زنگ خطر جدی موج جدید کرونا
زنگ خطر جدی موج جدید کرونا
خزر: کرونا دوباره به بیخ گوش کشور رسیده و طبق اعلام مسوولان وزارت بهداشت احتمالا بعد از کریسمس به ایران می رسد.

به گزارش خزرآنلاين، موج جدید کرونا در کمین است، این مهمترین هشداری است که باید جدی بگیریم، در حال حاضر کشور چین دوباره درگیر سویه جدیدی از کرونا شده و بر اساس آمارها احتمالا ۲۴۸ میلیون نفر یا نزدیک به ۱۸ درصد از جمعیت کشور در ۲۰ روز نخست دسامبر در چین به این ویروس مبتلا شده‌اند.همچنین برداشتن سریع محدودیت ها با سیاست «کووید-صفر» از سوی پکن منجر به گسترش نامحدود گونه‌های بسیاری مسری اومیکرون در جمعیتی با سطح پایین ایمنی شده است.

از سوی دیگر نیز باید بدانیم سویه ها و زیرسویه های کرونا بسیار جدی است و در دو سال گذشته نیز این ویروس نشان داده نه تنها کرونا پایان نپذیرفته بلکه سوی جدید نیز می تواند کشنده باشد. تحقیقات جدید در یک موسسه آلمانی، زیرسویه جدید امیکرون با نام BQ.۱.۱ در برابر همه درمان‌های آنتی‌بادی تایید شده، مقاوم است.یافته‌ها حاکی از آن است که برای مقابله با این زیرسویه باید درمان‌های جدید شناسایی شود.اگر چه ایران در ماههای اخیر تعداد قابل توجهی بیمار کرونایی نداشته و تقریبا این ویروس کنترل شده اما سوی جدید در جهان رو به پیشرفت است و مطمئنا این احتمال وجود دارد به ایران رسیده و موج جدیدی را رقم بزند.

موج جدید کرونا در راه ایران

شهنام عرشی سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در این خصوص گفته که پیش بینی می شود بعد از تعطیلات سال نو میلادی، شاهد موج جدیدی از کرونا باشیم.وی افزود افزود: نزدیک به دو ماه است که هیچ گونه موج جدیدی از بیماری کرونا را در کشور نداشته ایم.این مقام وزارت بهداشت با اشاره به بروز موج‌هایی از سویه های اومیکرون در اروپا و آمریکا و جنوب شرقی آسیا، گفت: پیش بینی می‌شود بعد از تعطیلات سال نو میلادی، شاهد موج جدیدی از بیماری در کشورها و ایران باشیم.سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: ما نگران ورود موج جدید بیماری از اروپا به ایران هستیم و سویه‌ای که در اروپا مشاهده شده، اما هنوز وارد کشور ما نشده است.وی با تاکید بر اینکه پاندمی کرونا نه تنها در ایران که در سایر نقاط جهان هم تمام نشده است، تصریح کرد: باید مراقبت‌های بهداشتی را تشدید کنیم.

از سویه جدید کرونا غفلت نکنیم

همونین شهریاری رییس کمیسیون بهداشت مجلس نیز نامه ای به رییس جمهور نوشته و اعلام کرده که دوران سخت شیوع بیماری کویید -19که به فضل الهی و با درایت و برنامه ریزی های مسئولان کشورمان به ویژه در دوره کنونی قوه مجریه و نیز با هشیاری و همت همگانی شهروندان به نزولی ترین آمارها ی مبتلایان و صدمه دیدگان در کشور عزیزمان منتهی شد با غفلت یا تغافل از بازگشت این ویروس منحوس می تواند خدای ناکرده تکرار شده و بازهم تلفات روزافزون به بار آورد. این احتمال با توجه به اخبار شیوع در آسیای جنوب شرقی و برخی از کشورهای اروپایی و غیر اروپایی، احتمالی قوی و خطری بسیار جدی است.

این کمیسیون حسب وظیفه این نکته را به محضر حضرتعالی به عنوان پیش آگهی لازم و صدور دستورات مقتضی برای جلوگیری از آسیب های حداقلی محتمل تقدیم می دارد و انتظار دارد مسئولان ذی ربط نیز با تمام توان از آن پشتیبانی نموده و علاج واقعه قبل از وقوع نمایند. آنچه مشهود است اینکه مطمئنا سویه جدید کرونا وارد کشور می شود و از حالا مسوولان باید با تدبیر ویژه برای مقابله با این ویروس اقدام لازم را انجام دهند.