تناقضات استاندار گیلان در حل معضل پسماند؛ بالاخره زباله سوز خوب است یا بد؟!
تناقضات استاندار گیلان در حل معضل پسماند؛ بالاخره زباله سوز خوب است یا بد؟!
خزر: به نظر می رسد نفر اول دولت در استان که عملا حرف اول و آخر را در اجرای سیاست های دولت در استان می زند، علیرغم تمام هیاهوی رسانه ای و برگزاری جلسه کمیته پسماند در محل دفن زباله ها در سراوان و دادن وعده های گوناگون، هنوز در کلیات نحوه برخورد با معضل زباله دچار تناقض است تا آن جا که یک روز بر لزوم تکمیل نیروگاه زباله سوز و شتاب در تکمیل آن تاکید می کند و روز دیگر، راه اندازی زباله سوز را فقط پاک کردن صورت مسئله می داند!

به گزارش خزرآنلاین، استاندار گیلان در دیدار امروز خود با اعضای شورا، سرپرست شهرداری و شهردار منتخب رشت ضمن اشاره به موضوع کنترل پسماند در استان، گفت: راه اندازی زباله سوز فقط پاک کردن صورت مسئله است زیرا خود دستگاه زباله‌سوز منجر به ایجاد آلودگی‌های بسیار زیادی می‌شود که برای مردم منطقه و استان خطر دارد! 

این اظهارات عباسی در نقد راه اندازی زباله سوز در حالی طرح شده که خود وی پیش تر بارها اظهاراتی دستاوردگونه در خصوص راه اندازی نیروگاه زباله سوز ۶۰۰ تنی رشت داشته است! مثلا در گفتگو با خبرنگار ایرنا از تامین منابع ارزی برای ورود تجهیزات این زباله سوز خبر داده و ابراز امیدواری کرده که روند پیشرفت فیزیکی نیروگاه زباله سوز افزایش بیشتری یابد! و یا در جریان بازدید از شرکت کود آلی رشت، بر لزوم شتاب در روند احداث و تکمیل نیروگاه زباله سوز تاکید نموده است! 

تناقض اظهارات استاندار گیلان در مقوله راه اندازی زباله سوز نه تنها ممکن است نشاندهنده عدم وجود یک نقشه راه واحد در حل معضل پسماند باشد بلکه نشان می دهد اطلاعات استاندار گیلان در خصوص راه اندازی زباله سوز هم چندان دقیق و منطبق بر واقعیت نیست چراکه زباله سوزها نه تنها یکی از منابع تولید برق محسوب می شوند بلکه معضل آلودگی هوا از طریق زباله سوزها هم مدت هاست با بکارگیری فیلترهای مخصوص کنترل شده است تا آن جا که در سراسر چین ۳۶۴ نیروگاه زباله سوز با ظرفیت تولید برق ۳۹.۳۲ میلیارد کیلووات ساعت و ظرفیت تصفیه زباله سالانه ۱۳۰ میلیون تن فعالیت می نمایند. در میان این نیروگاه‌ها، نیروگاه زباله سوز شماره ۳ گوانجو دارای بزرگترین ظرفیت تصفیه زباله (۹۳۰۰ تن در روز) در چین است که توسط گروه سرمایه گذاری حفاظت از محیط زیست گوانجو سرمایه گذاری و ساخته شده است. (اینجا را بخوانید)

قابل تامل آن که این تناقض اظهارات استاندار گیلان نه در خصوص جزییات یک پروژه بلکه در مورد کلیات یکی از مهمترین راهکارهای حل معضل پسماند در جهان است تا آن جا که به نظر می رسد نفر اول دولت در استان که عملا حرف اول و آخر را در اجرای سیاست های دولت در استان می زند، علیرغم تمام هیاهوی رسانه ای و برگزاری جلسه کمیته پسماند در محل دفن زباله ها در سراوان و دادن وعده های گوناگون، هنوز در کلیات نحوه برخورد با معضل زباله دچار تناقض است تا آن جا که یک روز بر لزوم تکمیل نیروگاه زباله سوز و شتاب در تکمیل آن تاکید می کند و روز دیگر، راه اندازی زباله سوز را فقط پاک کردن صورت مسئله می داند!

 

۰/۵ (۰ نظر)