به گزارش خزر، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: در روز سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل 19 سپتامبر رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه خواسته است تا از طریق میانجی‌گری او یک مذاکره مستقیم میان ترامپ و روحانی انجام شود. یک مقام دولتی آمریکا در این‌باره به […]

به گزارش خزر، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: در روز سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل 19 سپتامبر رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه خواسته است تا از طریق میانجی‌گری او یک مذاکره مستقیم میان ترامپ و روحانی انجام شود.

یک مقام دولتی آمریکا در این‌باره به واشنگتن پست گفت که فرانسه پس از مطرح کردن درخواست آمریکا با ایران، اعلام کرده است که طرف ایرانی پاسخ منفی صریح خود را در این‌باره اعلام کرده و علت آن را جدی نبودن کافی آمریکا دانسته است.

بنابر این ادعا، ایرانی‌ها این موضوع را یک «حقه آمریکایی» دانسته‌اند.

بنا بر این گزارش، دونالد ترامپ پیش‌تر در نشستی در ماه جولای اعلام کرده بود که مایل است با برخی رهبران از جمله کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و ولادیمیر پوتین به طور مستقیم گفت‌وگو کند اما به نظر می‌رسد که شانس گفت‌وگو مستقیم او با روحانی بسیار ناچیز باشد چرا که ترامپ خواستار اصلاح برجام است در حالی که طرف‌های دیگر به شدت با این اصلاح مخالف هستند.

بنا بر گفته این مقام دولتی آمریکا، پیش از مطرح شدن این درخواست، آمریکا از سوی تیلرسون ایده کلی گفت‌وگوی مستقیم با روحانی را در دیدار خود با رییس جمهور فرانسه مطرح کرده است.

او در دیدار خود با ماکرون گفت که با توجه به اینکه فرانسه رابطه خوبی با ایران دارد آیا امکان دارد که شما از این ارتباط خود با ایران استفاده کنید و تمایل آن‌ها را برای مذاکره با آمریکا بسنجید؟ ماکرون نیز در پاسخ گفته است که تلاش خود را انجام خواهد داد.

این مقام آگاه در مورد اینکه چرا ترامپ خواستار دیدار با روحانی بوده است، گفت: او می‌خواسته به روحانی در مورد اقداماتی که ایران انجام می‌دهد هشدار دهد و از او بخواهد که این اقدامات متوقف شود، در غیر این صورت آمریکا در حال کار بر روی یک استراتژی است که با این اقدام مقابله کند.