انجام نخستین جراحی آنژیوگرافی مغزی در رشت/ چرا «آنژیوگرافی» مغزی برای گیلان مهم است؟
انجام نخستین جراحی آنژیوگرافی مغزی در رشت/ چرا «آنژیوگرافی» مغزی برای گیلان مهم است؟
خزر: راه‌اندازی پیشرفته‌ترین دستگاه آنژیوگرافی مغزی در بیمارستان پورسینای رشت موجب تسهیل در تشخیص بیماری‌های عروق مغزی در گیلان شد.

به گزارش خزرآنلاین، نخستین عمل جراحی آنژیوگرافی مغزی در بیمارستان پورسینای رشت با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ آنژیوگرافی در این بیمارستان با موفقیت انجام شد و این دستگاه نقش مهمی در تشخیص به‌موقع بیماری‌های عروق مغزی در استان گیلان دارد.

آنژیوگرافی مغزی با استفاده از اشعه ایکس تصاویری تولید می‌کند که به تشخیص انسداد یا ناهنجاری‌های دیگر مانند آنوریسم در رگ‌های خونی سر و گردن توسط پزشکان کمک می‌کند و این روش تصاویر بسیار دقیق و واضحی از رگ‌های خونی مغز ایجاد کرده و می‌تواند نیاز به جراحی را برطرف کند.

با کمک آنژیوگرافی امکان انجام همزمان تشخیص و درمان فراهم می‌شود و این دستگاهِ پیشرفته که به‌گفته کارشناسان، محدود به کشورهای خاص است، در گیلان به بهره‌برداری رسیده و در نجات جان بسیاری از بیماران که دچار عوارض مغزی شدند، موثر خواهد بود.

گاهی آنژیوگرافی مغزی را آنژیوگرافی دیجیتالی می‌نامند و در این حالت تصاویر توسط کامپیوتر دستکاری می‌شوند به‌طوری که استخوان پوشاننده جمجمه و بافت‌ها، که معمولاً عروق را پنهان می‌کند، از تصویر حذف شده و در نتیجه رگ‌ها به وضوح دیده می‌شوند.

پزشکان از آنژیوگرافی مغز برای تشخیص یا تأیید ناهنجاری‌های درون رگ‌های خونی مغز استفاده می‌کنند و این ناهنجاری‌ها شامل مواردی همچون آنوریسم، برآمدگی یا بالون‌شدن دیواره شریان، آترواسکلروز یا باریک‌شدن شریان‌ها، ناهنجاری شریانی وریدی، توده‌ای درهم‌ پیچیده‌ از رگ‌های خونی گشاد‌ شده که در اثر اتصال یا درهم پیچیدگی عروق ایجاد می‌شود و جریان طبیعی خون را در مغز مختل می‌کند و همچنین التهاب رگ‌های خونی که به طور کلی آن‌ها را باریک می‌کند.

فوق تخصص جراحی‌های عملکردی و استریوتاکسی درباره دستگاه آنژیوگرافی راه‌اندازی شده در بیمارستان پورسینا اظهار داشت: این دستگاه برای نخستین بار در بیمارستان پورسینای رشت با کاربرد اصلی تشخیص بیماری‌های عروق مغزی به بهره‌برداری رسیده است.

ظهیر ریحانیان تصریح کرد: پیش از راه‌اندازی این دستگاه در بیمارستان پورسینا، بیماران به‌ناچار با صرف هزینه‌های هنگفت برای آمبولانس و دیگر موارد از گیلان به تهران انتقال پیدا می‌کردند اما با راه‌اندازی این دستگاه در استان، بیماری‌ها و مشکلات عروق مغزی در فاصله زمانی کوتاه قابل تشخیص است و می‌توان نسبت به درمان بیماری اقدام کرد چراکه این بیماری جزو بیماری‌های کشنده مغزی است و در صورت عدم تشخیص به‌موقع، تبعات اسفباری برای بیمار به‌همراه خواهد داشت.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب با اشاره به نخستین عمل جراحی آنژیوگرافی مغزی در استان گیلان که با موفقیت به انجام رسید افزود: در همین ایام، یک خانم ۴۱ ساله‌ که دچار خون‌ریزی مغزی شده بود، پس از انجام آنژیوگرافی و تشخیص‌های لازم، تحت عمل جراحی قرار گرفت و عمل ایشان موفقیت‌آمیز بود و حال بیمار نیز اکنون مطلوب است و تشخیص بیماری این خانم با همین دستگاه آنژیوگرافی انجام شد.

متخصص داخلی مغز و اعصاب اینترونشن نرواسکولار نیز با اشاره به هزینه‌ها و احتمال خون‌ریزی‌های مغزی بیماران حین انتقال به تهران پیش از راه‌اندازی دستگاه آنژیوگرافی گفت: اکنون تجهیزات دستگاه آماده است و از اوایل بهمن ماه، کار تشخیص بیماری چند بیمار به وسیله این دستگاه انجام شده و برای انجام سایر کارهای درمانی در نوبت هستند؛ گاهی‌ مواقع حتی بدون نیاز به جراحی باز، با استفاده از تجهیزات پیش‌بینی‌شده می‌توانیم عروق بیمار را درمان کنیم.

۰/۵ (۰ نظر)
  • منبع خبر : تسنیم