به گزارش خزر، شب گذشته لرزه ای به عمق 4.8 ریشتر در عمق 23 کیلومتری زمین با عرض جغرافیایی 37.27 شهرستان های رشت، انزلی، لاهیجان، رودبار، لنگرود، رودسر و آستارا را لرزاند. گفتنیست طول جغرافیایی این زمین لرزه 50.15 بود و در ساعت 28:57:17 با فاصله 49 کیلومتری رشت به وقوع پیوست. کانون این زمین […]

به گزارش خزر، شب گذشته لرزه ای به عمق 4.8 ریشتر در عمق 23 کیلومتری زمین با عرض جغرافیایی 37.27 شهرستان های رشت، انزلی، لاهیجان، رودبار، لنگرود، رودسر و آستارا را لرزاند.

گفتنیست طول جغرافیایی این زمین لرزه 50.15 بود و در ساعت 28:57:17 با فاصله 49 کیلومتری رشت به وقوع پیوست.

کانون این زمین لرزه شهرستان لنگرود در شرق استان گیلان بوده است.

زلزله ای به بزرگی 3 ریشتر دقایقی قبل مجدداً کومله را لرزاند.


مهدی ولی پور مدیرعامل هلال احمر استان گیلان نیز در این خصوص گفت: بر اساس اعلام نهادهای ذیصلاح، کانون زلزله چهار و هشت دهم ریشتر حوالی لنگرود در شرق استان بوده است.وی اظهار داشت: بر این اساس دو تیم ارزیاب از جمعیت هلال احمر استان گیلان از لاهیجان و لنگرود برای ارزیابی روستاهای این شهرستان ها اعزام شده اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان خاطرنشان کرد: هنوز از خسارت های احتمالی اطلاعاتی در دست نیست.

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه ای به بزرگی چهار و هشت دهم ریشتر، ساعت 18 و 57 دقیقه و 17 ثانیه امروز (سه شنبه) استان گیلان را لرزاند. 


محمدرضا محمدی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان لنگرود، گفت: تاکنون هیچ گزارشی از خسارات زلزله دریافت نشده است.

وی ادامه داد: ساعت 20 جلسه مدیریت بحران شهرستان لنگرود در محل فرمانداری این شهرستان تشکیل خواهد شد.


مدیرکل بحران گیلان اظهار کرد: تاکنون هیچ‌گونه خسارتی به ستاد مدیریت بحران استان گزارش نشده است.

عباس صابر درودخانی با اعلام اینکه در حال تماس با شهرستان‌ها ازجمله شرق گیلان است تا میزان خسارات و نحوه صحیح ارائه خدمات امدادی و اولیه را مدیریت کند، گفت: ستاد مدیرت بحران استان در حال تشکیل است و در صورت لزوم در شهرستان لنگرود تشکیل خواهد شد.

تا زمان حاضر، از خسارت های احتمالی گزارشی نشده است.

گزارش خلاصه از زمین‌لرزه

بزرگی: ۴.۸
محل وقوع: استان گیلان – حوالی لنگرود
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ ۱۸:۵۷:۱۷
طول جغرافیایی: ۵۰.۱۵
عرض جغرافیایی: ۳۷.۲۷
عمق زمین‌لرزه: ۲۳ کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:
۷ کیلومتری لنگرود (گیلان)
۱۲ کیلومتری رودبنه (گیلان)
۱۲ کیلومتری کومله (گیلان)

نزدیکترین مراکز استان:
۴۹ کیلومتری رشت
۱۱۰ کیلومتری قزوین


مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان:
زلزله رخ داده در استان گیلان مربوط به “گسل خزر” است

پانته‌آ گیاهچی با اشاره به زلزله عصر امروز گیلان و با تاکید بر لزوم آمادگی همه جانبه مردم و مسئولان استان گیلان اظهار داشت: لازم است تا تمام دستگاه‌های اجرایی و امدادی در حالت آماده باش قرار بگیرند.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان با انتقاد از عدم آمادگی لازم مردم و مسئولان مدیریت بحران استان گیلان عنوان داشت: متاسفانه اقدامات آموزشی پیش از زلزله به‌خوبی به مردم و مسئولان داده نشده است‌.

وی با با بیان اینکه داشتن آگاهی کامل سبب کاهش خسارات در مواقع بحران می‌شود خاطرنشان کرد: این باور غلط است که در هنگام زلزله همه به خارج از خانه‌ها فرار می‌کنند بلکه بهتر است به‌جای این کار در مناطق امن خانه پناه گرفته و این نقاط را بشناسند.

گیاهچی با تاکید بر اینکه لازم است تا آموزش‌های قبل، حین و بعد از زلزله به مردم داده شود ابراز داشت: بر اساس اطلاعات به‌دست آمده زلزله رخ داده در استان گیلان مربوط به “گسل خزر” بوده است.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان با بیان اینکه ضروری است تا مرکز لرزه‌نگاری در مرکز مدیریت بحران مستقر باشد خاطرنشان کرد: باید مانورهای زلزله به‌طور جدی برگزار شود.

گیاهچی با اشاره به علل وقوع زلزله در ایران در چند هفته اخیر عنوان داشت: در حال حاضر دیواره‌های پوسته زمین در ایران فعال شده و سبب آزادن شدن نیروی زمین می‌شود.

وی با اعلام اینکه دیگر زلزله‌ای با قدرت زلزله کرمانشاه به این زودی رخ نمی‌دهد ابراز داشت: به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که آیا باز هم پس لرزه‌های این زلزله در گیلان رخ می‌دهد یا خیر اما مردم و مسئولان باید در حالت آماده باش باشند.

زلزله‌ای به بزرگی 4.8 ریشتر دقایقی قبل استان گیلان را لرزاند که مرکز آن در حوالی شهرستان لنگرود بود.


مردم امشب را هوشیار بخوابند/دو مصدوم در لنگرود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان بابیان اینکه هنوز از زلزله امشب خسارت سنگینی گطارش نشده اظهار کرد: در گفتگو با فرمانداران رودسر و لنگرود گزارش شد که تا این لحظه زلزله خسارتی نداشته است.

حجت شعبانپور بابیان اینکه هم‌اکنون فرمانداران و دهیاری‌های رودسر و لنگرود در آماده‌باش کامل هستند گفت: سالاری استاندار گیلان طی گفت‌وگوی تلفنی آخرین اقدامات را اندیشیده و اعلام کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان در پایان از مردم درخواست کرد که امشب را هشیار بخوابند و دعا کنند که خطری جدی مردم را تهدید نکند.

به گزارش فارس، سخنگوی سازمان اورژانس کشور نیز دقایقی قبل اعلام کرد که زلزله لنگرود تاکنون دو مصدوم داشته که به دلیل برخورد اجسام خارجی، به بیمارستان رودسر برای انجام اقدامات درمانی ارجاع داده‌شده‌اند.


4 نفر در زلزله امشب گیلان مجروح شدند

رییس مرکز اورژانس استان اعلام کرد: زلزله 8/4 ریشتری ساعتی قبل در گیلان باعث مصدومیت 3 نفر در لنگرود و یک نفر در رودسر شد.

پیمان اسدی گفت: براثر زلزله در لنگرود 3 نفر شامل دو مرد 50 و 22 ساله و یک خانم 42 ساله مصدوم شدند که با مراجعه به بیمارستان امینی لنگرود به صورت سرپایی مداوا شدند.

وی افزود: یک شهروند رودسری هم بر اثر اصابت سنگ نمای یک ساختمان مصدوم و به بیمارستان شهید انصاری رودسر مراجعه کرد که پس از مداوای اولیه این فرد برای درمان تکمیلی به بیمارستان لاهیجان انتقال یافت.

رییس مرکز اورژانس استان حال وی را رضایت بخش اعلام کرد و همچنین از آمادگی کامل نیروهای اورژانس خبرداد.


 https://rasht.gilan.ir/sites/rasht.gov.ir/files/styles/slideshow/public/96/09/14/news/%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AA-1.jpg?itok=m5m2m5bC

اطلاعیه روابط عمومی فرمانداری رشت در خصوص وقوع زمین لرزه

روابط عمومی فرمانداری رشت در پی وقوع زمین لرزه در گیلان اطلاعیه صادر کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

به اطلاع مردم فهیم و بزرگ شهرستان رشت می رسانیم وقوع زلزله 4.8 ریشتری لنگرود که لرزش آن در تمامی شهرهای گیلان از جمله رشت احساس شد هیچ تلفات و یا خسارتی را در این شهرستان در پی نداشته است.

شهروندان ساکن در ساختمان های بلند شدت زلزله را بیشتر از سایرین احساس کردند و با توجه به طبیعت وقوع زلزله و اثر آن بر بناهای مرتفع این اتفاق کاملا طبیعی است.

هم اکنون تیم های امدادی برای کنترل وضعیت در حالت آماده باش قرار دارند و با توجه به فاصله کانون زلزله،عمق و بزرگی آن انتظار وقوع شرایط بحرانی وجود ندارد و از همه شهروندان عزیزی که منازل خود را ترک کرده اند درخواست می شود ضمن حفظ آرامش به خانه های خود بازگشته و بدون توجه به شایعات فضای مجازی اخبار و اطلاع رسانی ها را از منابع موثق دنبال کنند.

همچنین اکیدا توصیه می شود به دلیل شدت زمین لرزه و امکان جدا شدن لوله های بخاری از محل نصب بر روی دیوار نسبت به بررسی آن اقدام نمایید.

بروز اختلالت در شبکه های مخابراتی در دقایق اولیه پس از زلزله به دلیل حجم بالای تماسهای گرفته شده بوده و هم اکنون تمامی شبکه های مخابراتی شهرستان بدون مشکل در وضعیت عادی قرار دارند.

روابط عمومی فرمانداری شهرستان رشت


فرماندار لنگرود: محل دقیق وقوع زلزله بین لنگرود و شهر چاف و چمخاله/ همه تاسیسات و شبکه‌های مخابراتی شهرستان سالم‌اند/ همچنان برشدت اضطراب مردم افزوده می‌شود

سید رضا جواد پور از تشکیل ستاد بحران در لنگرود خبر داد و اظهار کرد: ما در زلزله اخیر گزارشی از مصدومیت و حتی تخریب مسکونی و تجاری نداشته‌ایم.

وی محل دقیق وقوع زلزله را بین شهر چاف و چمخاله و لنگرود اعلام کرد و افزود: با توجه به تکان شدید چاف و چمخاله انتظار می‌رود محل دقیق وقوع زلزله شهر چاف و چمخاله باشد.

فرماندار شهرستان لنگرود با اعلام اینکه همه تاسیسات و شبکه‌های مخابراتی شهرستان سالم هستند، گفت: وضعیت عمومی شهرستان عادی است اما مردم همچنان برشدت اضطراب و استرس مردم افزوده می‌شود.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان لنگرود گفت: تجربه تلخ مردم از زلزله اخیر در کرمانشاه موجب شده شهروندان و روستانشینان به خیابان‌ها کشانده شوند و تصور می‌کنند زلزله‌ای با ریشتر بیشتر در انتظارشان است.

جواد پور بیرون رفتن لنگرودی‌ها از منازل مسکونی را امری عادی و یک نوع خود مراقبتی توصیف کرد و گفت: ستاد مدیریت بحران شهرستان هرگونه خدماتی را که موجب شود تا آرامش به خانه برگردد را انجام داده و انتظار داریم مردم آرامش خود را حفظ کنند.

وی در واکنش به اخبار منتشرشده مبنی بر اینکه دو نفر تاکنون ناشی از زلزله در شهرستان لنگرود روانه مراکز درمانی شده‌اند، گفت: طبق گزارشی که از بیمارستان شهرستان داشته‌ایم هیچ‌گونه مصدومی ناشی از زلزله در بیمارستان بستری و یا مراجعه نکرده‌اند و ممکن است براثر اصابت شی خارجی به طرق گوناگون آن‌ها را به مراکز درمانی کشانده باشد.


زلزله 4.8 ریشتری در ساعت 18:58دقیقه امروز در عمق ۲۳ کیلومتری زمین حوالی لنگرود لرزاند و در ادامه آن مردم کومله لنگرود نیز پس‌لرزه 3 ریشتری را تجربه کردند.

http://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1396/09/14/13960914001148_Test_NewPhotoFree.jpg

 

این زلزله در شهرهای رودسر تا آستارا احساس شد و طبق گزارش‌های مسئولان استان شش مصدوم در گیلان  بر جای گذاشته که 2 نفر در املش، سه نفر لنگرود و دو نفر نیز در رودسر داشته که پنج‌تن از آن‌ها سراپایی مداوا و یک نفر به دلیل شدت جراحات در مراکز درمانی به سر می‌برد.

تاکنون ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان خسارات مالی و جانی را اعلام نکرده و پیش‌بینی می‌شود زلزله اخیر خسارات آن‌چنانی نداشته باشد.

با توجه به در پیش بودن بازی بین تیم‌های پرسپولیس تهران و سپیدرود رشت و حضور ارتش سرخ برانکو در رشت، این تیم پا از هتل بیرون گذاشته و چندساعتی را در بیرون از هتل گذراندند.

فرمانداران استان از اعلام آماده‌باش کامل در شهرستان‌ها خبر داده‌اند و تیم‌های امدادی و تیم‌های واکنش سریع امداد و نجات در مناطق زلزله‌زده در حال گشت زنی و برسی میدانی هستند.

با توجه به اینکه هواشناسی هشدار فوق‌العاده‌ای در خصوص سردی هوا و بارش برف داده بود، نیروهای امدادی و جمعیت هلال‌احمر استان در حالت آماده‌باش بود و زلزله اخیر موجب انسجام بیشتر نیروهای امدادی در گیلان شده است.

مهدی ولی پور، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گیلان نیز  از حضور 7 تیم امدادی در شهرستان‌های لاهیجان، لنگرود و رودسر خبر داده و گفته 300 نفر از امدادگران گیلان در سطح 30 پایگاه برای امدادرسانی بیشتر در مناطق زلزله‌زده حضور دارند.

به گفته صابر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان تاکنون به تأسیسات استان خساراتی وارد نشده اما همچنان ستاد مدیریت بحران شهرستان‌ها در حال تماس با بخشداران و دهیاران هستند تا آخرین اوضاع شهرستان‌ها را پس از زلزله جویا شوند.

مردم شهرستان‌های شرق گیلان با توجه به تجربه تلخ زلزله کرمانشاه به خیابان‌های کشیده شده‌اند و ترجیح می‌دهند در پی پس‌لرزه‌های احتمالی شب را در خیابان‌ها به صبح برسانند.

سردار محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در پی زلزله 4.8 ریشتری گیلان اعلام کرده که تا برگشتن کامل آرامش در گیلان در کنار مردم خواهد بود و همه امکانات امدادی از قبیل چادر، غذا و کمک‌های اولیه را در کنار دستگاه‌های امدادرسان به مردم ارائه خواهد کرد.

حمیدرضا جعفری خیرخواه، معاون اجتماعی پلیس گیلان از آماده‌باش نیروی انتظامی استان برای خدمت به مردم در ساعات بعد از زلزله خبر داده و گفته شهروندانی که قصد ترک منازل‌ خود را دارند به نکات ایمنی توجه کنند.

روابط عمومی شرکت گاز استان نیز از مشترکین گیلانی خواست لوله‌های بخاری منازل را بررسی کنند و از اتصال آن به لوله‌های خارجی اطمینان پیدا نمایند.

گرچه در ساعات اولیه زلزله گزارش‌های دقیقی در دست مسئولان نیست اما آنچه در فضای مجازی منتشر می‌شود بیانگر خسارات جزئی در روستاهای گیلان را می‌رساند.

گفتنی است زلزله اخیر در شهرهای غرب استان مازندران و همچنین در برخی از شهرهای استان قزوین نیز احساس شده است.


http://gilan.isna.ir//Files/News/Image/13969/101345.jpg

مدیر اورژانس گیلان:
زلزله شب گذشته در گیلان 30 مصدوم برجای گذاشت

دکتر پیمان اسدی با اشاره به اعلام آخرین آمار مصدومین ناشی از زلزله شب گذشته، اظهار کرد: تعداد مصدومین زلزله شب گذشته در گیلان به 30 نفر رسید.

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان افزود: 13 نفر در لنگرود، 3 نفر در املش، 3 نفر در رودسر، 10 نفر در لاهیجان، یک نفر در آستانه اشرفیه به بیمارستان‌ها مراجعه کردند.

وی با بیان اینکه سقوط اشیا از ارتفاع علت اصلی مصدومیت این افراد بوده است، گفت: حال مصدومان خوب است و سرپایی مداوا و راهی منزل شدند.

گفتنی است؛ براساس اعلام سایت لرزه نگاری کشور در ساعت18:57 دقیقه عصر روز گذشته، 14 آذر زلزله‌ای به بزرگی 4/8 ریشتر در عمق 23 کیلومتری زمین در شهرستان لنگرود ثبت شده است.


طبق اعلام مرکز هدایت و مدیریت بحران‌سازمان‌اورژانس کشور شمار مصدومین زلزله گیلان به ۱۹ نفر رسیده است.

اسامی مصدومان زلزله ۴٫۸ ریشتری در گیلان به شرح زیر است:

photo_۲۰۱۷-۱۲-۰۵_۲۳-۴۳-۳۳