به گزارش خزر، روز گذشته بود که خبر مرگ آرزو، پلنگ معروف سیجدان رودسر در رسانه‌ها منتشر شد، پلنگی که چهاردهم آبان ماه پس از ۹ ماه تیمار، درمان و نصب گردنبند ردیاب ماهواره‌ای در منطقه جنگلی سجیدان رودسر رهاسازی شده بود. این پلنگ که بهمن‌ماه سال گذشته براثر گرفتار شدن در تله در مناطق […]

به گزارش خزر، روز گذشته بود که خبر مرگ آرزو، پلنگ معروف سیجدان رودسر در رسانه‌ها منتشر شد، پلنگی که چهاردهم آبان ماه پس از ۹ ماه تیمار، درمان و نصب گردنبند ردیاب ماهواره‌ای در منطقه جنگلی سجیدان رودسر رهاسازی شده بود. این پلنگ که بهمن‌ماه سال گذشته براثر گرفتار شدن در تله در مناطق جنگلی رودسر دچار آسیب نخاعی شده بود، پس انجام یک جراحی موفق توسط دکتر فتاحیان و ۹ ماه تیمار و مراقبت سلامتی کامل خود را به دست آورده بود.

روز گذشته اما قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان در گفتگویی با خبرنگار خزرآنلاین خبر از مرگ و انتقال لاشه این پلنگ به تهران برای شناسایی علت مرگ داد. با این حال تصاویری که از لاشه آرزو منتشر شده بود حکایت از مقابله این حیوان با تشی (نوعی جوجه تیغی) داشت. فرو رفتن تیغ های تشی در بدن آرزو این سوال را به وجود آورده بود که آیا یک جوجه تیغی قادر است تا پلنگی را از پا درآورد؟

با این حال، عصر امروز خبری در خصوص علت مرگ آرزو، پلنگ معروف رودسری منتشر شد که در آن آمده بود آرزو به دلیل درگیری با پلنگی بزرگ‌تر و با گاز گرفتن سرش توسط آن پلنگ تلف‌شده است. محمدعلی صدیق عربانی مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان هم در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین در خصوص وجود تیغ‌هایی بر روی لاشه پلنگ، گفت: آرزو براثر درگیری با یک پلنگ بزرگ‌تر برای شکار یک تشی که از گونه جوجه‌تیغی‌ها است، کشته‌شده است.

وی ادامه داد: تیغ‌های روی بدن پلنگ کشته‌شده به دلیل همین درگیری بوده و علت اصلی مرگ آرزو گاز گرفتن سر و سوراخ شدن جمجمه او توسط پلنگ بزرگ‌تر است.

اگرچه موضوع شکار شدن آرزو توسط هم نوع خود موضوعی نه‌چندان غریب در حیات وحش است اما باید پرسید اساساً چه عواملی در مرگ این پلنگ ماده نقش داشته اند؟ به نظر می رسد رهاسازی آرزو در روزهای منتهی به زمستان که منابع غذایی برای پلنگ بسیار محدود است، دلیلی برای درگیری دو پلنگ بر روی یک تشی که در اولویت رژیم غذایی پلنگ نیز نیست، بوده که درنهایت به مرگ آرزو، ماده پلنگ رودسر منجر شده است.