ترخیص گوسفندان فرانسوی پرحاشیه گمرک آستارا با وساطت وزیر!
ترخیص گوسفندان فرانسوی پرحاشیه گمرک آستارا با وساطت وزیر!
خزر: معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد که محموله دام های فرانسوی حاوی ۶۱۰ راس بعد از اما و اگرهای بسیار سرانجام با وساطت وزیر جهاد کشاورزی و انجام هماهنگی توسط گمرک ترخیص شد.

به گزارش خزرآنلاین،  هفته گذشته بود که یک شرکت با توجه به ثبت سفارش انجام شده به واردات ۱۲۰۰ راس دام مولد از کشور فرانسه اقدام کرد و بعد از ورود به گمرک آستارا در ترخیص با مانع مواجه شد چرا که هنوز کد رهگیری بانک به منظور تامین ارز را دریافت نکرده بود و مشخصا امکان ترخیص کالا بدون ثبت سفارش و کدرهگیری بانک از سوی گمرک وجود ندارد، مگر در موارد مشمول مصوبات خاص.

شرکت، تعهد قبلی‌ها را انجام نداده باز گوسفند آورد!

با این حال با توجه به زنده بودن دام ها و احتمال تلف شدن آنها، گمرک ایران نسبت به ترخیص محموله حاوی ۱۲۰۰ راس دام اقدام کرد ولی شرکت مربوطه متعهد شد تا در اسرع وقت نسبت به دریافت کد رهگیری اقدام کند.

اما هنوز کد رهگیری واردات قبلی صادر نشده و در فاصله یک هفته، مجددا در دو روز گذشته محموله دیگری شامل ۶۱۰ راس دام مولد نژاد لاکن، توسط این شرکت به گمرک آستارا وارد شد که باز هم کد رهگیری بانک برای آن صادر نشده بود.

حواشی ترخیص گوسفندان فرانسوی در گمرک آستارا بار دیگر تکرار و ادامه پیدا کرد و حتی بازتاب خارجی داشت، تا اینکه تازه ترین خبر ها از ترخیص این محموله حکایت دارد.

حتی متروکه شدن گوسفندان اعلام شد تا تلف نشوند

مهرداد جمال ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- در این رابطه گفت که گمرک با توجه به عدم ایفای تعهد قبلی صاحب کالا در دریافت کد رهگیری و همچنین نداشتن کد برای محموله جدید، طبق ضوابط مانع از ترخیص شد و حتی به دلیل عدم وجود زیر ساخت لازم در محوطه گمرک برای نگهداری این دام های زنده و احتمال تلف شدن، متروکه شدن آنها را به سازمان اموال تملیکی اعلام کردیم تا برای تعیین تکلیف ورود کند .

وی افزود: با این حال امروز(دوم اردیبهشت) وزیر جهاد کشاورزی به موضوع ورود کرده و طی مکاتبه ای که با وزیر اقتصاد داشت خواستار ترخیص این دام ها شد.

وزیر گفته واردکننده تعهد را ۲ ماهه انجام می‌دهد 

معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه  وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به زنده بودن این دام ها و احتمال تلف شدنشان، خواستار اجرای  ماده ۴۲ قانون گمرکی شده است، گفت که بر اساس این ماده از قانون امور گمرکی در موارد استثناء و درخصوص کالای مورد نیاز فوری اعم از دولتی یا غیردولتی، گمرک می‌تواند با اجازه رئیس کل گمرک ایران و تعهد بالاترین مقام وزارت خانه یا موسسه دولتی مرتبط و با محاسبه وجوه متعلقه و صدور حکم، مجوز خروج کالا را صادر کند .

طبق گفته ارونقی، وزیر جهاد کشاورزی در مکاتبه خود تاکید کرده که شرکت واردکننده این دام ها مکلف است ظرف مدت دو ماه نسبت به ارائه اسناد و مدارک لازم اقدام کند.

گمرک: پیگیری کردیم و با تعهد ترخیص کردیم

این مقام مسئول در گمرک ایران یادآور شد: در نهایت طی رایزنی های و هماهنگی های صورت گرفته از سوی گمرک و دریافت تعهد از صاحب کالا، این ۶۱۰ راس دام زنده امروز ترخیص شده است.

گفتنی است که وارداتی از  این دست بارها در حوزه تجارت اتفاق افتاده و واردکننده بدون تکمیل مدارک و بدون داشتن ثبت سفارش یا کد رهگیری نسبت به ورود کالا اقدام می کند و به بن بست قانونی در ترخیص می خورد، سرانجام دست به رایزنی زده و بسته به شرایط مانند زنده بودن واردات صورت گرفته از قبیل این دام ها و چندی پیش گورخرها، دستگاه های مربوطه در عمل انجام شده قرار گرفته برای جلوگیری از تلف شدن آنها، به هر نحوی اقدام به ترخیص می شود.

۰/۵ (۰ نظر)