با سطل ماست و باتوم نمی‌توان حجاب و عفاف واقعی را درست کرد؛ یک عده‌ای می‌گویند ما درست می‌کنیم!
با سطل ماست و باتوم نمی‌توان حجاب و عفاف واقعی را درست کرد؛ یک عده‌ای می‌گویند ما درست می‌کنیم!
خزر: امر به معروف و نهی از منکر شرایط و ضوابطی دارد و شاید همگان هم این شرایط را نداشته باشند و حتما باید دراجرای آن موازین شرعی رعایت شود کاری نکنیم که وضع را بدتر و فضا را خراب‌تر کنیم. به این خاطر اعتقاد دارم تصمیمات آنی و احساسی در این حوزه کار را بدتر می کند.

به گزارش خزرآنلاین، همانطور که انتظار میرفت موضوع حجاب از ابتدای امسال به مسأله ای پر دامنه در کشور تبدیل شد. از برخوردهای فردی و شخصی با بی حجابی گرفته تا اقداماتی که دستگاههای رسمی در دستور کار قرار داده اند، می توان این مسأله پررنگ را به وضوح مشاهده کرد.

در این زمینه غلامرضا نوری قزلجه نماینده بستان آباد و رئیس فراکسیون مستقلین ولایی به خبرنگار جماران در پاسخ به این سوال که آیا مسأله برخورد با بی‌حجابی می‌تواند به چالش تبدیل شود؟ گفت: اگر عده‌ای تندروی کنند و موضوع را از شکل مذهبی و اعتقادی در بیاورند و مسأله را سیاسی و امنیتی کنند آن زمان می‌تواند به چالش تبدیل شود. وقتی از حجاب صحبت می‌کنیم باید به وجوب شرعی آن تاکید کنیم، حجاب دستور صریح قرآن و برای زنان مو مواجب بوده و با شرایطی که شمرده شده است در التزام شرعی و دینی آن شکی نیست، ولی در بحث الزام قانونی و چگونگی آن باید نظر علما و فقها را داشته باشیم که چه قانونی با چه شرایطی و با چه پشتوانه‌ای می‌تواند به رعایت حجاب در جامعه کمک کند و ای بسا کارهای ناشیانه‌ای که ممکن است وضعیت حجاب بدتر هم کند.

وی افزود: وقتی در این موضوع بحث می‌کنیم وجه کارشناسی قضیه پر رنگ می‌شود و حتما باید بررسی‌های همه جانبه صورت بگیرد تا راهکارهای درست تر و مناسب‌تر انتخاب شوند. تصمیمات و اقدامات احساسی در این حوزه می‌تواند وضعیت حجاب را بدتر کند و حتما باید راهکارهایی تمهید شود که اوضاع را بهبود بخشیده و میزان رعایت حجاب را در جامعه ارتقاء دهد. مباحث این حوزه بسیارحساس و پیچیده هستند و کشیدن این بحث‌های علمی و طلبگی به داخل جامعه و همچنین امنیتی کردن آن به نظرم بدترین نوع تعامل و نحوه مواجهه با مسأله بدحجابی و یا بی‌حجابی در جامعه است.

به خاطر اقلیت نباید کل جامعه را خطاب کرده و برای آن‌ها قانون نوشت

وی به لزوم گسترش هرچه بیشتر حجاب در جامعه پرداخت و ادامه داد: همه می‌دانند جامعه ایرانی از قبل اسلام هم جامعه عفیفی بوده است و بعد از اسلام تقویت هم شده است. رعایت حجاب در جامعه ایرانی همیشه توسط زنان مورد توجه واقع شده و معتقدم امروز هم خیلی از آحاد جامعه به آن پایبند هستند. و به خاطر اقلیت نباید کل جامعه را خطاب کرده و برای آن‌ها قانون نوشت؛ و یا اگر چنانچه خدای ناکرده در شرایطی که اکثریت جامعه مسأله‌دار شدند باز هم این راهش نیست و حاکمیت باید راه‌های منطقی دیگری را برای تعامل با موضوع انتخاب کند و این را بدانیم که هدف نهایی و حاصل اقدامات ما باید منجر به گسترش حجاب و عفاف و اخلاق و کرامت انسانی در جامعه شود.

نمی‌شود که هر کسی بدون توجه به شرایط شرعی و عرفی و الزامات، به امر به معروف و نهی از منکر بپردازد

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس رعایت حجاب و عفاف را به عنوان هدف در نظام اسلامی و جامعه مسلمان ایرانی دانسته و اضافه کرد: کسی در این موضوع شک ندارد ولی راه‌های رسیدن به آن باید کاملا علمی، منطقی، شرعی وعقلی باشد. نمی‌شود که هر کسی بدون توجه به شرایط شرعی و عرفی و الزامات، به امر به معروف و نهی از منکر بپردازد؛ یکی با چوب دستی و دیگری با سطل ماست و آن یکی با باتوم. در حالی که هر انسان عاقلی می‌داند با این‌ها نمی‌توان حجاب و عفاف واقعی را درست کرد، اما ظاهرا یک عده‌ای می‌گویند ما درست می‌کنیم!

امر به معروف و نهی از منکر شرایط و ضوابطی دارد و شاید همگان هم این شرایط را نداشته باشند

وی تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر شرایط و ضوابطی دارد و شاید همگان هم این شرایط را نداشته باشند و حتما باید دراجرای آن موازین شرعی رعایت شود کاری نکنیم که وضع را بدتر و فضا را خراب‌تر کنیم به این خاطر اعتقاد دارم تصمیمات آنی و احساسی در این حوزه کار را بدتر می کند.

امروز از نظر بدخواهان ایران نزدیک‌ترین موضوع برای بهم ریختن جامعه مسئله حجاب است

وی ادامه داد:‌ بعضی از این وقایع خواسته و یا ناخواسته همان‌هایی است که دشمنان ما می‌خواهند. امروز از نظر بدخواهان ایران نزدیک‌ترین موضوع برای به هم ریختن جامعه مسأله حجاب است. البته بسیاری از منظر اعتقادات و باورهای خود در این خصوص دغدغه دارند که خیلی هم محترم است و در مقابل هم عده‌ای باورهای تندی در این حوزه دارند که عملا این دیدگاه‌های افراطی نمی‌تواند در جامعه عمومیت پیدا کند. در شرایط فعلی کسانی که دوست دارند مسأله حجاب امنیتی شود و مردم در خیابان سر این موضوع درگیر شوند و همدیگر را بزنند، قطعا این‌ها به تحقق خواسته بدخواهان کشور کمک می‌کنند، پس باید افراد تندرو دقت کنند و مراقب باشند که در زمین دشمن بازی نکنند.

نماینده مردم بستان آباد در بخش دیگری از این گفت و گوی در پاسخ به سوالی در خصوص وظایف نمایندگی در شرایط کنونی کشور، افزود: کارهای اجرایی را باید با نمایندگی تفکیک کرد بعضی از وعده و وعیدها به حوزه اجرایی برمی‌گردد، وظیفه نماینده قانون‌گذاری و نظارت است و در اصل باید وظایف اصلی را از نماینده پیگیری کرد؛ اگر راهی آسفالت نشود و نیمه تمام بماند دستگاه متوالی کار را دیر یا زود ادامه می‌دهد، اما اگر قانونی تصویب نشود و یا ناصواب تصویب شود سال‌های سال اثر آن باقی می‌ماند. وظیفه نماینده در حوزه نظارتی دفاع از آرمان‌ها، قانون اساسی، حقوق و آزادی‌‌های ملت ، حقوق اساسی مردم و نظارت بر توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌ها در کشور است و حتما باید در گزارش‌های عملکردی به آن توجه شود و نماینده در حوزه انتخابیه خود باید هر دو جنبه را درنظر بگیرد؛ یعنی هم به جنبه عمرانی و توسعه‌ای منطقه توجه شود و هم به وظایف ملی نمایندگی و این‌ دو شاخه تقنینی و نظارتی خیلی قابل تفکیک و مرزبندی نیستند و نباید یکی را در برابر دیگری پررنگ کرد.

طرح اصلاح قانون انتخابات را برخلاف جمهوریت نظام و انتخابات دموکراتیک و مشارکتی می‌دانم

نوری قزلجه در خصوص اصلاح قانون انتخابات، تصریح کرد: این طرح را برخلاف جمهوریت نظام و انتخابات دموکراتیک و مشارکتی می‌دانم و طرحی نیست که جذاب باشد و همه مردم چه انتخاب شوندگان و چه انتخاب کنندگان علاقه‌مند باشند در انتخابات شرکت کنند. به همین خاطر در دو سه ماه اخیر هر بار که مطرح شده با آن مخالفت کردم و در چند مورد هم پیشنهاد حذف را دادم. این طرح یک بار رد و سه بار به کمیسیون ارجاع داده شده اگر موارد برطرف نشود دوباره مخالفت خواهیم کرد. امروز مهم‌ترین نیاز ما جلب مشارکت مردم در انتخابات است، اما به سراغ قانونی می‌روند که این مشارکت را محدود می کند. به عنوان مثال در ماده ۲۸ قانون فعلی که ۸ بند و ۴ تبصره دارد در مجموع ۱۲ مورد برای شرایط نامزدها به چشم می خورد، اما در این اصلاحیه شرایط ۴۰ مورد شده و برای شرایط نامزدها چیزهایی که نباید باشد و برخلاف جمهوریت نظام است، وجود دارد و این یکی از دلایل مخالفتم است.

برای تحقق انتخابات رقابتی باید فضای سیاسی کشور بازتر شود

نوری در باب مشارکت در انتخابات که رهبری در سخنرانی خود به آن اشاره کردند، گفت: با سبک و سیاقی که بوده و امروز هم جاری است، به نظرم آن انتخابات رقابتی و مشارکتی مدنظر ایشان محقق نمی‌شود و برای تحقق آن باید فضای سیاسی کشور بازتر شود تا یک انتخابات رقابتی و به تبع آن مشارکتی را در پی داشته باشد. انشاالله فضای همگرایی نیز در کشور به وجود بیاید و شرایطی فراهم گردد که تمام جریانات سیاسی که ذیل قانون اساسی فعال هستند بتوانند کاندیدا و نامزدهایی را بین داوطلبان کرسی‌های مجلس داشته باشند، این خود انگیزه ایجاد کرده و انتخابات را رقابتی میکند و انگیزه به مردم می‌دهد که مشارکت بیشتری داشته باشند و این یکی از ضروریات امروز جامعه ما است.

۰/۵ (۰ نظر)
  • منبع خبر : جماران