هیچ تصمیمی برای دفن زباله در جنوب استان گرفته نشده است
هیچ تصمیمی برای دفن زباله در جنوب استان گرفته نشده است
خزر: دکتر شمس شفیعی گفت: شورای شهر رشت، نه در صحن علنی و نه در کمیسیون های مربوط و نه در مصاحبه با رسانه ها و خبرگزاری های تصمیمی مبنی بر تعیین محل دفن زباله در جنوب استان یا هر جای دیگری نگرفته است.

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده مردم رودبار و لوشان در مجلس شورای اسلامی اظهاراتی تندی را خطاب به شهرداری و شورای شهر رشت بر زبان رانده و مدعی شد اعضای شورای شهر رشت قصد دارند تا زباله های رشت را به لوشان منتقل و در آن جا دفن نمایند. وی همچنین با بیان اینکه مردم لوشان به هیچ وجه اجازه نمی دهند لوشان به سراوان دیگری تبدیل شود، افزود: شورا و شهرداری رشت سال هاست از مردم عوارض می گیرند اما چاره ای برای حل مشکلات مردم نمی اندیشند. 

حالا اما شمس شفیعی عضو شورای شهر رشت در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین و در واکنش به این اظهارات نماینده رودبار و با بیان اینکه مرجع تصمیم گیر درباره ی مکان دفن زباله استانداری و کمیته مربوط می باشد، گفت: شورای شهر رشت نه در صحن علنی و نه در کمیسیون های مربوط و نه مصاحبه با رسانه ها و خبرگزاری ها، تصمیمی مبنی بر تعیین محل دفن زباله اینکه در جنوب استان باشد یا جای دیگر نگرفته است.

وی افزود: البته ممکن است در محافل تخصصی بحث هایی شده باشد اما بنده به عنوان عضو شورای شهر رشت درباره ی معضل پسماند و لندفیل سراوان که یک مشکل استانی می باشد با تمام بررسی هایی که کرده ام و بازدید های میدانی که داشته ام به این نتیجه رسیده ام که روزانه بیش از هزار تن زباله در دفن گاه سراوان ریخته می شود که ۵۰۰ تن مربوط به ۱۱ شهر اطراف رشت و ۵۰۰ تن هم مربوط به رشت می باشد. همچنین در حدود  ۱۲۰ تن مربوط به شهرک های صنعتی و ده تن هم مربوط به زباله های عفونی بیمارستان می باشد.

دکتر شمس شفیعی ادامه داد: جهت رفع این مشکل راهکار اصلی این است که شهرداری های اطراف در هزینه کرد تصفیه شیرابه و مشکل پسماند سراوان مشارکت داشته باشند چراکه علی رغم زحمت هایی که در سال های گذشته صورت گرفته، شهرداری رشت توان تامین منابع لازم جهت رفع این معضل را ندارد.

این عضو شورای شهر رشت تصریح کرد: راهکار دوم اینکه نمایندگان محترم مجلس کمک کنند تا بودجه ای از ردیف های ملی جهت مشکل پسماند سراوان بودجه تخصیص پیدا کند که خوشبختانه با حمایت بعضی از نمایندگان، تا حدودی تامین منابع از ردیف ملی صورت گرفته است.

دکتر شمس شفیعی گفت: تقریبا ۴۳ خروجی فاضلاب وارد رودخانه های شهر رشت می شوند. البته قبلا بیمارستان ها و شهرک های صنعتی موظف به تصفیه ها فاضلاب در خروجی خود بوده اما اکنون از محل درامد های خود هزینه ای از این بابت نمیکنند که تذکرات محیط زیست و شهرداری را داشته اند. با این حال اکنون همه ی این هزینه ها بر عهده شهرداری رشت است و لذا همه ی دستگاه ها و ادارات و بیمارستان ها و شهرک های صنعتی باید به کمک رفع مشکل پسماند سراوان بشتابند.

عضو کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه در هر شهر می توان مکانی را جهت دفن زباله همان شهر تخصیص داد، افزود: هر شهر شاید بین ۵۰ تا ۱۰۰ تن زباله داشته باشد که تصفیه آن به مراتب راحت تر خواهد بود تا اینکه ده شهر هزار تن زباله را یکجا در یک مکان که به یک معضل ملی و استانی و زیست محیطی تبدیل شده است، بریزند. 

وی افزود: راهکار دیگر فرآوری زباله هاست. تکنولوژی نوینی که زباله را از یک تهدید به یک فرصت تبدیل می کند. مثلا در شهر تهران، زباله خرید و فروش می شود و از بازیافت آن درآمدهای هنگفتی برای دستگاه ها حاصل میشود. ما باید به ارتقای زیر ساخت ها در جهت فرآوری زباله ها و استفاده از آن در کود آلی و سایر تکنولوژی های نوین اقدام کنیم که‌ همه این سناریوها در دست بررسی و اقدام است.

۰/۵ (۰ نظر)