تاملی بر آمار ارائه شده توسط مدیرکل جهاد کشاورزی گیلان؛ احیانا کم کاری مسئولین محرز نیست؟!
تاملی بر آمار ارائه شده توسط مدیرکل جهاد کشاورزی گیلان؛ احیانا کم کاری مسئولین محرز نیست؟!
خزر: نکته قابل تامل در این اظهارات اینست که با محاسبه نرخ فعلی دلار ۵۰ هزار تومانی، ارزآوری گل گاو زبان برای کشور ۳۵۰ میلیون تومان یعنی چیزی در حدود ۷۰۰۰ دلار است! عجیب هم آنکه این دستاورد صادراتی محدود مربوط به سطح کشت یک هزار و ۲۱۰ هکتار از کل کشور است نه فقط گیلان! 

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که صالح محمدی در مراسم جشنواره ملی گل گاوزبان در روستای زیاز اشکورات خبر از ارزآوری ۳.۵ میلیاردی گل گاوزبان برای کشور داد و گفت: سطح کشت گل گاوزبان در سطح کشور یک هزار و ۲۱۰ هکتار است که از این میزان ۹۳۷ هکتار آن در استان گیلان و بیش از ۵۰۰ هکتار آن در شهرستان رودسر کشت می‌شود که با تولید چهار هزار و ۴۹۰ تن محصول‌تر این گیاه دارویی بیش از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ارزآوری برای کشور داشته است. (اینجا را بخوانید)

نکته قابل تامل در این اظهارات اینست که با محاسبه نرخ فعلی دلار ۵۰ هزار تومانی، ارزآوری گل گاو زبان برای کشور ۳۵۰ میلیون تومان یعنی چیزی در حدود ۷۰۰۰ دلار است! عجیب هم آنکه این دستاورد صادراتی محدود مربوط به سطح کشت یک هزار و ۲۱۰ هکتار از کل کشور است نه فقط گیلان! 

البته نظر به اهمیت بالای گیاهان دارویی و گرایش بخش بزرگی از جوامع به استفاده از گیاهان دارویی به جای داروهای شیمیایی، به نظر می رسد کم کاری برخی مسئولین در معرفی این محصول به بازارهای بین المللی محرز است! به خصوص که این گیاه دارویی به علت رویش در مناطق کوهستانی، دارای کمترین آلودگی می باشد. 

در هر حال، حاصلخیزی خاک گیلان فرصتی خدادادی برای پرورش محصولات پربازده و صادراتی است و اگر قرار است اشغال بخش وسیعی از اراضی گیلان، منجر به چنین ارزآوری محدودی شود، جهاد کشاورزی باید به دنبال محصول جایگزین با ارزش صادراتی بیشتر برای این حجم وسیع از اراضی باشد.

 

 

۰/۵ (۰ نظر)