پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در گزارشی اعلام کرد، در لایحه بودجه سال ۹۷، راهکار تأمین منابع برای اشتغال‌زایی، افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان برای هر لیتر اعلام شده که مهم‌ترین دلیل آن، رسیدن بهای بنزین و گازوئیل به قیمت خوب خلیج‌فارس است. به گزارش خزر؛ این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۸ […]

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در گزارشی اعلام کرد، در لایحه بودجه سال ۹۷، راهکار تأمین منابع برای اشتغال‌زایی، افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان برای هر لیتر اعلام شده که مهم‌ترین دلیل آن، رسیدن بهای بنزین و گازوئیل به قیمت خوب خلیج‌فارس است.

به گزارش خزر؛ این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۸ آذر در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشرشده است، می‌گوید: هم‌اکنون شکاف زیادی بین قیمت سوخت در ایران با کشورهای اطراف وجود دارد؛ برای نمونه، درحالی‌که قیمت گازوئیل در کشورمان ۳۰۰ تومان است، این قیمت در بسیاری از کشورهای پیرامون ۶۰۰۰ تومان است و همین، زمینه را برای افزایش قاچاق و مشکلات این‌چنینی فراهم کرده است. درواقع، به دولت این اجازه داده‌شده تا از محل افزایش قیمت سوخت درآمدزایی کند».

در این گزارش همچنین آمده است: بر پایه بودجه ۹۷، قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان پیشنهادشده و البته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست. این لایحه در صورت موافقت مجلس، ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت دارد و برنامه‌ریزی‌شده تا این منابع صرف اشتغال شود».

این در حالی است که افزایش قیمت حامل‌های سوخت با واکنش نمایندگان مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شده است، به‌گونه‌ای که برخی نمایندگان مجلس بر این باورند که در اوضاع کنونی، هرگونه افزایش قیمت سوخت، باعث افزایش فشار بر قشرهای ضعیف و متوسط جامعه خواهد شد.

محمد محمودی شاه‌نشین، نماینده مردم ملارد، شهریار و قدس در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از افزایش حامل‌های انرژی در لایحه دولت می‌گوید: ابهامات زیادی در بودجه داریم. در بحث افزایش قیمت‌ها هم‌پایه و اساس قیمت‌ها در کشور ما، فرآورده‌های سوختی است و مجلس با هر نوع افزایش پایه فرآورده‌های سوختی که پیش‌نیاز افزایش همه قیمت‌ها در کشور است، مخالفت صریح دارد.

این نماینده مجلس گفت: نمی‌توان همه حجم بار را بر دوش مردم انداخت، بلکه باید راه‌های دیگری برای جبران پیدا کرد، چون در این‌گونه روش‌ها، این تنها مردم هستند که فشار بر آن‌ها خواهد آمد؛ بنابراین، ما با موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالف هستیم و اجازه گران کردن آن را به دولت نخواهیم داد.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه مجلس درنهایت می‌تواند 5 تا 10 درصد در تغییر ردیف‌ها دخل و تصرف داشته باشد و با این وضعیت چه‌کاری می‌توان انجام داد، گفت: اصلاً ما افزایش قیمت بنزین 1500 تومانی و گازوئیل 400 تومانی را تصویب نمی‌کنیم که بخواهیم کم کنیم. این‌گونه نیست که هر لایحه‌ای بیاید و هر قیمت که دولت داده باشد، در مجلس تصویب کنیم. ما به این موضوع ورود می‌کنیم و در تلفیق به تمام ردیف‌های آن به‌صورت جزئی وارد می‌شویم؛ البته شاید در سقف بودجه تغییرات آن‌چنانی رخ ندهد، ولی جابجایی ردیف‌ها و حتی حذف برخی ردیف‌ها قطعاً اتفاق خواهد افتاد.

این نماینده مجلس ادامه داد: ما در مجلس همه تلاش خود را می‌کنیم تا جای ممکن فشار را از روی مردم برداریم. هم‌اکنون مردم ما خیلی ناراضی هستند. آمار و ارقام بخش‌هایی مانند اشتغال و بیکاری، آمار طلاق، و آسیب‌های اجتماعی بسیار است و از سوی دیگر، مشکلات معیشتی موجود، باعث نارضایتی در میان مردم شده است؛ بنابراین، ما باید زمینه‌ای فراهم کنیم که مردم بتوانند فرصت نفس کشیدن داشته باشند. افزایش مواردی مانند حامل‌های سوخت که باعث بالا رفتن قیمت همه اجناس می‌شود،فشار را به طبقه‌های پایین و متوسط جامعه بالا می‌برد و این اصلاً به صلاح نظام نیست.

باید منتظر ماند و دید نمایندگان گیلان چه مواضعی را در این میان اتخاذ می‌کنند. بی‌تردید افزایش 50 درصدی قیمت بنزین نارضایتی مردم را به دنبال خواهد داشت و موضع‌گیری نمایندگان در برابر آن در اذهان عمومی باقی خواهد ماند.