نکات مهم هنگام نوشتن اجاره‌نامه دستی
نکات مهم هنگام نوشتن اجاره‌نامه دستی
خزر: این روزها دانستن نکات مهم هنگام نوشتن اجاره‌نامه دستی بسیار اهمیت دارد و رعایت این نکات و حقوقی بودن ان‌ها از بسیاری ضررهای اتی جلوگیری خواهد کرد.‌

به گزارش خزرآنلاین، انعقاد قرارداد اجاره دستی مانند سایر قرارداد‌ها دارای شرایط خاص است؛ به‌طور کلی قرارداد اجاره مانند سایر قرارداد‌ها است یعنی در صورت وجود شرایط صحت معاملات، دو طرف می‌توانند آن را منعقد کنند؛ حال چه انعقاد قرارداد اجاره، به‌صورت شفاهی یا لفظی میان طرفین بوده و چه به‌صورت کتبی، بر روی برگه‌های ساده یا مخصوص نوشته شود. 

نحوه نوشتن اجاره‌نامه دستی ساده

نحوه تنظیم اجاره‌نامه دستی به این صورت است که ابتدا باید مشخصات طرفین اعم از موجر و مستأجر، به‌صورت دقیق ذکر شود و درصورتی‌که فردی به وکالت از دیگری اقدام به انعقاد اجاره می‌نماید، مشخصات وی نیز درج شود.

سپس باید موضوع توافق در خصوص اجاره ذکر شود. به این منظور مشخصات کامل مالی که اجاره داده می‌شود و همچنین امکاناتی که به همراه آن به مستأجر واگذار می‌شود، ذکر گردد. در ادامه باید مدت‌زمان انعقاد قرارداد اجاره تعیین شده و میزان اجاره بهایی که قرار است در ازای آن پرداخت شود و موعد پرداخت اجاره‌بها، نوشته شود.

نحوه نوشتن اجاره‌نامه دستی

نکاتی درباره متن اجاره‌نامه دستی 

هر یک از طرفین می‌توانند ضمن عقد، شرایط خود را نیز ذکر کنند که در صورت‌پذیرش این موضوع توسط طرف مقابل، شروط ضمن عقد الزام‌آور تلقی می‌شود.

به‌عنوان‌مثال، ازآن‌جهت که دریافت حکم تخلیه مستأجر ممکن است سبب بروز اختلاف میان طرفین شود، می‌توان با تعیین وجه التزام این امر را موردتوجه قرارداد.

علاوه بر این، درصورتی‌که طرفین قصد دارند برای فسخ قرارداد اجاره به خیارات قانونی استناد نمایند، بهتر است این امر را در اجاره‌نامه ذکر کنند یا درصورتی‌که قصد اسقاط خیارات قانونی از خود را داشته باشند، اقدام به اسقاط کافه خیارات نمایند.

انعقاد قرارداد اجاره دستی منزل مسکونی و خانه

در عمده موارد اجاره‌نامه دستی در مواردی تنظیم می‌شود که طرفین قصد اجاره‌دادن منزل مسکونی یا خانه را داشته باشند. همچنین زمانی که طرفین، یکبار قرارداد اجاره‌ای در بنگاه املاک تنظیم کرده باشند، برای دفعات بعدی اقدام به تنظیم اجاره‌نامه دستی می‌کنند. به‌ویژه در مورد تمدید اجاره در دوران کرونا. 

اما موضوعی که دراین‌ارتباط مطرح می‌شود این است که حکم تنظیم اجاره‌نامه دستی منزل مسکونی و خانه چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که در تنظیم اجاره‌نامه دستی منزل مسکونی و خانه، طرفین می‌توانند مفاد توافقات خود در خصوص اجاره‌نامه را بر روی یک برگه عادی یا ساده، نوشته و به امضا برسانند.

البته درصورتی‌که قصد داشته باشند قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۳۷۶، حاکم بر قرارداد بوده تا بتوانند از مزایای آن همچون دریافت حکم تخلیه فوری منزل مسکونی یا خانه استفاده کنند، می‌بایست دو نفر شاهد نیز، ذیل قرارداد را امضا نمایند. در غیر این صورت دعاوی ناشی از قرارداد اجاره تابع قانون مدنی خواهد بود.

علاوه بر این در تنظیم اجاره‌نامه دستی منزل مسکونی و خانه می‌بایست شرایط عمومی صحت قرارداد‌ها را لحاظ نموده و با نگارش مطالبی از قبیل مشخصات طرفین، مشخصات موضوع قرارداد، مدت‌زمان اجاره، اجاره‌بها و شروط ضمن عقد، به‌صورت دستی، متن آن را نوشت.

 

۰/۵ (۰ نظر)