۷ نکته درباره یک تصمیم احمقانه: نژادپرستی شاخ و دم ندارد
۷ نکته درباره یک تصمیم احمقانه: نژادپرستی شاخ و دم ندارد
خزر: این تصمیم هشداری به همه ایرانیان است که بین ما نیز افراد خطرناک و نژاد پرستی وجود دارند که مانند ویروس در گردش اند و می توانند خطرساز باشند.

به گزارش خزرآنلاین،  در خبرها آمده بود که یکی از مجموعه های تجاری – تفریحی تهران، ورود شهروندان افغانستانی در ایام نوروز را ممنوع کرده و علت آن را راحتی شهروندان ایرانی اعلام کرده است.

در این باره چند نکته قابل ذکر است:
 
۱ – هر چند که نقشی در این تصمیم شرم آور نداشتیم، اما به عنوان یک رسانه ایرانی از شهروندان افغانستانی که با تصمیم احمقانه چند فرد نادان آزرده خاطر شده اند، عذرخواهی می کنیم.
 
۲ – نژاد پرستی که جزو گناهان کبیره دنیای معاصر است، شاخ و دم ندارد. این تصمیم مصداق بارز نژاد پرستی است. قطعاً مدیران مجموعه ای که این تصمیم را گرفته اند، نژاد پرست هستند.
 
۳ – این تصمیم هشداری به همه ایرانیان است که بین ما نیز افراد خطرناک و نژاد پرستی وجود دارند که مانند ویروس در گردش اند و می توانند خطرساز باشند. ممکن است این نژاد پرستی در قبال اقوام و زبان های ایرانی باشد یا حتی سر بزنگاه، بر اختلافات  با همسایگان دامن بزند و حتی شعله های جنگ را برافروزد.
 
خطر نژاد پرستی بی سر و صدا در جامعه ایران را باید جدی گرفت.
 
۴ – هیچ کسی نمی تواند افراد را از حقوق قانونی خود محروم کند. هر کسی که به طور قانونی در ایران زندگی می کند، اعم از شهروندان ایران، مهاجران افغانستانی و توریست ها می توانند وارد همه اماکن عمومی شوند (تشخیص اقامت قانونی یا غیر قانونی هم با مدیران اماکن عمومی نیست و صرفاً با نهادهای نظارتی و انتظامی است). این مجموعه نیز عمومی است و ملک پدری مدیران نژاد پرست آن نبوده است که این گونه خلاف قانون، ممنوعیت و محدودیت وضع  و نفرت پراکنی کنند.
 
۵ – ایرانی ها با همسایگان خود، اعم از افغانستانی ها در شرق ،ترکمن ها در شمال، ترک ها در شمال غرب، کردها در غرب و عرب ها در جنوب و غرب و جنوب غربی و بلوچ ها در جنوب شرقی، دارای قرابت های زیادی در زبان، دین، سابقه فرهنگی، پیشینه تاریخی و … هستند.  هر گونه تنش زایی در قبال این همسایگان، قطعاً به زیان کشورمان است و باید با آن مقوله ای مرتبط با امنیت ملی دانست.
 
۶ – افغانستانی ها در ایران، متحمل زحمات زیادی شده اند. در بسیاری از بناهای شهرهای بزرگ ایران رد دست های زحمتکش آنها را می توان دید ( و ای بسا در همین مجموعه). آنها با کمترین حقوق و بدون بهره مندی از مزایایی مانند بیمه و بازنشستگی و … سخت ترین کارها را در ایران انجام داده اند و نان حلال سر سفره خانواده هایشان برده اند و از این رو شایسته تکریم هستند.
 
شاید عده ای به جرائم ارتکابی برخی افغانستانی ها در ایران اشاره کنند که باید گفت مگر خود ایرانی ها مرتکب جرم نمی شوند و مگر گناه چند افغانستانی مجرم را به پای همه افغانستانی ها می نویسند؟ هر که جرمی مرتکب شد مجازات می شود و عمل ناروای او به دیگران مربوط نیست.
 
۷ – جا دارد مدیران این مجموعه با عذرخواهی از تصمیم ناشایست، جبران مافات کنند و بدانند که ایران عزیز با داشتن مجموعه ای از فرهنگ ها و زبان ها در داخل و همسایگانی با تنوع فرهنگی و زبانی متنوع در خارج، هیچ گونه نژادپرستی را تحمل نخواهد کرد. 
 
و باز تأکید می کنیم: خطر نژاد پرستی را جدی بگیریم!
۰/۵ (۰ نظر)