آغاز پیک جدید کرونا در کشور با سه سویه/ قدرت انتقال XBB پنج برابر بیشتر از دلتاست
آغاز پیک جدید کرونا در کشور با سه سویه/ قدرت انتقال XBB پنج برابر بیشتر از دلتاست
خزر: از امروز پیک جدید کرونا در کشور آغاز شده است و ما از همه بیمارستان ‌ها و کادر درمان خواسته‌ایم که آماده باش باشند، چون در چهار تا شش هفته آینده پیک به اوج خود می‌رسد.

به گزارش خزرآنلاین، معاون «بهداشت» وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تاکید بر اینکه سه سویه جدید کرونا به نام‌های BQ۱ و XBB و BA۲ در بیماران اخیر دیده شده است، گفت: پیک جدید کرونا در کشور آغاز شده است.

دکتر حسین فرشیدی با اعلام این خبر افزود: همکاران ما در وزارت بهداشت از چهارشنبه شب دو سویه جدید دیگر در میان بیماران مشکوک به کووید۱۹ تشخیص دادند؛ بنابراین، تعداد سویه های جدید کرونا در کشور به سه سویه BQ۱ و XBB و BA۲ افزایش یافته است.

وی افزود: وقتی ما سرعت غلبه سویه BA۵ را در اروپا را رصد می‌کنیم، می‌بینیم با شیوع سویه BQ۱ سرعت انتقال این بیماری افزایش یافته است و کشورهایی همچون فرانسه و آلمان به سرعت درگیر شدند.

معاون وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه قدرت انتقال XBB پنج برابر بیشتر از دلتا است، گفت: باید به سرعت، مرزها رصد شده و بیماران مشکوک شناسایی شوند.

وی هشدار داد از زمان آخرین تزریق واکسن عمومی کرونا زمان زیادی گذشته و جمعیت قابل توجهی از مردم کشورمان نیز دوز سوم و چهارم کرونا را تزریق کرده اند و پیش بینی می‌شود، ظرف یک تا یک و نیم ماه آینده دچار پیک جدید کرونا خواهیم شد و به اوج خود می‌رسد.

فرشیدی تاکید کرد، از امروز پیک جدید کرونا در کشور آغاز شده است و ما از همه بیمارستان ‌ها و کادر درمان خواسته‌ایم که آماده باش باشند، چون در چهار تا شش هفته آینده پیک به اوج خود می‌رسد.

وی در ادامه افزود: نشانه های سویه‌های جدید کرونا به ویژه در سویه XBB از حالت کلاسیک تب و سرفه به سمت علایمی همچون درگیری‌های گوارشی، خستگی و سردرد تغییر کرده است.

معاون بهداشت در پایان تاکید کرد: میزان بستری در سویه های جدید کرونا، به همان مقداری است که در سویه امیکرون وجود داشت؛ اما هرچه تعداد بیماران بیشتر باشد، درصد بستری نیز افزایش می یابد.

۰/۵ (۰ نظر)