استیضاح شهردار رشت حتی به ذهنم هم خطور نمی کند!/قرار نیست هر مسئله و مشکلی منجر به استیضاح یا تهدید به استیضاح شود
استیضاح شهردار رشت حتی به ذهنم هم خطور نمی کند!/قرار نیست هر مسئله و مشکلی منجر به استیضاح یا تهدید به استیضاح شود
خزر: بنده این شیوه را نمی پسندم و این حرف را قبول ندارم. ما اصلا به دنبال استیضاح و حتی در فکر آن هم نیستیم اما این بُعد نظارتی شوراست که حق قانونی شورا و اهرمی برای اصلاح ساختار مدیریتی و یا اشتباهاتی است که ممکن است در عرصه مدیریتی به وجود بیاید.

به گزارش خزرآنلاین، اگرچه چند روزی از آخرین جلسه پرحاشیه اعضای شورا با شهردار رشت می گذرد اما هنوز، برای از یاد بردن آنچه در این جلسه اتفاق افتاد، زود است. به خصوص آنکه اندکی پس از پایان این جلسه، نوری هریس در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین، مدعی شد ادامه روند فعلی منجر به استیضاح علوی خواهد شد!

 شاید علوی را بتوان از این منظر رکورد دار محسوب کرد چرا که در تاریخ شهرداران رشت تا کنون هیچ شهرداری در کمتر از یک ماه، تهدید به استیضاح نشده است! با این حال بد نیست به یاد بیاوریم که عمده مورد اختلافی اعضای شورا با شهردار رشت بر سر روالی است که تحت عنوان ارزشیابی مدیران شهرداری صورت گرفت. پروسه ای که گویا چندان به مذاق برخی اعضای شورا خوش نیامد اگرچه شهردار رشت مدعی شد انجام این ارزشیابی، طی بخشنامه ای از استانداری به شهرداران ابلاغ شده است. 

در همین راستا، مجید عزیزی عضو شورای شهر رشت در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین گفت: تا آن جایی که اطلاع دارم دستورعمل سنجش مدیران توسط وزارت کشور به کلانشهرها ابلاغ شده اما برای رشت اجباری در کار نبوده است اگرچه شاید برای کلانشهرهای مهم و معروف الزام آور بوده باشد. 

وی با بیان اینکه انتقاد اعضای شورا نه به کلیات بلکه به نحوه اجرای این طرح بوده، افزود: بنده هم نسبت به نحوه اجرای این طرح معترض بوده ام چرا که معتقدم باید شان مدیران شهرداری که بعضی از آن ها حتی در سابقه شان سرپرستی بر شهرداری رشت هم دیده می شود، حفظ شود نه اینکه آن ها را وادار کرد در یک تست هوش مدیریتی شرکت کنند!

وی افزود: با همه این تفاسیر، این مباحث مرتبط با مدیریت داخلی و بُعد نظارتی شوراست و حتما هم شهردار باید نسبت به این مسئله واکنش نشان دهد بخصوص آن که شخص آقای علوی خودشان از بدنه شورا بودند اما بحث استیضاح اصلا در ذهن بنده حداقل خطور هم نمی کند چرا که این ها مباحثی هست که باید بالاخره در چارچوب حل بشود و قرار نیست هر مسئله و مشکلی منجر به استیضاح یا تهدید به استیضاح شود. 

این عضو پارلمان محلی شورا ادامه داد: بنده این شیوه را نمی پسندم و این حرف را قبول ندارم. ما اصلا به دنبال استیضاح و حتی در فکر آن هم نیستیم اما این بُعد نظارتی شوراست که حق قانونی شورا و اهرمی برای اصلاح ساختار مدیریتی و یا اشتباهاتی است که ممکن است در عرصه مدیریتی به وجود بیاید.

مجید عزیزی با بیان اینکه هنوز برای قضاوت در خصوص عملکرد علوی زود است، افزود: در خصوص کاهش اضافه کاری پرسنل شهرداری به نظرم می بایست ترتیبی اتخاذ می شد که دریافتی پرسنل زحمت کش لایه های پایینی خدماتی با این تورم موجود در جامعه، کاهش پیدا نکند و آقای شهردار می بایست با انصاف بیشتری نسبت به این موضوع برخورد می کرد. ولی در مقابل، ایستادگی آقای شهردار در برابر عده ای که بدون بر سر کار آمدن حقوق مفت و اضافه کار نامشروع می گرفتند، جای تقدیر و تشکر دارد. 

این عضو شورای شهر رشت در پایان گفت: انتظار ما از آقای علوی اینست که در اجرای طرح ها و ماموریت های که ممکن است چالش هایی را به دنبال داشته باشد، با شورا مشورت کرده و نظر مشورتی شورا را در تصمیم گیری های خود لحاظ کند و اینطور نباشد که شورا از طریق رسانه ها از تصمیمات شهردار مطلع شود! این نه به صلاح شهر است، نه به صلاح شهردار و نه به صلاح شورای شهر. بهترین راهکار در این مواقع اینست که امور با مشئرت شورا انجام شود و چه بسا شورا در جلسات خود به راه حل های بهتری برای اجرای امور دست پیدا کرده و آن را به شهردار ارائه دهد بخصوص آنکه شورا بُعد نظارتی، بُعد سیاست گذاری و بُعد راهبردی دارد و تصمیماتش باید یکی از مهمترین جوانب در تصمیم گیری های مدیریت شهری باشد.

۰/۵ (۰ نظر)