل 8 ریشتر زلزله را دارد و ما نیز باید از ظرفیت آن استفاده کنیم. در حال حاضر در 124 ناحیه سوله مدیریت بحران پیش‌بینی شده که ما اعتقاد داریم در هر محله (354 محله) باید سوله بحران ایجاد شود.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه به سالگرد 9 دی‌ماه اشاره کرد و گفت: راهپیمایی 9 دی‌ماه در سال 88 با فراخوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در واکنش به اعتراضات بعد از انتخابات سال 88 انجام شد و این موضوع مطرح شد که در آن زمان به تاسوعا و عاشورای حسینی و ساحت حضرت امام حسین(ع) توهین شد. دوستان انقلابی به میدان آمدند و پایانی بر فتنه 88 بود.

وی افزود: مقام معظم رهبری در آن مقطع با تعریف فتنه بیان کردند عده‌ای می‌آیند در لباس دوست و کارهایی انجام می‌دهند که در باطن دشمن هستند و از آن سوءاستفاده می‌کنند ضمن اینکه برخی از دشمنان نیز با لباس دوست این کارها را انجام می‌دهند و ما باید مراقب باشیم. با بصیرت و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری فتنه سرکوب و موقعیت‌سنجی مردم موجب شد اختلافات لطمه‌ای به انقلاب نزند.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در آن زمان کشورهای فتنه‌گر خارجی نیز روی آن موج سوار شدند و عملاً اختلافات را به‌سمتی می‌بردند که انقلاب زیر سؤال می‌رفت و مشکلاتی را پیشِروی آوردند که خوشبختانه امروز در موقعیتی هستیم که این غبارها برطرف شده و چهره خیلی‌ها روشن شده است و در نتیجه می‌توان گفت که فتنه‌ای که ایجاد شده بود با بصیرت کامل رفع شد و ما نیز در این مسیر قرار داریم و موقعیت‌سنجی مردم موجب شد این اختلافات لطمه‌ای به انقلاب نزند.